Румъния ще продължи да подкрепя Република Молдова по пътя й

...
Румъния ще продължи да подкрепя Република Молдова по пътя й
Коментари Харесай

Румънският премиер: Подкрепяме Молдова, за да устои на хибридната война на Русия

Румъния ще продължи да поддържа Република Молдова по пътя й към Европа, както и да устои на хибридната война, на която е подложена на фона на бруталната война и експанзията на Русия в Украйна.

Това съобщи министър председателят на Румъния Николае Чука на взаимна конференция с молдовския си сътрудник Дорин Речан, която се организира в двореца " Виктория " (Министерския съвет) в Букурещ.

„ Днес се фокусирахме върху развиването на сигурността на фона на бруталната нападателна война на Русия против Украйна, с акцент върху големите последствия за Република Молдова във връзка с енергетиката и стопанската система. Свидетели сме на от ден на ден и повече опити за дестабилизиране на страната, за изкуствено основаване на напрежение, за враждебни разкази, построени върху умишленото разпространяване на погрешна информация. Уверих сътрудника си в непоколебимата поддръжка на Румъния за ценене на суверенитета и териториалната целокупност на Република Молдова в границите на нейните интернационално приети граници “, акцентира Николае Чука.

“Благодарим ви и за поддръжката тази есен. Беше сериозно. Молдова остана без различни хранителни и енергийни запаси. Румъния беше паралелно до нас ”, означи на собствен ред Дорин Речан. Той добави, че газопроводът Яш-Кишинев е още едно уверено доказателство за обезпечаване на други възможности за сила в Република Молдова и изрази предпочитание за привличане на повече вложения от Румъния в областта на енергетиката.

" На двустранно равнище Румъния показва посредством обстоятелства, че е най-искреният и благонадежден сътрудник на Република Молдова. Свидетелство е да вземем за пример отпущането през последната половина на предходната година на директна бюджетна поддръжка на обща стойност 10,3 млн. евро, доставката на електрическа енергия, дърва за отопление, гориво и горива, както и други форми на помощ “, сподели Чука.

Той осведоми, че Румъния е вторият максимален вложител в Република Молдова. По думите му през 2022 година комерсиалният продан сред двете страни е повишен с 1,9 милиарда $ и е достигнал рекордно равнище от 3,6 милиарда $.

Днешното посещаване на министър-председателя на Република Молдова Дорин Речан е първата му публична аудиенция в чужбина. Преди седмица Румъния посети и президентът на Молдова Мая Санду. Тя беше в Букурещ по покана на румънския си сътрудник Клаус Йоханис.

Източник Българска телеграфна агенция

 

Последвайте Епицентър.БГ към този момент и в  и !
Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР