Разнопосочни политически реакции след решението на парламента за ускоряване на

...
Разнопосочни политически реакции след решението на парламента за ускоряване на
Коментари Харесай

Партиите нямат единни позиции за приемането на еврото

Разнопосочни политически реакции след решението на Народното събрание за ускорение на  преговорите за въвеждане на еврото. Партиите в Народното събрание към момента нямат единна позиция какви са нужните стъпки, с цел да може страната ни да се причисли към еврозоната на 1 януари 2024 година. 

Според ГЕРБ влизането на България в еврозоната ще укроти покачването на лихвите по заемите.

 
Негативите сме ги изконсумирали. Нямаме какво да загубим. От друга страна позитивите са доста – в случай че сме в еврозоната лихвите ще бъдат доста по ниски.
Тома Биков, ГЕРБ-СДС

Според някогашния министър председател Кирил Петков след влизането в еврозоната България ще взе участие пълноценно във взимането на значимите за европейската стопанска система въпроси. 

 
Без български министър ръководител няма по какъв начин това решение да бъде взето, а той няма по какъв начин да го вземе без Народно събрание. Така че страхът, че ще влезем без курс е безусловно безпочвен, има партии които се пробват да плашат хората с това. Плюсовете- цените няма да се вдигнат, всички експортьори няма да заплащат такси когато изнасят няма д а би трябвало да превалутират, и лихвите по заемите и вложителите ще намерят нискорискова зона Вярвам, че в случай че работим целеустремено.
Кирил Петков, Политическа партия

За Движение за права и свободи въпросът е напълно политически. „ Ако не сме подготвени какво да вършим да се откажем ли, което е явно. Това не е съществено. Ако сме изостанали би трябвало да форсираме подготовката “, счита Йордан Цонев от Движение за права и свободи. 

На двата полюса са от Българска социалистическа партия и Демократична България.
Ние сме за приемане на еврото само че считаме че моментът не е подобаващ. Има справедливи условия, инфлация...
Корнелия Нинова, Българска социалистическа партия
Разбира се, че би трябвало да бъдат подхванати енергични ограничения от институциите, това е доста значим приоритет.
Ген. Атанас Атанасов, Демократична България

От Възраждане са срещу въвеждане на еврото. Настояват за референдум на който да се чуе мнението на хората.

Според икономиста проф. Даниела Бобева България не е подготвена да влезе в еврозоната през 2024 година. Пред Euronews Bulgaria тя акцентира, че неналичието на устойчиво болшинство в Народното събрание, може да затрудни гласуването на нужните закони.

България беше призната на 10 юли 2020 година за член на валутно-курсовия механизъм ERM II и банковия съюз като част от напъните на страната да влезе в еврозоната. Тогава Европейската централна банка дефинира базов курс за конвертирането н българския лев в евро от 1,95583 лева за евро. През предходната година пък държавното управление на Кирил Петков одобри Национален проект за въвеждане на еврото – значим институционален стадий по пътя към зоната. 

 
Източник: euronewsbulgaria.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР