Различни тълкувания на правните норми понякога пречат за пълноценната защита

...
Различни тълкувания на правните норми понякога пречат за пълноценната защита
Коментари Харесай

Нови тълкувания на ЕК улесняват изплащането на обезщетения за отменени полети и отказан достъп на борда

Различни тълкувания на правните правила от време на време пречат за пълноценната отбрана на правата на пасажерите при отхвърлен достъп на борда или анулиран полет. Различните решения на национални контролни органи и съдилища по идентични проблеми в някои случаи освен ощетяват потребителите, само че и въздействат отрицателно върху равнището на тяхната информираност по отношение на правата им при използването на разнообразни типове превоз.

Това разяснява в студиото на Bloomberg TV Bulgaria създателят на онлайн платформата „ Ние, потребителите “ Габриела Руменова по отношение на новите Насоки на Европейската комисия за повече изясненост по отношение на правата на пасажерите във въздушния превоз. Тя разясни, че в тях се съдържат значими произнасяния на Съда на Европейския съюз от 2016 година насам по отношение на потребителски въпроси, поставяни от пътуващи, правоприлагащи органи и потребителски организации.

Според нея Насоките хвърлят изясненост върху значими въпроси, свързани с правото на обезщетение. „ Компанията може да откаже обезщетение, когато е налице форсмажорно събитие, само че също по този начин има и директна връзка сред закъснения или анулирания полет с това събитие и е потвърдено, че превозвачът е направил всичко допустимо, с цел да се избегне това забавяне или анулиране на полета. Там има тълкувание кое е форсмажорно събитие – по своя темперамент или генезис събитието не би трябвало да е присъщо на естественото практикуване на активност на съответния въздушен транспортьор и също по този начин би трябвало да е отвън неговия автентичен надзор. “, обясни Руменова. 

Тя даде образец, че форсмажорно събитие може да бъде попадането на птици в мотора на самолета или разлято не от авиопревозвач гориво по пистата и затваряне на летището. Но протестни дейности на личния състав на компанията, естествени бедствия, техническа нередовност на самолета и други не могат да се квалифицират като такова и в сходни обстановки авиопревозвачът дължи обезщетение.

Руменова изясни, че компенсацията се пресмята според от продължителността на полета и дистанцията сред двете точки на напредване, като може да варира от 250 до 600 евро. Правото на обезщетение отпада при доказване на форсмажорно събитие, само че даже и тогава авиокопманията е длъжна да възвърне сумата за билета за несъстоялото се пътешестване, както и да постави грижи за пасажерите: обезпечаване на питиета и храна, както и на настаняване – при нужда.

„ Наскоро имахме питане от пасажери, на които самолетната компания им беше споделила, че би трябвало сами да си намерят хотел за до 130 евро, които ще им бъдат възобновени. Но същинската грижа на привозвача е той да откри хотела от името на пасажерите, както и да им обезпечи трансфер от летището до хотела и назад за новия полет. “, описа тя. 

При подаване на тъжба е потребно да се обезпечат доказателства. „ Имахме недоволство от пътуващи, че полетът им е анулиран поради неприятни метеорологични условия, само че хората бяха забелязали, че други полети по същите посоки се извършват и бяха снимали светинното табло като доказателство за това. Един подобен дребен подробност може да се окаже ключът за решаването на сходен проблем. “, сподели още специалистът по потребителски права. 

В студиото на „ Бизнес старт “ Габриела Руменова разяснява и данните от последното изследване на Евробарометър. Отчита се лек растеж на осведомеността на потребителите по отношение на правата им при използването на транспортни услуги. 33% от интервюираните сочат, че знаят най-вече за железопътния превоз, а 30% - за въздушния. След тях се подреждат автобусният и корабните и фериботните услути надлежно с 27% и 16%.

Когато приказваме за проблеми при пътуването, 47% от участвалите в допитването споделят, че през последните 12 месеца са претърпели най-малко един път спиране на пътуването с трен, а 30% със аероплан, като закъсненията при железопътния превоз са били по-кратки (от едни до два часа) от тези на въздушня (над 2 часа), уточни тя.

При нарушени права пасажерите би трябвало първо да се извърнат към самолетната компания – най-добре документално и в оптимално къс период. Ако въпросът не се реши – и към националния способен орган в страната, където е седалището на самолетната компания или към офис на Европейските потребителски центрове.  

На страницата на Европейската комисия има подробна информация за правата на пасажерите при просрочен или анулиран полет, отхвърлен достъп на борда, нарушени права на хора с увреждания и прочие, както и калкулатор за пресмятане размера на компенсацията, когато такова е дължимо.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР