Решението на Димитър Главчев да подаде оставка е сериозна политическа

...
Решението на Димитър Главчев да подаде оставка е сериозна политическа
Коментари Харесай

Александър Йорданов: Решението на Димитър Главчев да подаде оставка е сериозна грешка


Решението на Димитър Главчев да подаде оставка е сериозна политическа неточност, която е както негова персонална, по този начин и на партия ГЕРБ. Това означи в изявление за предаването " Хоризонт за вас " Александър Йорданов , някогашен ръководител на Народното събрание:

Лично аз не доумявам по какъв начин може водач на една партия да не отбрани ръководителя на Народното събрание, а да го съобщи с думите: " Решавай самичък “. Мисля, че в тази ситуация не Главчев, а Борисова е този, който отстъпи пред Българска социалистическа партия, воден от съображения, които съгласно мен няма да узнаем, само че тези съображения нямат нищо общо с парламентаризма. Лидерът на всяка партия е народен представител, еднакъв с всички останали народни представители. Господин Главчев постъпи съгласно правилника, а отстраняването на ръководител на Народно събрание и настояването на неговата оставка е деяние, което не може да се прави по хрумването на една група народни представители, в случай че този ръководител не е направил тежко закононарушение или държавна измяна. Това се споделя в това число в правилника на Народно събрание, а по този начин е и по Конституция. Няма по какъв начин едни народни представители да вземат решение, че първият човек в страната би трябвало да бъде отстраняван, тъй като ръководителят на Народното събрание е първият наедно с президента. Правилникът му дава правото да отнеме думата, още повече, че Корнелия Нинова в този миг нападаше министър-председателя на България. Тя нападаше Бойко Борисов. В момента се отива към безнравственост на българското общество посредством безнравственост на държанието в Народното събрание.

Още през вчерашния ден, като чух думите на Борисов, че господин Главчев си е изпуснал нервите, стана ясно, че ще има рокади на председателския пост на Народно събрание. Това уточни пред " Хоризонт " политологът Петър Чолаков :

Дали господин Главчев е бил помолен да си подаде оставката или самият той е решил да го направи в името на националния интерес, както сподели господин Цветан Цветанов, това няма никакво значение. Аз не бих драматизирал дотам, че това е такава огромна победа на Българска социалистическа партия, тъй като в последна сметка новият ръководител на Народно събрание е Цвета Караянчева, която още веднъж е от ГЕРБ. Просто една фигура е заменена с друга. Тези лични промени са част от стила на Бойко Борисов.

ГЕРБ и водачът Бойко Борисов отиграха ненапълно сполучливо създалата се извънредно неприятна обстановка за тях – настояването за оставка на ръководителя на Народното събрание в навечерието на европредседателството и броени дни преди визитата на шефа на Екологичен потенциал Антонио Таяни, който би трябвало да държи тирада пред Народно събрание. Това съобщи доцент Иво Инджов , специалист по политически връзки:  Доц. Иво Инджов

Очевидно Българска социалистическа партия се възползва от слабостите в стила на правене на политика на ГЕРБ и доста удачно нападна политическия си съперник. Оставката на господин Главчев беше предшествана от оставката на министъра на опазването на здравето. Там Българска социалистическа партия нямат водещата роля, само че натрупват оставки. Създава се усещане за неустойчивост на ръководството.
Цялото изявление с доцент Иво Инджов, Петър Чолаков и Александър Йорданов можете да чуете от звуковия файл.
Източник: bnr.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР