В Перник днес се открива 31-ото издание на Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва“
Очакват се над 12 хиляди участници, измежду които и 22 задгранични маскарадни групи, да бъдат посетители на събитието, което ще продължи до неделя, 26 януари.
Проявите стартират тази заран с откриването на Научна конференция на тематика „ Маскарадът: традиция – памет – модерност “ в Регионалния исторически музей (РИМ). Творчески ателиета за деца и работилници за маски ще чакат своите гости в Обединения детски комплекс и РИМ – Перник.
Днес ще се организира и младежкото дефиле „ Сурвакариада “, в което ще вземат участие над 1300 възпитаници от пернишки учебни заведения. Точно на обяд ще бъде даден старт на конкурсните дефилета с маскарадни групи от цялата страна. По същото време в Художествена изложба „ Перник “ ще показват и обичайна взаимна галерия на художници от града – „ Сурва арт “.
Официалната гала по откриването на фестивала ще е тази вечер от 18:00 ч. със театър с присъединяване на 250 участници, измежду които танцьори, сурвакари, артисти, акробати и музиканти. В трите дни на „ Сурва “ за феновете на фолклора са планувани вечерни концерти, които ще стартират след приключването на маскарадните дефилета.
Освен фестивала, гостите на Перник могат да посетят и изложбите на РИМ, както и единствения на Балканския полуостров Подземен минен музей, построен в първите минни галерии в България. На метри от музея е и постройката на Минната дирекция, чийто интериор впечатлява със своето благосъстояние и забавна архитектура. В зданието могат да бъдат посетени и експозициите подредени особено за празника. Любителите на историята имат опция да се потопят в предишното и посредством посещаване на средновековната Пернишка цитадела.
Информация, предоставена от отдел „ Справочна “ на Българска телеграфна агенция, сочат, че Международният фестивал на маскарадните игри „ Сурва “ се провежда от Община Перник от 1966 година Това е най-старият фестивал на маскарадните игри в България. Инициатор за провеждането на фестивала е Йордан Николов, който от 1960 година е хореограф при Окръжния съвет за изкуство и просвета в Перник, а от 1963 година е контрольор в отдел „ Просвета и просвета ” към Окръжния национален съвет в Перник. Тогава предлага на локалната власт Перник да стане център на маскарадните игри. На 14 април 1965 година Изпълнителният комитет на Окръжния съвет в Перник приема решение за основаване на фестивал „ Пернишка зима “ като районен обзор с присъединяване на всички сурвакарски маскарадни групи от тогавашния Пернишки окръг./БТА