Ремонтът на Паметника на свободата на връх Шипка не може

...
Ремонтът на Паметника на свободата на връх Шипка не може
Коментари Харесай

Пуснаха трета поръчка за ремонт на паметника Шипка

Ремонтът на Паметника на свободата на връх Шипка не може да стартира заради липса на реализатор, а преди дни е оповестена трета социална поръчка за избор на подобен. Това сподели за Българска телеграфна агенция шефът на Националния парк-музей „ Шипка – Бузлуджа “ доктор Чавдар Ангелов. Възложител на публичната поръчка е музеят, в чиито обсег попада паметникът, а оповестяването на трета процедура се е наложило след преустановяване на предходните две такива. 

Работният план за консервация и реституция на Паметника на свободата е на стойност 14 милиона лв. без Данък добавена стойност, само че едвам след сключването на контракт с реализатор, може да стартира процедурата по обезпечаване на финансиране от Министерството на културата. В края на 2023 година и в средата на 2024 година бяха оповестени две процедури за избор на реализатор на консервационно-реставрационните действия, които би трябвало да бъдат осъществени по Паметника на свободата, уточни доктор Ангелов. И двете процедури бяха прекъснати заради пропуски в офертните оферти на претендентите, уточни той и посочи, че в първата процедура кандидатури са подали пет компании, а във втората – четири. „ В законоустановените периоди, в които те имаха опция да апелират това мое решение като възложител, те не се възползваха от това си право, което значи, че одобряват причините, с които сме ги отстранили от надпреварата и с които са прекъснати процедурите “, изясни шефът.

Д-р Чавдар Ангелов акцентира, че „ ремонтът на Паметника на свободата е безалтернативен “. Вече има и подписан контракт за строителен контрол, чиито период на осъществяване тече. Това наложи и оповестяването на третата подред процедура в опит към този момент да успеем да възложим осъществяването на ремонтните действия, уточни той. На 30 декември м.г. тя е показана за наложителния прелиминарен надзор от страна на Агенцията за публичните поръчки, която от своя страна се е произнесла във връзка с законосъобразността на процедурата на 4 февруари т.г. „ Препоръките, които ни бяха дадени, бяха взети под внимание от наша страна и на 7 февруари декларирахме за издание обявлението за самата процедура, която беше публично качена в Европейския електронен вестник и на уеб страницата на Агенция за публичните поръчки на 10 февруари, а от идващия ден стартира да тече и срокът за набирането на офертните оферти “, изясни доктор Ангелов. Този период е от 11 февруари до 26 март тази година, което са тъкмо 44 дни, при изкискуемия минамален период по закон от 40 дни при сходен жанр офериране, означи той. На 27 март офертните оферти би трябвало да бъдат прегледани от комисия. 

Д-р Чавдар Ангелов изрази вяра този път претендентите да показват по-добри офертни оферти, които да дават отговор на заданието на възложителя, с цел да може да бъде подписан контракт и ремонтните действия, които са нужни, да могат да стартират. 

По думите му паметникът е градивно здрав. „ Това е положителната вест, само че има редица компрометирани сектори - най-много фугиращите смеси, затварящи пространствата на камъните, от които е построена фасадата на паметника. Особено в зимния сезон в тях влиза вода, която замръзва и от време на време от тези фасади се отделят по дребни или огромни парчета “, изясни той. Д-р Ангелов добави, че на 19 ноември м.г. е установено, че се е отделил още един, относително не доста огромен каменен блок от североизточния ъгъл от фасадата на монумента. От музея неотложно са поискали да бъде назначена съответната инспекция от страна на Министерството на културата, проверяващите лица са направили това в средата на януари 2025 година и сега се чака назначението на експертната комисия от експерти, която да даде и съответни инструкции по какъв начин този злепоставен сектор по какъв начин да бъде обработен и третиран. „ Това обаче единствено по себе си демонстрира, че тези процеси вървят и няма да се спрат, а единствената опция е час по-скоро да бъде изпълнен планът за консервация и реституция във типа, в който е създаден от проектантите “, сподели той и означи, че това ще докара до заздравяне положението на монумента и отстраняването на съществуващите проблеми.

Работният план планува действия по фасадите на паметника и в интериорното му пространство, както и замяна на към 1100 квадратни метра от плочника, върху който е стъпил монументът, описа за Българска телеграфна агенция доктор Чавдар Ангелов след оповестяването на първата социална поръчка през 2023 година. Максималният период за осъществяването е три години, като действия там могат да бъдат осъществявани единствено през летния сезон. Относно вътрешността планът планува Паметникът на свободата да бъде върнат в неговия достоверен тип. Всички изолационни материали и типове мазилки, положени вътре, ще бъдат отстранени и ще се открие каменният строеж, сменени ще бъдат и подови настилки. Според плановото предложение паметникът ще бъде напълно преокабелен, ще се подмени електрическата апаратура, ще бъдат реставрирани и двете стоманени порти, които водят към костницата от южната страна и към вътрешността на монумента от северния вход. Стъпалата към северния вход също ще бъдат сменени, като по плана там е планувано да се отлее стоманенобетонен пиедестал със същата форма и облицовъчните камъни да бъдат върнати на местата си. За по-голяма сигурност ще бъде инсталиран и двустранен парапет. За костницата е планувано да бъде обезпечен достъп на хора в неравностойно състояние, само че поради параметрите на постройката няма по какъв начин това да бъде направени вътре. Паметникът на свободата ще бъде екипиран и с дизелов генератор, който да обезпечава непрекъснато зареждане при възможни спирания на електричеството, с цел да могат да се поддържат системите, гарантиращи безвредната му употреба. 

По думите на шефа на Национален природонаучен музей “Шипка – Бузлуджа ” последният ремонт в подобен мащаб е юридически преди към четири десетилетия.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР