Как се отразяват европейски крипто закони върху пазарите
Регламентът на Европейския съюз за криптоактивите, признат през 2023 година, който би трябвало да влезе в действие до края на годината, към момента не е довел до увеличение на деноминираните в евро крипто транзакции, съгласно регулатора на скъпи бумаги на блока.
В отчет, оповестен в сряда, Европейският орган за скъпи бумаги и пазари (ESMA) означи, че въпреки оповестяването на регламента за пазарите на криптоактиви ( MiCA ) да не е довело до внезапно повишаване на размерите в евро сега, той има капацитет като катализатор на растежа, откакто бъде прибавен през 2024 година Регламентът има за цел да ускори отбраната на вложителите в крипто сферата.
Търговският блок на 27-те страни беше измежду пионерите във въвеждането на цялостна регулаторна рамка за криптоактивите. Законът за пазарите на криптоактиви обгръща регулации както за криптоактивите, по този начин и за постоянните монети, като е планувано наредбите за постоянните монети да влязат в действие шест месеца след останалите.
В международен мащаб размерът на търговията с фиатни към криптовалути е намалял от 30% през 2021 година до 20% през 2023 година заради крипто зимата, както е посочено в отчета.
Оттогава обаче пазарът се възвърне, частично с помощта на възходящата известност на постоянните монети – цифрови активи, обвързани с обичайни активи като националните валути, което улеснява корекциите на експозицията, без да се излиза от крипто екосистемата.
В отчета се акцентира, че почти 80% от транзакциите, включващи “ ” и “ ” – процесите на влизане или излизане от крипто средата – се правят благодарение на щатски $ или южнокорейски вон. Въпреки въвеждането на MiCA, ролята на еврото остава незначителна, като съставлява едвам 10% от тези транзакции, съгласно отчета.
На постоянните монети се падат над 60% от всички крипто транзакции, както показва ESMA в отчета си. Освен това се отбелязва, че почти 10 тържища обработват към 90% от покупко-продажбите, като най-голямата борса Binance дава отговор за съвсем половината от международните размери на търговия.