Реакцията на НАТО и ЕС на ситуацията с кюрдите в

...
Реакцията на НАТО и ЕС на ситуацията с кюрдите в
Коментари Харесай

Polityka: За НАТО Турция стана проблем номер едно

Реакцията на НАТО и Европейски Съюз на обстановката с кюрдите в Сирия се свежда, както постоянно в такива обстановки, до „ заемане на позиция “ и безредните дейности на обособени страни, които не основават общ фронт, написа полският публицист Марек Шверчински.

В обявата на Polityka той декларира: след отдръпването на Съединени американски щати под натиска на Тръмп, в този момент Путин свири първата цигулка в Близкия изток, а Турция се трансформира в следващия проблем за НАТО, написа "Поглед инфо ".

„ Когато към този момент изглеждаше, че НАТО има повече проблеми, в сравнение с съумя да реши, породи различен проблем: Турция нападна кюрдските граници на Сирия и реализира съглашение със противника на алианса, Русия “, написа в изданието Polityka полският публицист Марек Щверчински.

Реджеп Тайип Ердоган надмина Доналд Тръмп, макар че не се знае дали е получил единодушие от него да нападна кюрдите. Пентагонът и военните командири обаче към този момент бяха изнервени, тъй като трябваше да се подчинят на своя главнокомандващ и да изтеглят войските си от в действителност анексираната от Турция територия, изяснява създателят.

Така подложената на критика от Съединени американски щати смяна на границите със мощ,, най-малко етническите, беше глобена от неналичието на американска опозиция. Турция, с поддръжката на Русия, сътвори буферна зона сред кюрдите на сирийската и турската страна на границата, като по този метод си улесни пътя към усмирителни, в случай че не и изтребителни дейности.

„ Трагичната орис на кюрдите, народ без страна, преди очите ни навлиза в друга, още по-трагична глава “, акцентира той.

Реакцияaта на НАТО и Европейски Съюз се свежда, както постоянно в сходни обстановки, до „ заемане на позиция “ и много безредни изказвания на обособените страни, които не основават общ фронт. Френският президент Еманюел Макрон разяснява този въпрос по най-решителния метод.

Той научи за изтеглянето на американските войски от Северна Сирия от Twitter и смята неналичието на реакция на НАТО за сериозна неточност. Миг по-късно немският министър на защитата Анегрет Крамп-Каренбауер излезе с самодейността за основаване на стабилизираща задача или наблюдателна част от НАТО, дружно със Съединени американски щати и Русия.

Ден по-късно проектът сякаш е анулиран от сключването на турско-руското съглашение, съгласно което тези страни споделят отговорността за спора. „ След отстъплението на Съединени американски щати под натиска на Тръмп, Путин свири първата цигулка в Близкия изток “, установи полският публицист.

Русия, Китай, Иран, Африка, Афганистан, Ирак, Украйна не изчезнаха ненадейно от дневния ред на съдружниците, само че сега точно Турция стана проблем номер едно - страната с втората по величина войска в НАТО, която харчи доста за защита и техника, и която със своето географско състояние от десетилетия е мостът на Запада пред портите на Азия, както във военно, по този начин и в политическо отношение.

Но под управлението на Ердоган тя от ден на ден върви по собствен път, отклонява се от западните полезности и от време на време води непосредствено до конфликт с обичайно разбираната демократична народна власт и върховенството на закона. „ Трудно е да си представим коя версия на демократичния ред ще завоюва. Но тази, изповядвана от Ердоган и Тръмп, е приветствана в техните страни задоволително, с цел да им даде власт “, акцентира той.

Критиците на Ердоган допускат и даже изискват изключването на Турция от НАТО в навечерието на министерската среща на върха в Брюксел. Съвместно изказване, в което осъждаха както отдръпването на Съединени американски щати, по този начин и турската инвазия, направиха вицепрезидентите на няколко европейски Народното събрание.

Но техният апел към Европейския съюз да поемат отговорност за разрешаването на спора увисна във въздуха, даже в Европа държанието на американците се преглежда като изменничество по отношение на кюрдите.

„ Изглежда поляците усещат по-голяма взаимност с кюрдите, в сравнение с останалия континент, само че дали са подготвени да слагат под въпрос надеждността на американските задължения във връзка с защитата? Освен това Америка и Кюрдистан нямаха формален съюз по образеца на НАТО и петия член на Вашингтонския контракт, само че има подобен с Турция. “, отбелязва създателят.

„ Дипломатите в Брюксел не се съмняват, че Турция е по-важна за НАТО, даже в случай че политиците в страните от алианса споделят разнообразни неща пред камерите. Съмненията се въртят в съзнанието на специалистите по защита, само че появяват ли се те у приблизително статистическия гражданин на Айдахо или Прикарпатието? По-скоро не. “, прибавя той.

Що се отнася до Полша, кюрдите не бяха щастливи, че идната им драма съответства с края на предизборната акция в Полша. Почти никой от Висла не се интересуваше какво се случва сред Турция и Сирия, още повече, че това може да сложи под подозрение посоката на полската политика за сигурност.

„ Предателството “ по отношение на кюрдите против турската атака неизбежно повдига въпроса: какво би станало с нас, в случай че някой внезапно стартира да нападна - да вземем за пример Русия? “, обобщава в изданието Polityka полският публицист Марек Шверчински.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР