Китайското интелигентно земеделие навлиза в „ускорен режим“ през последните 5 години
Развитието на интелигентното земеделие в Китай бележи доста ускоряване през интервала на 14-ия петгодишен проект (2021-2025). Това оповестява Китайската медийна група (КМГ), базирайки се на публични данни от Министерството на земеделието и селските региони. Секторът претърпява бърза промяна, с помощта на непрекъснати нововъведения и разширение на новите технологии.
През този интервал Китай интензивно работи за рационализиране на интелигентното земеделие. Иновационният потенциал непрестанно се покачва. Изградени са 34 национални центъра за нововъведения, както и 30 основни лаборатории към аграрното министерство. Тези структури са фокусирани върху аграрните осведомителни нововъведения.
Постигнати са пробиви в 104 основни технологии, в това число образован мониторинг. Разработени са и 62 типа изцяло интелигентно съоръжение. Пример за това са фенотипиращите роботи за полски култури. По райони и култури са осъществени 116 национални иновационни и приложни плана. Популяризирани са над 30 водещи технологии, с над 95% степен на внедряване.
Дигиталната промяна в китайското земеделие се форсира. Зърнопроизводството минава към точно интелигентно ръководство. Оранжерийното и животновъдното произвеждане към този момент осъществят цифрово развъждане. Цялата земеделска индустриална верига форсира прехода от цифровизация към умна рационализация. Това обезпечава мощен подтик за модернизацията на бранша. За повече информация по отношение на триумфите в селското стопанство, вижте: Китай с рекордна зърнена годишна продукция през 2025 година
През 2025 година Китай означи рекордна годишна продукция от зърнени култури, достигайки 714,88 милиона тона. Това съставлява нарастване с 1,2% по отношение на миналата година. Успехът се дължи на разширението на посевните площи и покачвания рандеман на хектар. Прогнозите за производството на зърно и клубени за 2025 година са за 709 милиона тона. Очаква се и растеж от 2,5% в производството на соя, до 21,17 милиона тона.
В рамките на самодейността „ Прекрасен Китай 2025 “ се натъртва на устойчивото земеделие. В Синцзян да вземем за пример, прецизното напояване понижава потреблението на вода с 30%. Използват се и системи за надзор на вредителите, основани на изкуствен интелект. Китай започва и 10-годишен проект за развиване на зърнената промишленост. Този проект е разследване от рекордната годишна продукция от 706,5 милиона тона през 2024 година




