Но броят е нараснал с 1,8% в сравнение с нивата преди пандемията, когато са били 25,4% от записаните A-level присъдени оценки A или A*.
Следете последните новини за ниво A на живо тук
Общият процент на преминаване – делът на записите, оценени с A* до E – е спаднал до 97,3% тази година, което е по-малко от 2022 г. (98,4%) и предпандемичната 2019 г. (97,6%). Всъщност процентът е на най-ниското си ниво от 2008 г., когато беше 97,2%.
Учениците в Англия отбелязаха най-голям спад в най-добрите оценки, като делът на изпитите, оценени с A или по-висока оценка, намаля с 9% в сравнение с 2022 г.
Уелските ученици отбелязаха 7% спад в най-добрите оценки, докато в Северна Ирландия отбелязаха спад от 6%.
Но в сравнение с последното лято преди пандемията през 2019 г. броят на най-добрите оценки, дадени в Англия, се е увеличил с 2%, в Уелс 7% и в Северна Ирландия 9%.
Това следва стремеж за връщане на оценките в съответствие с нивата отпреди пандемията. Изпитните комисии по английски казаха, че границите на оценките ще бъдат малко по-леки, но резултатите се очаква да бъдат като цяло в съответствие с нивата от 2019 г.
В Уелс и Северна Ирландия регулаторите на изпитите казаха, че не планират да се върнат към класиране преди пандемия до 2024 г.
„Реалността е, че тези системи така или иначе са различни, те са различни възлагащи органи“, каза министърът на образованието Джилиан Кийгън пред Sky News, когато беше попитан дали има въпроси относно справедливостта.< /p>
„Служителите по приема в университетите знаят разликата в тези системи, така че са доста сложни в разбирането на разликата между английската система и шотландската система.“
Все още има регионални различия, когато се стига до дела на учениците с най-добри оценки.
В сравнение с нивата преди пандемията, броят на учениците, получаващи оценки A-A*, все още нараства с 3,1%. Това се сравнява със Североизтока, където 1% по-малко ученици са постигнали най-добри оценки.
Но като цяло учениците в Югоизтока са постигнали най-голям дял най-добри оценки, като повече от 3 на 10 работи (30,3%) са получили Оценки A-A*. Това в сравнение с 22% в Североизточната част, 22,3% в Ийст Мидландс, 22,9% в Уест Мидландс, 24,1% в Северозапада и 26,6% в Изтока.
Математиката все още остава най-популярната Предмет A-level, следван от психология, биология, химия, история, социология, бизнес изследвания, изкуство и дизайн, икономика и физика.
Компютърът отбеляза най-голямо увеличение на записите, с 64% повече от 2019 г. Медиите и филмовите изследвания, както и политическите науки и икономиката също отбелязват увеличение на записаните.
Все още има голяма разлика в типа предмети, които студентите и студентите избират да изучават на A-ниво. p>
От 15-те най-популярни предмета, 77% от тези, които избират физика, са мъже в сравнение със 78% от тези, които изучават английска литература, които са жени.
UCAS също така казва, че по-малко ученици на ниво A имат спечелиха място в първия си избор на университет или колеж в сравнение с миналата година.
Той каза, че 79% са осигурили първия си избор в сравнение с 81% през 2022 г., когато изпитите бяха въведени отново, и 74% през 2019 г. , когато правилата за оценяване бяха същите като тази година.
Още 9% от учениците са в изчистване, което в сравнение с 12% през 2019 г. и 7% през 2022 г.
На други места, 12% са били поставени по техен избор за осигуряване, в сравнение с 14% през 2019 г. и 11% през 2022 г.
Повече от два пъти по-голям брой студенти от облагодетелствани среди (76 780) са приети в сравнение с тези от неравностойни среди (25 760).
Главният изпълнителен директор на UCAS Клеър Мърчант каза: „Днешните данни показват, че все още съществуват предизвикателствата пред разширяването на участието на учениците в най-неравностойно положение.
„Това показва, че всички ние трябва да продължаване на усилията, за да се гарантира, че хората в най-неравностойно положение в обществото могат да се възползват от променящите живота възможности във висшето образование и обучение, особено с нарастването на 18-годишното население".
Общо 414 940 кандидати са спечелиха място в университет или колеж, което е спад от 425 830 през миналата година, но до 408 960 през 2019 г.