Референдумът в Австралия за Глас на коренното население в парламента изглежда може да завърши с провал, след като последните проучвания на общественото мнение показаха допълнителен спад в подкрепата за мярката само месец преди вота.
Така нареченият глас би дал на местните австралийци – чиито предци са живели на континента от около 60 000 години – конституционно закрепено право да бъдат консултирани относно закони, които засягат техните общности. Те също ще бъдат признати в конституцията за първи път.
Но проучване, публикувано от вестник Sydney Morning Herald в понеделник, показа, че националната подкрепа е спаднала до 43 процента от 46 процента през август.
Вотът „Не“ беше най-силен в Куинсланд и Западна Австралия, като 61 процента казаха, че биха отхвърлили референдума, но проучването показа, че гласоподавателите в Нов Южен Уелс и Виктория, най-гъсто населените щати в Австралия, също се движат против него. Тасмания беше единственият щат с мнозинство за.
Поддръжката намалява през последните пет месеца.
Предложението е знакова политика на министър-председателя Антъни Албанезе, но правителството му се бори да убеди австралийците в достойнствата му на фона на объркване относно това какво означава Гласът и разделение дори сред коренното население относно това дали това е най-добрият начин за справяне с безбройните проблеми с лице към общността.
Съставлявайки само около три процента от общото население, местните австралийци продължават да изпитват сериозни неравенства, включително по-ниска продължителност на живота и, в някои райони, ендемична бедност. Коренното население също е по-вероятно да бъдат вкарани в затвора.
„Страната, която можем да бъдем“
Референдумът е насрочен за 14 октомври и гласуването е задължително. Албанезе потвърди датата само преди две седмици.
Министърът на имиграцията, гражданството и мултикултурните въпроси Андрю Джайлс каза, че проучванията на общественото мнение не отразяват опита му на място.
„Има да се извърви дълъг път, но моят фокус е върху убеждаването на хората относно критичните възможности, които имаме, за да направим реална разлика в живота на хората от Първите нации, но дори по-дълбоко от това, да направим разлика в сорта от страната, която можем да бъдем“, каза той пред репортери в Канбера, цитиран от Herald.
Групата за кампания Yes23 каза, че Voice има подкрепата на „повече от 80 процента“ от местните австралийци.
„The Voice не е нов, той се създава десетилетия. Идеята дойде директно от местните общности, а не от политиците“, каза групата в понеделник.
Кампаниите също бяха засегнати от дезинформация – често от политическата десница – както и от скока на расистките коментари в социалните медии.
За да успее, референдумът ще се нуждае от мнозинство от гласовете на национално ниво, както и от мнозинство в поне четири от шестте щата.
От обявяването на независимостта на Австралия през 1901 г. само осем от 44-те предложения за конституционни промени са били одобрени.
Източник: Ал Джазира и информационни агенции