И след смъртта на Путин Русия би могла да води война в Украйна, смята руски изследовател
Русия би могла да води война в Украйна и след гибелта на Путин. Това съобщи Андрей Солдатов, проверяващ съветски публицист и откривател при присъединяване във конгрес, отдаден на сигурността в Черно море в Букурещ предходната седмица. Интервю на Николай Кръстев.
Николай Кръстев, Българска национална телевизия: Благодаря Ви, господин Солдатов, че приехте поканата на Българската Национална Телевизия да бъдете наш посетител! Бихте ли споделили, какво съгласно Вас ще е развиването на разпаления от Кремъл спор в Украйна?
Андрей Солдатов: Опасявам се, че става въпрос за доста дълготраен спор, който се развива към този момент съвсем две години и може да продължава още няколко години. Виждаме, че съветската стопанска система и политическа система се приспособяват към тази война и биха могли да я водят много дълго. Владимир Путин е все по този начин най-популярният политик в страната, откакто унищожи съвсем цялата съпротива, която би могла да надигне глас в Русия и това прави ситуацията му много устойчиво.
- Като изхождаме от това, какво въобще може да е бъдещето на Русия след войната?
- Първо, не можем да гадаем, какъв брой време ще продължи войната. Ако спорът продължи да речем 8 години, тъй като в действителност войната стартира през 2014 година, просто етапа не беше толкоз остра, към този момент виждаме, огромен брой хора в Русия персонално по един или различен метод вземат участие в тази война. Ако не директно, на фронта, то като работят във военно-промишления комплекс или в някакви държавни структури, или в икономически предприятия, които имат отношение към войната. Ясно е, че колкото по-дълго продължава войната, толкоз повече ще са тези хора. Това значи, че има чувство за персонална ангажираност.
Например, в моето село познаваме двама убити или родственик се е върнал неработоспособен оттова, това чувство у от ден на ден хора ще буди възприятието, че войната би трябвало да продължава. Това приказва, че даже Владимир Путин да ни напусне, за което има доста спекулации, все пак ще остане много огромна група, даже във властта, които ще са заинтригувани да не престават това. Просто тъй като Владимир Путин дълго време беше най-популярният политик в страната и тези хора ще се пробват да употребяват известността му, с цел да получат някаква легитимност. Т.е. даже гибелта на Путин няма да провокира незабавното прекъсване на войната . За страдание би трябвало да сме подготвени за това, че става въпрос за един нескончаем сюжет. Какво ще стане по-късно и до каква степен ще я има въобще Русия, дали това ще е една страна или ще се разпадне на няколко елементи, в този момент просто не можем да предвидим.
- А след времето на Путин, кой съгласно Вас би могъл да го смени? Някой от този кремълски Централен комитет и от военно-промишления комплекс?
- По какво се разграничава режимът на Путин от късния руски режим – по това, че Владимир Путин няма в цялостния смисъл на това разбиране политбюро, където партийните бонзи можеха от време на време даже да спорят с Брежнев, с Андропов. Когато стартира войната, видяхме на това популярно съвещание на Съвета за сигурност в Кремъл, че не е допустимо да се спори с Путин. Донякъде в действителност членовете на Съвета за сигурност са от оня непосредствен кръг, от който неотложно ще се появи наследникът на Путин. Виждаме, че това главно са хора от силовите служби. Ясно е, че те ще опитат да продължат политиката, която организира Путин. Друг е въпросът, че никой от тези хора не е по този начин известен, не има такава ловкост, подобен разум, подобен гений, като него. Колко ще могат да се задържат? Сигурно не изключително дълго.
- Постоянно се приказва, че Мишустин или Медведев са вероятни негови наследници, а може би и Шойгу. Според Вас може ли боен да стане правоприемник на Путин след края на ръководството му?
- Сега сме пред една изцяло неповторима обстановка, заради войната - в съветското общество ролята на военните и на военнопромишления комплекс от ден на ден и повече нараства. Това е неизбежно, тъй като има война и даже това, че е несполучлива, кървава, несправедлива война, ролята на военните в обществото нараства . От тях зависи кого ще приберат в армията, от тях зависят военните поръчки, от тях зависи стабилността и по тази причина тези хора ще стават все по-важни и по-важни. И колкото повече продължава войната, толкоз по-важни ще стават. Те прелестно схващат известността и значимостта си, която дължат на войната и тя им е нужна. Хора като Мишустин, технократи, до известна степен като Собянин са с задоволително огромно значение, само че не дотолкоз, че радикално да трансформират обстановката.
- А Медведев?
- Страхувам се, че Медведев, като водач на страната, изцяло се дискредитира, показа се като благонадежден единствено по една линия – когато Владимир Путин реши да се отърве от него, той се съгласи. Засега не сме разкрили някакви други негови гении. Затова не считам, че той може да бъде обсъждан като сериозна фигура. Може би някой би се съгласил за него в границите на преходния интервал, само че тогава преходният интервал ще бъде доста къс.
- Вие сте експерт по работата на службите за сигурност в Русия – службата за външно разузнаване, военното разузнаване. Във Вашето изявление няколко пъти споменахте България във връзка на някои събития, бихте ли могъл да сте по-конкретен?
- Вече имаше няколко образеца, когато в България бяха взривявани хранилища с оръжие и с помощта на следствието на Белингкет и на българските специфични служби стана ясно, че става въпрос за интервенции на военното разузнаване на Русия. За страдание сме принудени да създадем догатката, че в обстановката, когато се води към този момент война, тези случаи ще зачестят. Защото военното разузнаване, а и другите секрети служби възприеха методите, които преди се използваха единствено от военното разузнаване. Те ще се пробват да организират такива интервенции все по-често и по-често. За тях са значими страни, като България, като Полша – един логистичен хъб за войната, страни като Турция, като Грузия, става въпрос за целия район.
- Постоянно чуваме, че Русия е заинтересувана от отварянето на втори фронт, да вземем за пример тук, на Балканите – ситуацията в Косово, в Босна и Херцеговина. До каква степен активността на съветските специфични служби е ориентирана към това да отклонят вниманието от протичащото се в Украйна?
- Разбира се при един нескончаем спор, в какъвто е въвлечена в този момент Украйна, който беше стартират от Русия, всяка нова зараждаща рецесия е от изгода на Русия . Защото отклонява запаси на интернационалната общественост, тъй като на хората им се постанова да мислят за това, че те имат предел. Всички в този момент са заети с ситуацията в Газа, нещо напълно разбираемо и е явно, че това е от изгода на Путин. Разбира се, той постоянно се старае да употребява такива рецесии и несъмнено би желал да провокира такива рецесии. Друг е въпросът, че не постоянно му се отдава. Виждаме, че даже в една бих споделил идеална за Владимир Путин обстановка по време на изборите в Америка през 2016 година, ролята на съветското разузнаване беше огромна, само че не от основно значение. Не то сътвори Тръмп, Тръмп се появи от единствено себе си. Друг е въпросът, че съветските специфични служби постоянно се стараят да се възползват от рецесиите, които едвам се зараждат, и да подгряват ситуацията.
Снимки: Българска телеграфна агенция
- Как оценявате ролята на Русия, тя взе участие ли в ставащото в Газа?
- Виждаме, че Владимир Путин се изрече във връзка на тези събития. Освен това, съветските управляващи, съветските служители постоянно са проявявали интерес към този район, Съветският съюз обичайно е играл сериозна роля в Близкия Изток. И разнообразни представители на съветските силови структури са взели участие в тези процеси и по църковна линия – Руското императорско сдружение и други структури, които са били заети да уголемяват съветското наличие в Йерусалим и на други места в Палестина под претекст да бъдат непокътнати светите места. Ясно е, че и участниците в спора чакат от тях изпълняването на някаква такава роля. Т.е. в този случай Владимир Путин играе на тези позиции, които към този момент е основал, създавал ги е в продължение на двадесет и повече години, а в това време се пробва да капитализира опита на Съветския съюз - Съветският съюз, който е бил нещо като брокер, помагащ за такива спорове. Това са едни огромни упования – виждаме, че Русия се пробва да играе същата роля и в Африка, в споровете там. Но несъмнено, сте прав за това, че главната задача е да бъде отвлечено вниманието от ситуацията на фронта.
- Благодаря Ви, господин Солдатов.
Последвайте ни във и
Вече може да ни гледате и в
Николай Кръстев, Българска национална телевизия: Благодаря Ви, господин Солдатов, че приехте поканата на Българската Национална Телевизия да бъдете наш посетител! Бихте ли споделили, какво съгласно Вас ще е развиването на разпаления от Кремъл спор в Украйна?
Андрей Солдатов: Опасявам се, че става въпрос за доста дълготраен спор, който се развива към този момент съвсем две години и може да продължава още няколко години. Виждаме, че съветската стопанска система и политическа система се приспособяват към тази война и биха могли да я водят много дълго. Владимир Путин е все по този начин най-популярният политик в страната, откакто унищожи съвсем цялата съпротива, която би могла да надигне глас в Русия и това прави ситуацията му много устойчиво.
- Като изхождаме от това, какво въобще може да е бъдещето на Русия след войната?
- Първо, не можем да гадаем, какъв брой време ще продължи войната. Ако спорът продължи да речем 8 години, тъй като в действителност войната стартира през 2014 година, просто етапа не беше толкоз остра, към този момент виждаме, огромен брой хора в Русия персонално по един или различен метод вземат участие в тази война. Ако не директно, на фронта, то като работят във военно-промишления комплекс или в някакви държавни структури, или в икономически предприятия, които имат отношение към войната. Ясно е, че колкото по-дълго продължава войната, толкоз повече ще са тези хора. Това значи, че има чувство за персонална ангажираност.
Например, в моето село познаваме двама убити или родственик се е върнал неработоспособен оттова, това чувство у от ден на ден хора ще буди възприятието, че войната би трябвало да продължава. Това приказва, че даже Владимир Путин да ни напусне, за което има доста спекулации, все пак ще остане много огромна група, даже във властта, които ще са заинтригувани да не престават това. Просто тъй като Владимир Путин дълго време беше най-популярният политик в страната и тези хора ще се пробват да употребяват известността му, с цел да получат някаква легитимност. Т.е. даже гибелта на Путин няма да провокира незабавното прекъсване на войната . За страдание би трябвало да сме подготвени за това, че става въпрос за един нескончаем сюжет. Какво ще стане по-късно и до каква степен ще я има въобще Русия, дали това ще е една страна или ще се разпадне на няколко елементи, в този момент просто не можем да предвидим.
- А след времето на Путин, кой съгласно Вас би могъл да го смени? Някой от този кремълски Централен комитет и от военно-промишления комплекс?
- По какво се разграничава режимът на Путин от късния руски режим – по това, че Владимир Путин няма в цялостния смисъл на това разбиране политбюро, където партийните бонзи можеха от време на време даже да спорят с Брежнев, с Андропов. Когато стартира войната, видяхме на това популярно съвещание на Съвета за сигурност в Кремъл, че не е допустимо да се спори с Путин. Донякъде в действителност членовете на Съвета за сигурност са от оня непосредствен кръг, от който неотложно ще се появи наследникът на Путин. Виждаме, че това главно са хора от силовите служби. Ясно е, че те ще опитат да продължат политиката, която организира Путин. Друг е въпросът, че никой от тези хора не е по този начин известен, не има такава ловкост, подобен разум, подобен гений, като него. Колко ще могат да се задържат? Сигурно не изключително дълго.
- Постоянно се приказва, че Мишустин или Медведев са вероятни негови наследници, а може би и Шойгу. Според Вас може ли боен да стане правоприемник на Путин след края на ръководството му?
- Сега сме пред една изцяло неповторима обстановка, заради войната - в съветското общество ролята на военните и на военнопромишления комплекс от ден на ден и повече нараства. Това е неизбежно, тъй като има война и даже това, че е несполучлива, кървава, несправедлива война, ролята на военните в обществото нараства . От тях зависи кого ще приберат в армията, от тях зависят военните поръчки, от тях зависи стабилността и по тази причина тези хора ще стават все по-важни и по-важни. И колкото повече продължава войната, толкоз по-важни ще стават. Те прелестно схващат известността и значимостта си, която дължат на войната и тя им е нужна. Хора като Мишустин, технократи, до известна степен като Собянин са с задоволително огромно значение, само че не дотолкоз, че радикално да трансформират обстановката.
- А Медведев?
- Страхувам се, че Медведев, като водач на страната, изцяло се дискредитира, показа се като благонадежден единствено по една линия – когато Владимир Путин реши да се отърве от него, той се съгласи. Засега не сме разкрили някакви други негови гении. Затова не считам, че той може да бъде обсъждан като сериозна фигура. Може би някой би се съгласил за него в границите на преходния интервал, само че тогава преходният интервал ще бъде доста къс.
- Вие сте експерт по работата на службите за сигурност в Русия – службата за външно разузнаване, военното разузнаване. Във Вашето изявление няколко пъти споменахте България във връзка на някои събития, бихте ли могъл да сте по-конкретен?
- Вече имаше няколко образеца, когато в България бяха взривявани хранилища с оръжие и с помощта на следствието на Белингкет и на българските специфични служби стана ясно, че става въпрос за интервенции на военното разузнаване на Русия. За страдание сме принудени да създадем догатката, че в обстановката, когато се води към този момент война, тези случаи ще зачестят. Защото военното разузнаване, а и другите секрети служби възприеха методите, които преди се използваха единствено от военното разузнаване. Те ще се пробват да организират такива интервенции все по-често и по-често. За тях са значими страни, като България, като Полша – един логистичен хъб за войната, страни като Турция, като Грузия, става въпрос за целия район.
- Постоянно чуваме, че Русия е заинтересувана от отварянето на втори фронт, да вземем за пример тук, на Балканите – ситуацията в Косово, в Босна и Херцеговина. До каква степен активността на съветските специфични служби е ориентирана към това да отклонят вниманието от протичащото се в Украйна?
- Разбира се при един нескончаем спор, в какъвто е въвлечена в този момент Украйна, който беше стартират от Русия, всяка нова зараждаща рецесия е от изгода на Русия . Защото отклонява запаси на интернационалната общественост, тъй като на хората им се постанова да мислят за това, че те имат предел. Всички в този момент са заети с ситуацията в Газа, нещо напълно разбираемо и е явно, че това е от изгода на Путин. Разбира се, той постоянно се старае да употребява такива рецесии и несъмнено би желал да провокира такива рецесии. Друг е въпросът, че не постоянно му се отдава. Виждаме, че даже в една бих споделил идеална за Владимир Путин обстановка по време на изборите в Америка през 2016 година, ролята на съветското разузнаване беше огромна, само че не от основно значение. Не то сътвори Тръмп, Тръмп се появи от единствено себе си. Друг е въпросът, че съветските специфични служби постоянно се стараят да се възползват от рецесиите, които едвам се зараждат, и да подгряват ситуацията.
Снимки: Българска телеграфна агенция
- Как оценявате ролята на Русия, тя взе участие ли в ставащото в Газа?
- Виждаме, че Владимир Путин се изрече във връзка на тези събития. Освен това, съветските управляващи, съветските служители постоянно са проявявали интерес към този район, Съветският съюз обичайно е играл сериозна роля в Близкия Изток. И разнообразни представители на съветските силови структури са взели участие в тези процеси и по църковна линия – Руското императорско сдружение и други структури, които са били заети да уголемяват съветското наличие в Йерусалим и на други места в Палестина под претекст да бъдат непокътнати светите места. Ясно е, че и участниците в спора чакат от тях изпълняването на някаква такава роля. Т.е. в този случай Владимир Путин играе на тези позиции, които към този момент е основал, създавал ги е в продължение на двадесет и повече години, а в това време се пробва да капитализира опита на Съветския съюз - Съветският съюз, който е бил нещо като брокер, помагащ за такива спорове. Това са едни огромни упования – виждаме, че Русия се пробва да играе същата роля и в Африка, в споровете там. Но несъмнено, сте прав за това, че главната задача е да бъде отвлечено вниманието от ситуацията на фронта.
- Благодаря Ви, господин Солдатов.
Последвайте ни във и
Вече може да ни гледате и в
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ