Ройтерс вижда в това знак на засилване на напрежението между

...
Ройтерс вижда в това знак на засилване на напрежението между
Коментари Харесай

Русия се оттегли от ключов договор за европейските въоръжени сили след края на Студената война

Ройтерс вижда в това знак на усилване на напрежението сред Русия и НАТО.

" В 00:00 часа на 7 ноември 2023 година завърши процедурата за отдръпване от ДОВСЕ (Договор за елементарните въоръжени сили в Европа) ", съобщи съветското външно министерство на своя уеб страница. " По този метод този международноправен документ, който нашата страна спря да извършва още през 2007 година, най-сетне стана история за нас ", написа още в известието.

Договорът подписан през 1990 година - в края на Студената война и една година след рухването на Берлинската стена, напомня Ройтерс. Той сложи ограничавания върху разполагането на военно съоръжение за поддържане на военния баланс сред страните от НАТО и тогавашната Организация на Варшавския контракт. Русия прекрати присъединяване си в контракта през 2007 година и приключи дейното си присъединяване през 2015 година

През май 2023 година, повече от година след началото на на войната в Украйна, която Русия стартира през февруари 2022 година, президентът Владимир Путин подписва декрет за денонсиране на пакта, с което си навлече наказание от страна на НАТО за " подкопаване на евроатлантическата сигурност ".

" ДОВСЕ беше подписан в края на Студената война, когато изглеждаше допустимо образуването на нова архитектура на международната и европейската сигурност, основаваща се на съдействие, и бяха направени съответните опити ", съобщи още съветското външно министерство. То обаче означи, че дейностите на Съединени американски щати за разширение на НАТО са довели до " намерено заобикаляне " на редица ограничавания от страна на Северноатлантическия алианс. " По този метод ДОВСЕ в първичния си тип загуби връзка с действителността ", сподели в умозаключение съветското външно министерство.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР