Рилски спортист се наложи над Спартак Плевен с 90:82 (20:20,

...

Рилски спортист надигра Спартак Пл и поведе в полуфиналите

Рилски състезател се наложи над Спартак Плевен с 90:82 (20:20, 27:18, 15:20, 28:24) като посетител в зала „ Балканстрой “ в Плевен в третия мач от полуфиналния плейоф сред двата отбора в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и поведе с 2:1 победи. Играе се до три триумфа от пет вероятни срещи. Четвъртият дуел ще се състои още веднъж в зала „ Балканстрой “ на 14 май, а при нужда от пети мач, той ще се играе в Самоков на 17 май.

Двата състава изиграха относително равностойна първа част, след която резултатът бе еднакъв – 20:20. Силна серията при започване на втората четвърт разреши на Рилски състезател да поведе с 10 точки при 36:26 след тройка на Алън Арнет три минути и 40 секунди преди края на първото полувреме. В оставащото време отборът на Спартак Плевен се приближи на два пъти до 4 точки, само че на почивката гостите водеха с 47:38.

Баскетболистите на Рилски състезател започнаха по-добре второто полувреме и в средата на третата част дръпнаха с 15 точки, когато Алекс Симеонов се разписа за 59:44. Плевенчани обаче не се отхвърлиха и последователно съкратиха дистанцията до 58:62 преди четвъртия интервал.

Последваха доста оспорвани заключителни 10 минути. Самоковци удържаха водачеството си, само че баскетболистите на Спартак се приближиха на 2 точки при 64:66 след тройка на Джулиен Люис при започване на частта. Разликата се движеше в границите на 3-5 точки, като Николай Стоянов осъществя за домакините за 78:81 при оставащи 63 секунди в мача. Майкълин Скот обаче вкара доста значима тройка за Рилски състезател 40 секунди преди края за преднина от 84:78 и гостите удържаха успеха.

Алън Арнет бе най-резултатен за тима от Самоков с 22 точки и 3 битки, Майкълин Скот способства с 18 точки, 5 битки и 5 асистенции, а Алекс Симеонов се регистрира с „ дабъл-дабъл “ от 15 точки и 10 битки. Александър Янев и Крис Минков бяха в състава на Рилски състезател, само че не влязоха в игра.

За Спартак Плевен Джулиен Люис приключи с 20 точки, 3 битки и 5 асистенции, а Николай Стоянов се включи със 17 точки и 6 битки.

В другата полуфинална двойка в Националната баскетболна лига резултатът сред тимовете на Черноморец и Балкан е еднакъв 1:1 победи, а третата среща следва на следващия ден вечер (13 май) в Ботевград.