Разликата между Доналд Тръмп и досегашното управление няма да е

...
Разликата между Доналд Тръмп и досегашното управление няма да е
Коментари Харесай

Любомир Кючуков: Американската външна политика ще стане по-непредсказуема и хаотична

Разликата сред Доналд Тръмп и досегашното ръководство няма да е в задачите, а в инструментите. Това съобщи пред БНР Любомир Кючуков, шеф на Института за стопанска система и интернационалните връзки.

" Тръмп е представител на процесите, той е техен катализатор, само че той не е техен генератор - те са по-дълбоки и са свързани със съществени процеси, рецесии, разделения вътре в американското общество, в това число във връзка с външната политика. Основната смяна на американската външна политика е, че тя явно ще стане по-непредсказуема, по-непоследователна, по-хаотична. Не напълно всичко казано от Тръмп като позиции ще се трансформира в държавна политика. " - счита той.

При американските избори парите играят доста сериозна роля, акцентира Кючуков, като подсети, че набраните средства и донорите се афишират и обществено. Според него обаче има известна смяна, когато става въпрос за Илън Мъск:

" Досега бизнесът предпочиташе да ръководи през политиците, а в този момент следим нещо като предпочитание на бизнеса към този момент да измести политиката. Това не е единствено събитие, което през последните години се следи в Съединени американски щати. "

По думите му, няма да забравим войната за един ден, само че текат процеси, които към този момент са задоволително изявени. Той означи, че на напред във времето и в Съединени американски щати, и в Европа стоят 2 въпроса - по какъв начин и по кое време свършва войната и кой заплаща цената. Според него въпросът е дали методът ще се вмества във формулата " към договаряния посредством ескалация ", или ще се търсят други по-преки пътища към възможни договаряния.

" Динамиката на бойните дейности не е в интерес на Украйна сега и забавянето носи спомагателни опасности. ", означи Кючуков.

Според него " Тръмп на драго сърце би оставил следвоенното въздържане на Русия на Европа ".

По отношение на външната политика най-дъбоко смяната ще се отрази върху трансатлантическата връзка, счита той. По думите му сред Тръмп и Европейски Съюз има насъбрани много несъгласия и отрицателна сила.

" Това е едно от двете полета, дружно с това на вътрешната политика, където има съществени опасения от засилен реваншизъм от страна на Тръмп. Това ще значи продължение на линията на напън върху членовете на НАТО за увеличение на финансовата им ангажираност. Тръмп преглежда НАТО като инструмент за американската външна политика. " - означи Любомир Кючуков.

Той предвижда и евентуално утежняване на търговско-икономическите връзки сред Съединени американски щати и Европейски Съюз.

" Евентуално опълчване на Вашингтон и Брюксел най-вероятно ще бъде по-силно в сравнение с при предходното президентство на Тръмп. Това може да отвори нови разграничителни линии вътре в Европейски Съюз и НАТО, доколкото част от Източна Европа плюс Англия, когато приказваме за НАТО, гледат към Вашингтон, а не към Брюксел, когато става дума за сигурност. " - добави събеседникът, катоподчерта, че напреженията са налице и сега, само че те биха могли да се задълбочат.

Той разяснява и спора в Близкия изток. По думите му позицията на Тръмп е доста по-произраелска. Избирането на нов американски президент по скоро ще ограничи полето на маневриране на Нетаняху, счита той:

" Съединени американски щати не могат да си разрешат повече такова безпардонно занемаряване на техните позиции, в това число и на риска непосредствено да бъдат въвлечени в един районен спор. "

Според него Тръмп в разговор с Израел ще търси някакво решение на рецесията или най-макото ограничение на рисковете тя да прерасне в районен спор, в който Съединени американски щати може да бъде замесен.

Любомир Кючуков посочи, че битката за световно водачество с Китай ще бъде главният вектор на външната политика на Съединени американски щати. Избирането на Тръмп не е добра вест и за Китай, счита той.

Според него оттук насетне Европейски Съюз би трябвало да търси политическа равноправност в областта на сигурността от Съединени американски щати, икономическа и комерсиална от Китай и ресурсна от Русия. Това значи съдействие без зависимости, изясни Кючуков.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР