Аджерпрес: Румъния може да се превърне в пример за цифровизация в Европа, заяви официален представител
Румъния може да се трансформира в образец за Европа в региона на дигитализацията, а основаването на Министерство на цифровата промяна би било значима стъпка, защото в ерата на изкуствения разсъдък към този момент не е подходящо дигитализацията да остава второстепенна отговорност в границите на Министерството на стопанската система, предприемачеството и туризма. Това съобщи ръководителят на Комисията по връзки, осведомителни технологии и изкуствен интелект в румънския Сенат Василе-Чиприан Рус по време на конференцията „ Дигитализация и киберсигурност – киберзаплахи в ерата на изкуствения разсъдък “, съобщи особено за Българска телеграфна агенция организация Аджерпрес.
„ Град Клуж може да бъде образец във връзка с дигитализацията, само че смятам, че самата Румъния може да се трансформира в образец за Европа. Независимо дали става дума за Европейския център за подготвеност по киберсигурност, разнообразни министерства, Агенцията за цифровизация на Румъния или Специалната телекомуникационна работа, участниците са положителни. Това, което в действителност липсва в тази страна, е треньор – някой, кадърен да ги координира, да ги образова и да им покаже по какъв начин да работят дружно, с цел да реализират резултати “, съобщи Рус.
„ Важна стъпка би било най-сетне да се сътвори Министерство на цифровата промяна. В ерата на изкуствения разсъдък не може всички въпроси, свързани с цифровизацията, да се ръководят от Министерството на стопанската система, предприемачеството и туризма, където цифровизацията на процедура е на второ място “, означи той.
„ Ако желаеме резултати, всеки екип – било то Европейския център за подготвеност по киберсигурност, на Националната дирекция за киберсигурност или други, към този момент се приготвя добре и разполага с отлични запаси. Това, което ни липсва, е визия, способна да сплоти всички и да ги научи по какъв начин да работят като обединен екип. Живеем в ерата на изкуствения разсъдък. Не имам вяра, че някой може съществено да оспори това. Всякакви опити да се пренебрегва или да не се следва темпото на софтуерното развиване в ерата на изкуствения разсъдък единствено ще забавят нашия прогрес “, посочи той.
Рус означи, че Румъния е транспонирала и приложила Директивата NIS2, само че същинският приоритет е отбраната и устойчивостта, изключително поради ускоряващите се провокации в региона на киберсигурността в ерата на изкуствения разсъдък, и изясни, че системите би трябвало да бъдат сигурни по дифолт и сигурни по дизайн.
На 22 юни представители на държавните органи и професионалните сдружения взеха присъединяване в 10-тото издание на конференцията „ Дигитализация и киберсигурност – киберзаплахи в ерата на изкуствения разсъдък “.
(Новина, определена от румънската организация АДЖЕРПРЕС за издание от Българска телеграфна агенция според контракта за съдействие сред агенциите)
„ Град Клуж може да бъде образец във връзка с дигитализацията, само че смятам, че самата Румъния може да се трансформира в образец за Европа. Независимо дали става дума за Европейския център за подготвеност по киберсигурност, разнообразни министерства, Агенцията за цифровизация на Румъния или Специалната телекомуникационна работа, участниците са положителни. Това, което в действителност липсва в тази страна, е треньор – някой, кадърен да ги координира, да ги образова и да им покаже по какъв начин да работят дружно, с цел да реализират резултати “, съобщи Рус.
„ Важна стъпка би било най-сетне да се сътвори Министерство на цифровата промяна. В ерата на изкуствения разсъдък не може всички въпроси, свързани с цифровизацията, да се ръководят от Министерството на стопанската система, предприемачеството и туризма, където цифровизацията на процедура е на второ място “, означи той.
„ Ако желаеме резултати, всеки екип – било то Европейския център за подготвеност по киберсигурност, на Националната дирекция за киберсигурност или други, към този момент се приготвя добре и разполага с отлични запаси. Това, което ни липсва, е визия, способна да сплоти всички и да ги научи по какъв начин да работят като обединен екип. Живеем в ерата на изкуствения разсъдък. Не имам вяра, че някой може съществено да оспори това. Всякакви опити да се пренебрегва или да не се следва темпото на софтуерното развиване в ерата на изкуствения разсъдък единствено ще забавят нашия прогрес “, посочи той.
Рус означи, че Румъния е транспонирала и приложила Директивата NIS2, само че същинският приоритет е отбраната и устойчивостта, изключително поради ускоряващите се провокации в региона на киберсигурността в ерата на изкуствения разсъдък, и изясни, че системите би трябвало да бъдат сигурни по дифолт и сигурни по дизайн.
На 22 юни представители на държавните органи и професионалните сдружения взеха присъединяване в 10-тото издание на конференцията „ Дигитализация и киберсигурност – киберзаплахи в ерата на изкуствения разсъдък “.
(Новина, определена от румънската организация АДЖЕРПРЕС за издание от Българска телеграфна агенция според контракта за съдействие сред агенциите)
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




