Развитие по разследването срещу Васил Божков за незаконен трафик на

...
Развитие по разследването срещу Васил Божков за незаконен трафик на
Коментари Харесай

Фиктивни търгове на артефакти: Произходът на колекцията на Васил Божков 

Развитие по следствието против Васил Божков за противозаконен трафик на исторически полезности и пране на пари. Според наблюдаващия прокурор Ангел Кънев има доказателства, че част от артефактите били откраднати от музеи в непознати страни. Прокурор Кънев не отхвърли информацията, която в " По света и у нас " първи ви съобщихме, че непознати служби са засекли три транзакции, които евентуално са свързани с провеждането на фиктивни търгове, за пране на пари.

Според проверяващите към този момент е ясно, че част от артефактите са благосъстоятелност на непознати музеи в разнообразни страни. Предстои страната ни да получи обезпечителни заповеди, с които тези предмети, които сега са материални доказателства, би трябвало да бъдат съхранявани, с цел да може по-късно да бъдат поискани и предадени на тези страни. Също по този начин службите от разнообразни страни са дали информация за извършени фиктивни търгове, с които първо да се прикрие действителния генезис на тези културно-исторически полезности, а по-късно да се изперат и пари, извоювани от незаконната търговия с тях.

По следствието против Васил Божков за противозаконен трафик на културно-исторически полезности и пране на пари се изследва и произхода на артефактите от неговата сбирка.

" Към момента към този момент е открито, че част от артефактите, които сме иззели от сбирката, противозаконната, на обвинения Божков са предмет на кражба от непознати музеи в други страни. Установили сме за други страни, непознати органи са ни уведомили документално, че ще ни изпратят обезпечителни заповеди и че част от материалните доказателства, стотици такива, са предмет на противозаконни дейности на непозната територия и са с генезис непознати страни ", изясни прокурорът в СГП Ангел Кънев.

Ангел Кънев не отхвърли, че в края на март в Съединените щати е извършена среща сред български, американски и европейски служби с присъединяване и на Европол, на която е обменена информация за редица преводи, свързани с противозаконната търговия с артефакти. Три от тях са на обща стойност 5 милиона $ и са осъществени в края на 2020 година. Парите били преведени от фонд, следен от австралийски жител, който има бизнес връзки с съветски олигарси.

" Българска национална телевизия: И Буджински ли е забъркан в тези транзакции?
Конкретни имена на лица не мога да посоча, просто тъй като приказваме за хиляди, хиляди писмени доказателства. Хиляди транзакции. Има забъркани доста лица от чужбина. С най-различни поданства. Включително и американско, в това число и на разнообразни европейски страни ", изясни прокурорът.

" Също по този начин се проверяват противозаконни транзакции, които са свързани с райони, част от които са офшорни такива. Или с по-нисък предел на данъчно облагане. По наказателното произвеждане се работи интензивно, в това число с интернационалните сътрудници, Европол и редица западноевропейски страни ", сподели още Кънев.
 

Автор: bntnews.bg

Източник: kliuki.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР