Кипър би подал молба за членство в НАТО „дори утре“, заяви президентът Никос Христодулидис
Република Кипър би подала „ в случай че беше допустимо даже на следващия ден “ молба за участие в НАТО. Това съобщи кипърският президент Никос Христодулидис в изявление за гръцката телевизия Skai TV на фона на напрежението през последните дни след удара с дрон против английската база Акротири, предава Българска телеграфна агенция.
Христодулидис призна, че присъединението на страната към НАТО към този момент не е допустимо поради позицията на Турция, която не признава легитимността на интернационално приетото държавно управление в Никозия.
Въпреки това кипърският президент акцентира, че Кипър прави нужната подготовка за вероятно участие – на военно, оперативно и административно ниво, тъй че страната да бъде подготвена да се причисли към алианса, когато политическите условия разрешат това.
Христодулидис повтори и недоволството на Никозия от връзката с английските управляващи по отношение на потреблението на военновъздушните бази на Обединеното кралство на острова. Той уточни, че въпросът е бил обяснен след диалог с английския министър председател Киър Стармър, който след това обществено е декларирал, че базите не се употребяват за нападателни дейности във войната в Близкия изток.
Кипърският президент напомни и съществуващите различия сред Никозия и Лондон по отношение на суверенитета над английските бази, както и обстоятелството, че на тяхна територия живеят към 10 хиляди кипърски жители.
Христодулидис и по-рано е изразявал поддръжка за бъдещо участие на Кипър в НАТО.




