Разликата в доходите на най-богатите и най-малко заможните руснаци е

...
Разликата в доходите на най-богатите и най-малко заможните руснаци е
Коментари Харесай

Какви доходи получават бедните и богатите руснаци

Разликата в приходите на най-богатите и минимум заможните руснаци е 8,6 пъти, сочи изследване на одиторско-консултантската мрежа на FinExpertiza, написа Известия. Анализаторите разделиха жителите на пет групи и пресметнаха, че в първата - най-бедните - приходите са приблизително към 10 хиляди рубли на месец, а в последната - най-заможните - те надвишават 93 хиляди

Експертите означават: в такива изследвания, най-богатите хора в страната нормално не се вземат поради. В същото време анализаторите предвиждат, че пропастта сред богатите и бедните последователно ще понижава. Включително заради изтеглянето от съветския пазар на редица задгранични компании, в които работеха забележителна част от заможните жители.

Не всички са равни във връзка с приходите
 
През 2021 година месечният приход на групата на най-богатите руснаци е приблизително 93,5 хиляди рубли, съгласно изследване на FinExpertiza. Изчисленията са основани на данни на Росстат. За премерване анализаторите използваха метод, при който цялото население е разграничено на пет групи с идентичен размер. Статистическият ред се построява според от равнището на приходите: първата група от 20 % включва жители с най-ниски приходи, а петата - с най-високи.
 
Така първата, най-слабо заможна, група руснаци завоюва приблизително 10,8 хиляди рубли през 2021 година Вторият - 20,3 хиляди, третият - 30,3 хиляди, четвъртият - 45,4 хиляди В петия - най-сигурният - междинният приход е 93,5 хиляди рубли. Средният месечен приход на всички групи през 2021 година е 40 хиляди рубли.
 
 В същото време петата група съставлява 46,7% от всички приходи на популацията. Гражданите от първия получиха едвам към 5,4% от всички пари. През 2020 година тези пропорции на процедура бяха същите.

Доходите на популацията включват заплати, приходи от предприемаческа активност, имущество и обществени придобивки. В някои райони тази разлика е даже по-голяма. Например в Ямало-Ненецкия самостоятелен окръг най-богатите са получили повече хора от групата с най-ниски приходи с 10,4 пъти - 236,6 хиляди рубли против 22,7 хиляди на месец. В Ненецкия самостоятелен окръг и Москва - с 9,4 пъти (съответно 203,9 хиляди против 21,7 хиляди и 210,6 хиляди против 22,4 хиляди). Също по този начин в челната десетка с най-голяма разлика в приходите са Адигея, Краснодарска територия, Санкт Петербург, Чукотски самостоятелен окръг, Якутия, Сахалин и Ростовски райони. При тези субекти разликата варира от 8,02 до 8,82 пъти.
 
 istock istock
„ Известия “ изпратили запитвания до пресслужбите на държавните управления на тези райони с молба да разясняват резултатите от изследването.
 
Според Олга Беленкая, началник на отдела за макроикономически разбори на FG Finam, в към 65 района междинните приходи са по-ниски, в сравнение с в цялата страна. Тя счита, че сходни индикатори могат да бъдат свързани с неразвитостта на икономическия капацитет на субектите. За равнене на стандарта на живот в Русия се употребява механизмът на междубюджетните прехвърляния. Но стратегически по-важно е да се развива индустриалния капацитет на районите, да се сътвори нужната инфраструктура за по-добро потребление на техните естествени запаси и логистични преимущества.
Директорът на INP RAS Александър Широв означи, че най-богатите хора в страната нормално не се вземат поради в сходни изследвания. Общо, съгласно специалиста, в Русия има към 70 милиона семейства, до момента в който по-малко от 100 хиляди жители получават повече от 3 милиона рубли на месец.

Повечето руснаци нямат спестявания в непозната валута

В същото време темповете на напредък на приходите на най-бедните руснаци през последните две години са по-високи от тези на най-богатите. Така през 2020 година паричните приходи на първите са се нараснали с 4,7%, а на вторите - единствено с 0,9%. През 2021 година растежът е надлежно 14,8% против 10,8%. Но в случай че през 2020 година нарастването на приходите на бедните семейства беше улеснено от заплащания от страната по отношение на пандемията на ковид, то през 2021 година това беше повлияно от увеличение на каузи на предприемаческите доходи (от 5,2% на 5,9%), както и каузи на работната заплата (от 57,2% на 57,6%).
 istock istock
Ползи

С началото на пандемията обичайно високата взаимозависимост на приходите на съветското население от пенсии, компенсации и други обществени заплащания се ускори в допълнение, сподели Агван Микаелян, член на борда на шефовете на FinExpertiza. Той счита, че през 2022 година, заради упования спад на действителните заплати и предприемаческите приходи, той може да стане още по-голям.
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР