Редактор: Веселин Златков e-mail: [email protected]илюстрации: Димитър Трайчев, Текла Алексиева, Библиотека Галактика:

...
Редактор: Веселин Златков e-mail: veselin_zlatkov_petel.bg@abv.bgилюстрации: Димитър Трайчев, Текла Алексиева, Библиотека Галактика:
Коментари Харесай

Легендарната Библиотека „Галактика“ пуска благотворително две нови издания и приключва завинаги

Редактор: Веселин Златков
e-mail: [email protected]

илюстрации: Димитър Трайчев, Текла Алексиева, Библиотека Галактика: Историята

Излязоха от щемпел последните две юбилейни книги от паметната Библиотека " Галактика ". Те означават 40-годишнината от появяването на нейното първо заглавие. Новите книги, които няма да бъдат пускани в продажба в книжарниците, ще бъдат показани в Градската художествена изложба във Варна на 1 ноември, Деня на националните будители.

Библиотека " Галактика " започва през 1979 година по самодейност на Милан Асадуров и се трансформира в най-често излизащата поредност за фантастика преди прехода. Четящата аудитория е запленена от предлаганите текстове, които нерядко са четива на границата на допустимото през социализма.



Преводач, съставител и абстрактен мотор за реализирането на юбилейните книги още веднъж е Милан Асадуров, с който се разделихме неотдавна.

Под №122 читателите ще открият цялостната нецензурирана версия на " Приказка за тройката " от Аркадий и Борис Стругацки. В остро сатиричното продължение на " Понеделник стартира в събота " иронията на създателите, осмиваща тоталитарната система, доближава такива висоти, че всички руски издателства изрично отхвърлят да печатат повестта и тя излиза за първи път във Федерална Република Германия, в емигрантското списание " Грани " през 1970 година



На руския четец е показан цензуриран и скъсен на половина вид, който скоро след публикуването е конфискуван от библиотеките. Преводът на книгата е от Милан Асадуров, а в нея той споделя: " Днес, когато сме очевидци на " носталгични " опити да съзрем някаква романтика в тоталитарната система и да забравим за мракобесието на сталинските Тройки, мисля, че е време да прочетем и нецензурираната версия на " Приказка за Тройката ". Художник на корицата на изданието е Димитър Трайчев.

С последния №123 е сборникът " Антиутопия ", в който за първи път се отпечатва единствената в историята на българския спектакъл научнофантастична пиеса, играна на професионална сцена. " Антиутопия " е авторска драматизация по новелата на Агоп Мелконян " Бедни мой Бернардие " (която също е включена в изданието).



По думите му тя е " изстрадана история за моята обич към човешкото ". Сборникът включва и всички произведения, отличени до момента в състезанието " Агоп Мелконян ", проведен от Електронно списание " Сборище на трубадури " и семейство Мелконян. Художник на корицата е Текла Алексиева, която е създател на всички корици до №107.

Създателите на Библиотека " Галактика " ни сервират тези две последни заглавия и се сбогуват с думите: С публикуването на първата българска научнофантастична пиеса се надяваме, че слагаме заслужен завършек на поредицата, а същинско наслаждение е, че в сборника имаме опция да ви представим творбите на младите български писатели - лауреати на състезанието " Агоп Мелконян " за къс приказен роман, в чиито ръце се намира бъдещето на фантастиката в България.

Книгите от това бутиково издание не са предопределени за продажба. Можете да вземете до две копия от заглавие по време на представянето. Това е благотворително събитие в памет на основателя на поредицата Милан Асадуров и в поддръжка на плана на Петя Михайлова за музей, отдаден на Библиотека „ Галактика “ и профилирана книжарница за фантастика на мястото на книжарницата на Милан Асадуров. Дарения за идеята ще се одобряват в брой на събитието или по сметка, която ще споделим с вас в допълнение.

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html
--> --> --> --> ``
рекламаКоментариКоментирай посредством FacebookЗа да пишете мнения, апелирам регистрирайте се за секунди ТУК
Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР