Риск за националната сигурност на България има, но пряка заплаха

...
Риск за националната сигурност на България има, но пряка заплаха
Коментари Харесай

Стоянов за мобилизацията в Русия: Има риск за националната ни сигурност, но няма пряка заплаха

Риск за националната сигурност на България има, само че директна опасност няма. Това съобщи на брифинг в Министерския съвет служебният министър на защитата Димитър Стоянов, който разяснява обявената частична военна мобилизация в Русия, съобщи Българска телеграфна агенция.

 

„ Провеждането на готовност в Русия естествено, че води до ожесточаване на спора и сложна предсказуемост на края на този спор “, съобщи военният министър. Той напомни, че България е член на НАТО, а системата за групова защита добре подсигурява националната ни сигурност. 

 

„ Всеки един спор, който е замразен, тленен или парещ, какъвто е в Украйна, е риск за националната сигурност. Като се стартира с потока от бежанци и с потреблението на стопански средства, водещи по един или различен метод до въздействие върху националната ни сигурност. Ние го усещаме сами, виждаме какво става с цените “, изясни министър Димитър Стоянов. 

 

На журналистически въпрос дали новата обстановка, обвързвана с частичната военна готовност в Русия, може да докара до разискване на увеличението на контингента на НАТО в България, Стоянов отговори, че все още това не е належащо, защото директна опасност за страната ни няма. 

 

Програма за предпочитани капиталови разноски на Министерството на защитата е призната на днешното съвещание на Министерския съвет, оповестиха от Министерството на защитата. Тя включва 13 плана на обща стойност 6,6 милиарда лева Тези планове покриват единствено една част от нужните 188 качества, открити при прегледа на защитата.

 

„ Отчитайки икономическото и финансово положение на страната, акцентирахме единствено върху 13 качества. Считам, че е нездравословно да се пестят пари във връзка с националната сигурност. Българската войска е подценявана повече от 30 години. Технологично ние изоставаме доста от нашите съдружници. Съвременната геополитическа среда изисква от нас да помислим в посока модернизиране на българската войска “, посочи министърът на защитата Димитър Стоянов.

На съвещание на Министерския съвет през днешния ден е признат и планът за капиталов разход за придобиване на още 8 броя самолети F-16 BLOCK 70, като сумата е по трите контракта е 1 296 412 185 $, заяви министър Стоянов. Той акцентира, че за българските Военновъздушни сили е извънредно значимо придобиването на нова техника. „ В плана са включени и качества за нанасяне на удари въздух – повърхнина, въздух – въздух. Т.е. ние ще имаме една пълноценна ескадрила от 16 самолета. Очакванията са самолетите да дойдат през 2027 година “, посочи министърът.

Правителството одобри през днешния ден и решение България да даде филантропична помощ на Украйна. Страната ни изпраща 350 медицински комплекта, които обезпечават здравно обслужване на 35 000 жители. Дарението се реализира по искане на украинската страна, заяви министър Стоянов.
 

Последвайте Епицентър.БГ към този момент и в ! 

 
Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР