Риск от наводнения и падащи предметиОранжев код за опасно време

...
Риск от наводнения и падащи предметиОранжев код за опасно време
Коментари Харесай

Пожарната: Избягвайте дерета и реки, и не стойте на открито!

Риск от наводнения и падащи предмети
Оранжев код за рисково време е в действие за област Русе и още 14 области на страната през днешния ден, 10 януари. Това стана ясно от предизвестие на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представено от Главна дирекция „ Пожарна сигурност и отбрана на популацията “ (ГДПБЗН).

Метеорологичната конюнктура се усложнява внезапно, като се чака интензивните дъждове да преминат в сняг, създавайки условия за поледици и съществени усложнения по пътната мрежа в района.
Критична конюнктура в Северна България
Синоптиците предизвестяват за динамична смяна на времето. Докато в областите Бургас и Кърджали се чака единствено дъжд, за Русе, Разград, Силистра и Велико Търново рискът е смесен. Очаква се внезапно рухване на температурите, което ще трансформира мокрите настилки в ледени пързалки – така наречен резултат на " черния лед ".

" До края на деня преваляванията от дъжд ще обзет цялата страна, " потвърдиха от Национален институт по метеорология и хидрология.
Предупрежденията на Пожарната
От ГДПБЗН разпространиха лист с указания за сигурност, който трансферира главната грижа за оцеляване върху жителите.

За водачите рекомендацията е безапелационна: Не пътувайте, в случай че не е извънредно неотложно. " Ако се постанова пътешестване, автомобилът би трябвало да е с задоволително гориво и квалифициран при зимни условия. Шофьорите да не вършат внезапни маневри и да съблюдават отдалеченост, " гласи известието на институцията.
Риск от наводнения и падащи предмети
Освен поледиците, сериозна заплаха съставляват и наводненията поради интензивния дъжд преди захлаждането. От Пожарната поучават жителите да заобикалят ниските точки, деретата и подлезите, които могат да се трансфорат във водни клопки.

Заради упования мощен вятър, изключително в източната част на страната (Варна, Добрич), се предлага прозорците на домовете да бъдат добре затворени, а пешеходците да се движат надалеч от остарели здания, дървета и електропроводи.

" Ако сте в планината, заемете ниските места до отминаване на заплахата, " допълват от службата за сигурност.

Експертите припомнят на жителите да заредят мобилните си телефони авансово – индиректно предизвестие за вероятни спирания на електрозахранването в дребните обитаеми места.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР