рез последните години се забелязва тенденция все по-вече хора да

...
рез последните години се забелязва тенденция все по-вече хора да
Коментари Харесай

Храните ни - пълни с химикали, бактерии и боклуци

рез последните години се вижда наклонност все по-вече хора да обръщат внимание на здравословното си положение и на храната, която употребяват. Достатъчно ли е обаче да четем етикетите и с какво в действителност са цялостни храните, които консумираме?


При осъществените през 2019 инспекции на наличието на храните в Германия са били открити разнообразни нередности, оповестява Федералната работа за отбрана на потребителите и сигурност на храните, представена от.

Констатирани са редица замърсявания вследствие на неприятна хигиена при производството и пласмента на храните, само че също по този начин и голям брой измами.

Остатъци от дезинфектанти

Проверяващите открили, че в 41 от тестваните случаи в сладкарници и кафенета уредите за разтрошаване на сметана не са били изплаквани с вода след стерилизация.

"Съществува заплаха в машината да останат следи от дезинфектанта, които по-късно да попаднат в сметаната ", споделя Михаел Кюне от Организацията за отбрана на потребителите.

Останки от дезинфектанти са открити и във филе от пангасиус. При обработката на рибата постоянно се употребяват уреди, които не се дезинфекцирани, само че по този начин също и вода, съдържаща дезинфектанти. Рибата би трябвало най-после да се изплакне с доста вода, с цел да се предотврати задържането на останки от дезинфектант, показва Георг Шрайбер, началник на отдела за сигурност на храните във Федералната работа за отбрана на потребителите.

Той приканва вносителите да засилят упражнявания от самите тях надзор и да пускат на пазара единствено сигурни хранителни артикули.

Дезинфектантите съдържат наред с другото хлорат и бензалкониев хлорид. Хлоратът попречва поемането на йод от щитовидната жлеза – т.е. може да провокира нежелани здравословни проблеми у хора с функционални нарушавания на щитовидната жлеза. Бензалкониевият хлорид пък може да докара до раздразнение в стомашно-чревния тракт.

Внимавайте със суровата кайма!

Експертите насочат предизвестия и във връзка с суровата кайма. В 7% от тестваните 420 проби те са разкрили бактерията ешерихия коли.

При сходно изследване, направено 10 години по-рано, единствено 0,8% от пробите са били позитивни. Тези бактерии могат да провокират остро инфектиране на червата.

"Малките деца, по-възрастните и хората с отслабена имунна система, както и бременните е най-добре въобще да не употребяват сурова кайма ", споделя Фридел Крамер, ръководител на Федералната работа за отбрана на потребителите.

Етикетът не дава отговор на истината

Макар да не е рисков, тестваният от контрольорите риган се оказал неособено вкусен – щом в 13% от тестваните опаковки са открити остатъци от маслинови листа. Във всяка пета опаковка имало и частици от други растения, в това число клечки.

Сред вероятните аргументи за фалшификацията са повишените цени на подправките, допускат от Службата за отбрана на потребителите. И с цел да може риганът да бъде препоръчан на по-ниски цени, е "допълнен " с други растителни частици.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР