Регионалният природонаучен музей в Пловдив кани пловдивчани и гости на

...
Регионалният природонаучен музей в Пловдив кани пловдивчани и гости на
Коментари Харесай

Крокодилът Хектор приема гости в новия си дом

Регионалният природонаучен музей в Пловдив кани пловдивчани и посетители на града на откриването на новия терариум на крокодила Хектор.

Събитието е на следващия ден – 16 октомври в 10:00 ч. , когато с изключение на формалните лица и другари на музея, екипът ще посрещне и специфични посетители от Детска градина „ Майчина грижа “, които интензивно участваха в акцията за набиране на средства за реконструкцията на залата.

Припомняме, че нилският крокодил Хектор е част от живата експозиция на музея от началото на 2015 година и незабавно се трансформира в един от любимците на посетителите от всички възрасти. Тогава Хектор бе 10-годишен с дължина 1,8 метра. Той е подаяние от Тракийското херпетологично сдружение, което няколко години по-късно подари на музея още едно едро влечуго от типа Кайман на Кювие.

Нилският крокодил (Crocodylus niloticus) е най-едрият от трите типа крокодили в Африка и един от четирите най-големи крокодили в света, дружно със соленоводния крокодил, гавиалът и черния кайман. Разпространен е в регионите на юг от Сахара – съвсем в цяла Централна, Източна и Южна Африка, а също и на остров Мадагаскар. В предишното се е срещал и в долното течение на Нил на територията на Египет, само че заради избиването му от бракониери през 1965 година този тип е разгласен за липсващ от „ страната на фараоните “. През 1995 година нилски крокодили са импортирани от Уганда по стратегия за възобновяване на популацията на типа в Египет и получават отбрана със закон. Нилският крокодил доближава дължина 5, от време на време и над 6 метра и тегло над 500 кг, като обособени екземпляри доближават и до 800 кг. За рекорден се смята уловеният през 1973 година крокодил в Руанда, който е бил дълъг 7,5 m и тежал 1300 кг., както и крокодил от река Итури в ДР Конго със същите размери. Нилските крокодили живеят приблизително сред 70 и 90 години.

През последните няколко години любимецът на децата – крокодилът Хектор и кайманът доста усилиха размерите си и това наложи преместването им в по-големи терариуми, с цел да се обезпечат подобаващи условия за тяхното развъждане. Благодарение на средствата, набрани по време на дарителската акция при започване на тази година, една от залите на Терариума в музея е преустроена и в този момент предлага на нилския крокодил към 5 пъти по-голямо пространство, а кайманът се реалокира в остарелия терариум на Хектор.
Източник: plovdiv-online.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР