Резултатите от лабораторията от Монпелие потвърждават констатациите на нашите ветеринарни

...
Резултатите от лабораторията от Монпелие потвърждават констатациите на нашите ветеринарни
Коментари Харесай

И Франция потвърди - има чума в овцефермата във Велинград

Резултатите от лабораторията от Монпелие удостоверяват констатациите на нашите ветеринарни управляващи, че в семейната овцефермата във Велинград има чума. Това заяви управлението на Българската организация за сигурност на храните.

" Имаме към този момент протокол от Монпелие - те удостоверяват резултатите от нашата лаборатория, т.е. разполагаем е вирусът на чума по дребните преживни животни, налични са и антитела, които демонстрират, че овцете са преболедували ", сподели шефът на БАБХ Светлозар Патарински.

Изследването на пробите в Монпелие е посочило, че вирусът у нас е сходен на вариантите в Румъния и Гърция. В двете прилежащи страни пламнаха огнища още през лятото и стотици хиляди овце бяха избити, с цел да не се разнася чумата. 

От БАБХ обясниха какви са ограниченията за ограничение на болестта в целия Европейски Съюз, вкл.  " депопулация " на фермата, т.е. изтребване на стадата, които са имали контакт с вируса.

" Като членка на ЕС България е длъжна да съблюдава европейското законодателство. Чумата по дребните животни е изключително рисково заболяване, разказани са строго  стъпките, които би трябвало да се извършват. Действали сме тъкмо по европейския логаритъм ", съобщи, д-р Борисов Борисов, шеф на Дирекция " Здравеопазване и хуманно отношение към животните " в БАБХ. И разясни: " Първата стъпка е слагане  под забрана на животните, по-късно клинични прегледи, пробите се изпращат в съответната лаборатория. На базата на потвърждението и резултатите се афишира болестта, то е оповестено към този момент. Разписани са и ограниченията – първо, депопулация на обекта, по-късно разчистване, стерилизация. Определят се защитни зони от 3 или 10 км ". 

Пред медиите застанаха и ветеринарни лекари, ангажирани със случая във Велинград.

Ето какво разказа д-р Красимир Колев, умел ветеринарен доктор от град Пловдив:

" Бях потърсен от стопаните на 5 ноември тъй като имали проблеми. Аз имах задължения, на 9 ноември те още веднъж ме потърсиха, бяха много обезпокоени. Отидох на 10 ноември следобяд във Велинград. Какво видях там? Посрещнаха ме с две овце, които бяха умрели, имаше два натрупа, имаше още един или два натрупа на овце от предходния ден. Започнахме с аутопсия, откри се, че имат тежка форма на кучешка тения,плюс бронхопневмония и инфектиране на червата. Не са били 20-30 натрупа, само че въпреки всичко имаше умрели животни. Болни агнета на процедура е имало, трупове на заболели агнета не е имало. Моят съвет беше да се извърнат към ветеринарен доктор, който има юридическа обязаност към фермата ".

Ето и описа на ветеринарния експерт, отговарящ за фермата, доктор Александър Кехайов:

" Имаше умърлушени агнета, само че не установявах болест. От 11 до 20 ноември съм се чувал съвсем всеки ден с хората и те споделиха, че казусът е решен. На 20 ноември обаче имаше две умрели агнета, аутопсията сподели наедрял черен дроб и уголемена жлъчка. Получих позвъняване от доктор Маруцов - получил фотоси от стопаните, които го навеждат на мисълта за чума по животните. При минимум подозрение аз известявам виновните лекари и ни пратиха да вземат първите кръвни проби, с цел да се пратят в лабораторията ". 

 

И формалната версия на БАБХ, разказана от зам.-.директора Д-р Валентин Атанасов: 

" На 20 ноември в 15.00 часа се подава сигнал от записания ветеринарен доктор до формалния ветеринарен доктор доктор Семерджиев, той уведомява БАБХ - Пазарджик и сигналът идва при нас в централно ръководство. Същия ден са взети първите 20 проби от стадата на Георги Илиев и Виолета, тъй като там има пет стада. Тези всички пет стада са една епизоотична единица, тъй като се отглеждат дружно. Пробите са изследвани в Националната референтна лаборатория, излизат позитивни. Първо са взети 40 проби от 20 животни. На 21 ноември се взимат още 50 проби от 25 животни от стадата на Георги, Димитър и Роза. На 22 ноември взимаме 20 спомагателни проби по различен способ, за проучване на антитела - те са позитивни, значи вирусът е минал през тези стада. На 25 ноември се обобщават тези резултати и се издава заповедта за оповестяване на болестта. На 26 ноември има среща във Велинград със притежателите на животните, която се управлява от министъра на земеделието доктор Георги Тахов. Той акцентира, че решението за повторни проби е негово, и сподели, че това е казус в страната. На 27 ноември вземаме спомагателни проби от 105 животни - още 315 проби. Пробите потеглят от Велинград с конвой ", акцентира зам.-изп. шеф на БАБХ.

Това бе първият опит на БАБХ да обяснят какво се е случвало във фермата след първите подозрения за чума. Освен че е безпределно просрочен, той още веднъж не дава отговор на множеството въпроси за дейностите и на стопаните, и на фрагментите на организацията, разяснява " Сега ".

 

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР