Румен Радев определи разпита на премиера Кирил Петков в Прокуратурата

...
Румен Радев определи разпита на премиера Кирил Петков в Прокуратурата
Коментари Харесай

Радев: Разпитът на премиера Кирил Петков е форма на институционално изнудване

Румен Радев дефинира разпита на премиера Кирил Петков в Прокуратурата като „ институционално изнудване”. Президентът чака водачите на партиите в обединението да застанат уверено зад министър-председателя.

„ Аз ясно заявих, че в случай че обединението не реализира пробив с промени в правосъдната система, то предишното ще потърси реванш. Точно това виждаме в момента”, добави президентът.

Президентът уточни, че е задоволен от обстоятелството, че Конституционният съд „ решително” е удостоверил импортираното от служебния правосъден министър Янаки Стоилов искане към Висш съдебен съвет по отношение на основния прокурор.

„ В същото време удостовери несъстоятелността на решението на болшинството във Висш съдебен съвет да отхвърли това искане като неприемливо. Остава въпросът дали това болшинство във Висш съдебен съвет е пригодно в морално и професионално качество. Песимист съм в този състав Висш съдебен съвет да вземе рационално решение”, добави той.

По думите на президента държавното управление работи в една „ извънредно сложна ситуация” - каскада от рецесии и тежко завещание. Рано било за оценка към кабинета. „ Илюзия е да мислим, че демокрацията и правовият ред ще бъдат възобновени внезапно. Това ще отнеме време. Грешките и разочарованията са неизбежни”, добави Радев.

Той изясни, че сред Президентството и изпълнителната власт има градивно съдействие. „ Очаквам държавното управление да бъде доста по-открито и да бъде транспарантно и кардинално, когато взима решения и работи, с цел да снеме всевъзможни подозрения за подмолни решения”, посочи президентът.

По отношение на „ златните паспорти” Радев сподели, че това е порочна процедура, която би трябвало да се прекрати. „ Нека обърнем по-голямо внимание на процесите и смяна в закона, тъй че българите от нашите исторически общности зад граница да получават доста по-лесно паспорти, а не тези, които заявяват подправени инвестиции”, безапелационен е той.

Президентът препотвърди своята позиция, че българите би трябвало да бъдат вписани паралелно с останалите елементи от нации, съставляващи нацията на Северна Македония, преди да бъдат стартирани договаряния.

„ Ние се нагледахме на задоволително заявления, обещания и контракти. Трябва да има ясни конституционни гаранции, паралелно с ясни гаранции за снемане на всевъзможни похищения върху българското културно-историческо завещание и премахване езика на омразата”, добави той.

Коментар от него пристигна и за „ Булгаргаз”. Президентът чака държавното управление да даде в точния момент цялата информация. Очаква и тази от ДАНС и КЕВР.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР