Решението на ГЕРБ, ДПС и БСП, с което отстраниха Станимир

...
Решението на ГЕРБ, ДПС и БСП, с което отстраниха Станимир
Коментари Харесай

КС обяви за незаконно отстраняването на управителя на НЗОК - Булевард България

Решението на ГЕРБ, Движение за права и свободи и Българска социалистическа партия, с което отстраниха Станимир Михайлов като шеф на Националната здравноосигурителна каса, е противоконституционно.

Това разгласи Конституционния съд в единомислещо изговаряне по жалбата на ПП-ДБ против координираната офанзива против някогашния началник на НЗОК в края на 49 Народно заседание.

В известието излиза наяве, че Конституционен съд е заседавал с 10 души вместо с 12.

Смяната на Михайлов стана няколко месеца след избирането му отпред на касата, когато ГЕРБ и ПП-ДБ към момента имаха единодушие по избрани кадрови промени.

Малко по-късно обаче ГЕРБ употребява гласовете на Движение за права и свободи, с цел да направи Момчил Мавров подуправител на Михайлов, като стартира да нападна титуляря на поста. Мавров, от своя страна, беше разгласен за недопустим от ПП-ДБ поради съществуването на отчет от ДАНС против него.

Напрежението сякаш откри решение през декември 2023 година, когато и двамата претенденти трябваше да подадат оставките си по едно и също време, а Народното събрание да избере техни заместници.

Това по този начин и не се случи, откакто ротацията на кабинета " Денков-Габриел " пропадна и болшинството се разцепи.

Но през април 2024 година, в един от последните дни на 49 Народно заседание, ГЕРБ задейства незабавна маневра, като внесе единствено оставката на Станимир Михайлов за гласоподаване от Народното събрание.

Момчил Мавров - изненадващо - беше решил да отдръпна своята ден по-рано.

Станимир Михайлов също се отхвърли от своето волеизявление, откакто стана ясно, че се готви едностранна смяна на ръководството на НЗОК.

Той даже изиска да приказва пред Народното събрание, с цел да изясни за какво отдръпва оставката си, само че по този начин и не му беше разрешено.

Вместо това ГЕРБ, Движение за права и свободи и Българска социалистическа партия гласоподаваха за свалянето му, а " Възраждане " помогнаха процедурно за включването на точката в дневния ред.

Това е вторият случай в последните години, при който Народното събрание си разрешава нелегално да в профил началник на основен самостоятелен регулаторен орган тъкмо преди избори.

Така се случи с шефа на Сметната палата при започване на 2023 година Вместо Цветков да бъде възобновен - Народното събрание избра някогашния народен представител от ГЕРБ Димитър Главчев на негово място, без да смени всички останали членове на палатата с изминал мандат. След измененията в Конституцията това разреши Главчев да бъде назначен за длъжностен министър председател, и то два пъти.
Източник: boulevardbulgaria.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР