Разкриването на Градът на мъртвите /на некропола/ и на големия

...
Разкриването на Градът на мъртвите /на некропола/ и на големия
Коментари Харесай

Проф. Овчаров разкри подробности за Града на мъртвите на Перперикон

Разкриването на " Градът на мъртвите " /на некропола/ и на огромния площад са най-големите археологически открития, направени през този сезон в Перперикон. Това заяви в ръководителят на разкопките проф. Николай Овчаров.

През юли: Град на мъртвите разкриха на Перперикон
 

Той изясни, че гробовете в некропола са по християнски бит - изток/запад, оградени и покрити са с каменни плочи, като съвсем всички са във тип на саркофази. През предходната година бяха открити към двайсетина гроба към базиликата в Перперикон, а през тази година разкритите гробове са над 130.
 Проф. Овчаров разкри детайлности за БГНЕС
Да бъдат заровени хората в този некропол е било доста влиятелно, сподели проф. Овчаров и посочи, че местата наоколо до храмовете са били доста скъпи и са коствали доста скъпо. В тези гробове са били погребвани по-високопоставени хора и това се удостоверява от откритите персонални украшения - пръстени, гривни, обеци, изясни археологът. Проф. Овчаров заяви, че всички тези украшения са от 12-14 век. Сред тях най-интересен е пръстенът, на който е изобразена сцена, обвързвана с Благовещение. Всички фигурки са от бронз, изясни проф. Овчаров.
 Проф. Овчаров разкри детайлности за БГНЕС
Археологът сподели, че гробовете в " Градът на мъртвите " са фамилни, като има и два гроба с надгробия, които са с изображения. Намирането на надгробия от този интервал е рядко, защото от тази ера гробовете са били едва маркирани на повърхността или въобще не са били маркирани, изясни проф. Овчаров.

Най-голямата раннохристиянска епископска катедрала в Родопите разкриха на Перперикон

Той заяви, че през тази година археолозите са разкрили също на Перперикон скъпи монети, керамика и доста рядка дрънкулка на птица, която е била част от брошка. За огромния площад в Перперикон ще се знае повече след приключването на сегашния археологически сезон след десетина дни.

Това е 18-ото следващо лято от огромното откриване на Перперикон, сподели проф. Николай Овчаров.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР