Иван Иванов: Повишаването на цената на водата не е бомба“ от нашето правителство, а опция на КЕВР
Решението за вероятно нарастване на цената на водата не е " заложена бомба " от постоянното държавно управление, а опция, дадена от Комисия за енергийно и водно контролиране на ВиК-операторите . Това съобщи в коридорите на Партийния дом някогашният министър на районното развиване и благоустройството и народен представител от БСП-Обединена левица Иван Иванов.
Той отговори на обвинявания от страна на " Продължаваме промяната - Демократична България ", че нарастването на цените е резултат от дейности на предходния постоянен кабинет. " Никаква бомба не сме залагали ", акцентира Иванов и посочи, че решението на КЕВР е давало алтернатива за повишение на цените, само че не е било наложително.
По думите му по време на постоянното държавно управление той и ръководителят на отрасловата парламентарна комисия - апел, с който операторите са се съобразили. " И нищо не пречи в този момент да се направи същото ", съобщи той, като прикани политическото управление на Министерство на регионалното развитие още веднъж да моли към ВиК-операторите да не се възползват от опцията за повишаване.
Иванов дефинира като " извънредно несвоевременно " повишението на цената на водата в миг, когато страната се пробва да ограничи инфлацията и ценовия напън върху жителите. Той уточни, че в някои райони нарастването би било фрапантно, в случай че качеството на услугата не е на нужното равнище.
Бившият министър акцентира, че предстоят съществени вложения във ВиК-сектора по стратегия " Околна среда " и Плана за възобновяване и резистентност. По думите му са подписани контракти за над 1 милиарда лв. с Министерството на околната среда и водите, а общата нужна сума за промени в бранша възлиза на 3,7 милиарда лв., заложени в проектобюджета за 2026 година, който не е бил признат.
Иванов отхвърли и изказванията, че Националният ръб по водите е провел единствено едно съвещание. Според него бордът е заседавал над 10 пъти и са били направени отчети и съответни ограничения за промени в бранша.
Демократична България желаят оставката на шефа на ВиК холдинга
Редовната власт, ВиК холдинга и КЕВР са заложили бомбата с повишаването цената на водата
По отношение на възможни претенции за оставки във ВиК-холдинга, той съобщи, че това е в пълномощията на отрасловия министър, само че в случай че претекстът е повишението на цената на водата, " по-разумно е да се организира диалог и да се изчака подобаващ миг ".
" В момента е обществено целесъобразно да не се усилва цената на водата. Това е мярка в отбрана на българските жители ", заключи Иванов.
Той отговори на обвинявания от страна на " Продължаваме промяната - Демократична България ", че нарастването на цените е резултат от дейности на предходния постоянен кабинет. " Никаква бомба не сме залагали ", акцентира Иванов и посочи, че решението на КЕВР е давало алтернатива за повишение на цените, само че не е било наложително.
По думите му по време на постоянното държавно управление той и ръководителят на отрасловата парламентарна комисия - апел, с който операторите са се съобразили. " И нищо не пречи в този момент да се направи същото ", съобщи той, като прикани политическото управление на Министерство на регионалното развитие още веднъж да моли към ВиК-операторите да не се възползват от опцията за повишаване.
Иванов дефинира като " извънредно несвоевременно " повишението на цената на водата в миг, когато страната се пробва да ограничи инфлацията и ценовия напън върху жителите. Той уточни, че в някои райони нарастването би било фрапантно, в случай че качеството на услугата не е на нужното равнище.
Бившият министър акцентира, че предстоят съществени вложения във ВиК-сектора по стратегия " Околна среда " и Плана за възобновяване и резистентност. По думите му са подписани контракти за над 1 милиарда лв. с Министерството на околната среда и водите, а общата нужна сума за промени в бранша възлиза на 3,7 милиарда лв., заложени в проектобюджета за 2026 година, който не е бил признат.
Иванов отхвърли и изказванията, че Националният ръб по водите е провел единствено едно съвещание. Според него бордът е заседавал над 10 пъти и са били направени отчети и съответни ограничения за промени в бранша.
Демократична България желаят оставката на шефа на ВиК холдинга
Редовната власт, ВиК холдинга и КЕВР са заложили бомбата с повишаването цената на водата
По отношение на възможни претенции за оставки във ВиК-холдинга, той съобщи, че това е в пълномощията на отрасловия министър, само че в случай че претекстът е повишението на цената на водата, " по-разумно е да се организира диалог и да се изчака подобаващ миг ".
" В момента е обществено целесъобразно да не се усилва цената на водата. Това е мярка в отбрана на българските жители ", заключи Иванов.
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ




