Разходите за софтуер и услуги се очаква да продължат да

...
Разходите за софтуер и услуги се очаква да продължат да
Коментари Харесай

IDC: Европейските разходи за ИКТ ще останат устойчиви през 2023 г.


Разходите за програмен продукт и услуги се чака да продължат да подтикват общия напредък на ИКТ пазара в Европа (снимка: CC0 Public Domain)

Разходите за осведомителни и информационни технологии в Европа се чака да набъбнат с 2,8% в непрекъсната валута през 2023-а, считано на годишна база, достигайки 1184,5 милиарда $, сочи новият отчет „ Worldwide Black Book: Live Edition ” на IDC.

Въпреки предизвикателния макроикономически климат, вложенията в програмен продукт и услуги ще продължат да порастват, надвишавайки растежа на общите разноски за ИКТ. Облачните миграции ще се ускорят, защото доста компании ще се опитат да смекчат неподходящите резултати от идната криза и съпътстващите я спирания.

Платформи като AI и бизнес разузнаване ще продължат да получават нараснало внимание, защото разрешават на организациите да реализират конкурентно преимущество. По време на турбулентни геополитически обстановки фирмите нормално усилват вложенията в решения за сигурност заради засилени хакерски атаки и нововъзникващи регулации, отбелязва IDC.

Въпреки това продължаващата инфлация в доста страни, отслабването на доверието на потребителите и спиранията на износа сътвориха неустановеност, която се отразява неподходящо на някои пазари на хардуер, основно компютри, таблети и монитори. Първите признаци на криза в някои европейски страни и последващото закъснение на бизнес интензивността също ще повлияят отрицателно на пазарите на сървъри и инфраструктура за предпазване, които се чака да отбележат спад през 2023 година

Партньорските канали ще продължат да играят основна роля за ИКТ доставчиците (източник: IDC)

Разходите за инфраструктура (с изключение на инфраструктурата като услуга) посредством индиректни канали се чака да намалеят в Европа с 1,2% на годишна база през 2023 година До 2026 година съвсем половината от разноските за сървъри и предпазване ще продължат да се генерират посредством партньорските канали.

„ Партньорите ще продължат да оказват помощ на доставчиците да поддържат постоянни връзки с клиентите, с цел да отговорят на непрестанно разрастващите се потребности на клиентите от холистични решения, вместо да доставят инфраструктурни съставни елементи ”, разяснява Любомир Димитров, управител проучвания в IDC Data & Analytics, Европа.

Повишеният акцент върху цифровата промяна промени упованията на клиентите, стимулирайки търсенето на персонализирани решения от голям брой снабдители, които обслужват характерни потребителски сегменти и промишлености. Това докара до повишен поток от разноски от непреки продажби посредством сътрудници.

Разходите за програмен продукт и услуги се чака да продължат да подтикват общия напредък на пазара. До края на 2023 година почти 58% от разноските за програмен продукт – т.е. приложения, разработка и внедряване на приложения и програмен продукт за систематична инфраструктура – се чака да преминат през партньорските канали. Въпреки това възходящият брой компании, преминаващи към облак, ще продължи да прави директния канал значим източник на генериране на доходи за доставчиците.
Източник: technews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР