Рекордните температури и преобладаващата липса на валежи са оказали въздействие

...
Рекордните температури и преобладаващата липса на валежи са оказали въздействие
Коментари Харесай

ЕК: Световната суша заплашва доставките на храни и производството на енергия

Рекордните температури и преобладаващата липса на превалявания са оказали влияние върху продоволствената сигурност, поминъка и производството на сила в доста райони по света, установи Европейската комисия (ЕК).

През юли 2024 година световните температури доближиха невиждани равнища, като минаха историческите върхове, когато означиха приблизително равнище от 17,16 градуса по Целзий. Тези рискови топлинни феномени провокираха изпаряване на водата в почвите оставяйки растителността и биологичното многообразие по-уязвими и подложени на стрес в доста райони на света. В комбиниране с извънредно ниските равнища на преваляванията това е довело до по-ниски от естествените равнища на огромни речни басейни като Амазонка, Ла Плата и Замбези, оказвайки въздействие върху стопанските системи и по-широките екосистеми, от които са част. 

Рядката композиция от три съществени климатични фактора — Ел Ниньо, позитивната фаза на дипола в Индийския океан (явление при което западната част на океана става по-топла от изочната, бел. ред,.) и топлата фаза на тропическия Северен Атлантически океан — е съдействала, дружно с изменението на климата, за усилване на изискванията на суша в Южна Америка, Южна Африка и елементи от Средиземноморието и Източна Европа.

Региони, в които климатичните аномалии са най-тежки

Глобалният обзор на сушите — септември 2024 година, оповестен от Съвместния проучвателен център (JRC) към Европейската комисия, демонстрира тежестта на тези температурни и валежни аномалии. 

Няколко района на света са имали доста изразени топли температурни аномалии. През юли 2024 година тези аномалии надвишават 3 градуса по Целзий в Северозападна Северна Америка, Източна Канада, Средиземно море, Източна Европа, Югоизточна и Централна Африка, Иран, Западна и Централна Русия, Япония и Антарктида.

През интервала от август 2023 година до юли 2024 година са открити общо 52 обособени метеорологични феномени с удължена суша, като най-големите и най-дълготрайни са над Южна Америка, Централна и Източна Азия, Централна Африка и Северна Америка.

Въздействието на сушата върху селското стопанство и продоволствената сигурност

Сушите, дружно с горещите талази и топлите интервали, засягат продуктивността на културите в няколко района на Европа, Южна Африка, Централна и Южна Америка и Югоизточна Азия.

Земеделските стопани в регионите, наранени от продължителни засушавания, са изправени пред понижаване на добивите и проблеми с културите, с евентуално влияние върху приходите и локалните стопански системи. Тези въздействия са изключително изразени в региони без устойчиви напоителни системи или директен достъп до прясна вода.

Екстремните суши тласкат милиони хора от хранителния стрес до спешните равнища в доста райони по света. С по-малко налични храни уязвимите групи от популацията ще бъдат в допълнение изложени на апетит и недохранване. В Южна Африка се чака милиони хора да се нуждаят от хранителна помощ през идващите месеци.

Въздействието на сушата върху енергетиката и превоза

Реките, езерата и водните резервоари са изсъхнали вследствие на комбинацията от продължителна липса на дъжд и мощно изпаряване, породено от високите температури.

В Южна Америка реки като Амазония са на обезпокоително ниски равнища на водата, застрашавайки селското стопанство, снабдяването с питейна вода, превоза и производството на водноелектрическа сила. 

В Южна Африка доста ниският воден поток на река Замбези — значим източник на водноелектрическа сила за няколко страни — предизвиква дефицит на електрическа енергия и спирания на електрозахранването, с няколко косвени последствия.

Сериозният дефицит на вода в Мароко, Испания, Италия и Южна Африка принуждава държавните управления да ползват ограничавания за потреблението на вода. В басейна на Нил и в някои елементи на Южна Америка разногласията за правата върху водите към този момент са належаща угриженост.

Прогноза за сушата: незабавна нужда от филантропична поддръжка и ограничения за адаптиране 

През идващите месеци Централна Африка и Северна Европа може да изпитат по-влажни от междинните условия, само че общата наклонност допуска, че в доста от засегнатите райони ще продължат да съществуват сухи и по-топли от междинните условия, което в допълнение понижава речните потоци и натоварва водните запаси.

С оглед на влошаващите се условия на суша интернационалното съдействие и навременните интервенции са от решаващо значение за подкрепяне на популацията в някои от най-засегнатите региони. Необходима е незабавна хранителна помощ, изключително в Южна Африка, където се чака над 30 милиона души да имат потребност от помощ сред октомври 2024 година и март 2025 година

Системите за ранно разкриване като мониторинг на сушите могат да дават на земеделските стопани и основателите на политики доказателства за поддръжка и ускорение на предвиждането и реагирането на сушата. Използването на устойчиви на суша култури, които употребяват по-малко вода и устоят по-добре на топлота, може да помогне за понижаване на загубите, изключително когато се комбинират с агролесовъдни техники, консервационна обработка и сеитбооборот.

Ефективното ръководство на водите (включително да вземем за пример намаляването на загубите на вода по тръбопроводите на мрежата), усъвършенстваните устойчиви напоителни системи и вложенията в събирането и обезсоляването на дъждовната вода могат да допринесат за построяването на резистентност на водата.

Контекст

Глобалният обзор на сушите — септември 2024 година се основава на най-новия разбор на Съвместния проучвателен център (JRC) към Европейска комисия и употребява данни от европейските и световните обсерватории на сушите, които са част от Службата за ръководство на изключителни обстановки по стратегия " Коперник ". Използвана е и информация от други принадлежности за мониторинг на климата и сушите.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР