“Раздуването на разходната част на бюджета е вследствие на политическия

...
“Раздуването на разходната част на бюджета е вследствие на политическия
Коментари Харесай

Добрин Иванов, АИКБ: Раздуването на разходната част на бюджета е вследствие на предизборен популизъм 

“Раздуването на разходната част на бюджета е в резултат на политическия избирателен популизъм ”. Така изпълнителният шеф на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) Добрин Иванов разяснява в предаването “Кой приказва ” по Дарик радио дупката от 18 милиарда лева, която се оформя в бюджета за 2025 г, в случай че не бъдат взети незабавни ограничения.
Политиците се надцакват за сметка на данъкоплатците
“Ние ще гласуваме за седми път предварително за три години и половина. Липса постоянно ръководство. Нямахме устойчиво ръководещо болшинство и непрекъснато сме в предизборна акция, в която политиците се надцакват за гласовете на гласоподавателите. Така беше нараснала минималната пенсия и стигнахме до ситуацията към 50% от пенсионерите да получават една и съща пенсия и то минимална, без да се регистрира осигурителния принос. Така се усилиха до доста високи равнища разноските за пенсии, за обществени помощи. Бяха раздавани безвъзмездни учебници на всички възпитаници, бяха увеличени детските надбавки, бяха осъществени доста други обществени придобивки, които усилиха разходната част ”, изясни финансовият специалист.

Той акцентира, че обществените придобивки и приходите би трябвало да се усилват, само че това би трябвало да бъде съобразено с приходите.

Преди седмица на конференция служебният финансов министър Людмила Петкова сигнализира, че в случай че не се вземат ограничения, дефицитът в бюджета за 2025 г се обрисува да бъде към 18 милиарда лева, което прави към 9% от Брутният вътрешен продукт. Думите ѝ бяха във връзка приключването на периода за внасяне на бюджета за следващата година в Народното събрание - 31 октомври. Оказа се, че сега служебният кабинет няма подготвеност да предложи рамка на финансовия проект, а занапред стартира съвещания с партиите в Народното събрание, които са в предизборна акция, с работодателите и синдикатите.

Запитан какво се случва с бюджета за идната година, Иванов акцентира, че все още изтича единствено “откъслечна ” информация.
Министърът на финансите би камбаната
“Все още никой не знае, тъй като нямаме макрорамката и нямаме точна прогноза. Това, което направи финансовият министър на конференцията, е да уточни, че имаме проблем. Проблем, тъй като в случай че се съблюдават законовите правила и се сметнат разноските, които са гласувани от народните представители в законите, и се предвижда един естествен растеж на стопанската система, обикновено нарастване на приходите, ще имаме един голям недостиг в размер на 18 милиарда лева И в действителност финансовият министър инициира дебата с обществото, дебата с бъдещите народни представители в Народното събрание и политическите партии за ограничения, с цел да бъдат лимитирани тези вреди ”, изясни Добрин Иванов.

Той акцентира, че България има стратегически цели, като единият от тях е участие ни в еврозоната.

“И в случай че досега не изпълняваме критерия за инфлация, то следва една огромна заплаха - да не осъществим трайно един различен аршин за извършване обществените финанси за размер на бюджетния недостиг, тъй като с подобен размер на разноските и с подобен бюджетен недостиг, сигурно няма да се оправим с бюджета през 2025 година ”, сподели още специалистът.

Иванов уточни, че пробойните са отчетливи - растеж на разноските с 18 милиарда лева, от които 12 милиарда лева са нарастване на разноските за личен състав, за прехрана и нарастване на обществените и пенсионни разноски.

Запитан кому е било нужно да се прави това нарастване и дали не е част от политическите опити да се покаже положително отношение към гласоподавателите, специалистът сподели: “Абсолютно съм склонен ”.

Слушайте и гледайте диалога с Добрин Иванов в атачмънтите.

Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР