Глобиха Рилския манастир
Районният съд в Дупница удостовери санкция от 1000 лв. за Рилския манастир, наложена на Светата обител от Регионална инспекция за опазване на околната среда поради замърсяване на река Друшлявица, излиза наяве от решението, оповестено на уеб страницата на правораздавателното ведомство.
Замърсяването е открито през 2024 година От правосъдното решение излиза наяве, че в отпадните води на Светата обител, заустени в реката, е намерено съществуване на нефтопродукти.
При взетите от инспекторите проби е регистриран резултат за второто шестмесечие на 2024 година - 1,15 mg/dm3 при възможни 0,5 mg/dm3.
Светата обител има издадено позволение да зауства отпадни води и в река Друшлявица, и в река Рилска, само че до избрани правила.
В жалбата си от манастира показват, че замърсяването е от чешмите в двора и региона, което правосъдният състав отхвърля като несъстоятелно.
" Възможен източник на сходно замърсяване в такава значима централизация и стойност би било само едно трайно изпускане на нефтопродукти от инсталациите /за отопление, готвене и т.н./, употребявани всекидневно ", написа в решението, представено от БНР.
От години Рилският манастир има план за създаване на пречиствателна станция за отпадни води, само че реализирането му се бави, споделят от община Рила.
Решението предстои на обжалване пред Административния съд в Кюстендил.
Замърсяването е открито през 2024 година От правосъдното решение излиза наяве, че в отпадните води на Светата обител, заустени в реката, е намерено съществуване на нефтопродукти.
При взетите от инспекторите проби е регистриран резултат за второто шестмесечие на 2024 година - 1,15 mg/dm3 при възможни 0,5 mg/dm3.
Светата обител има издадено позволение да зауства отпадни води и в река Друшлявица, и в река Рилска, само че до избрани правила.
В жалбата си от манастира показват, че замърсяването е от чешмите в двора и региона, което правосъдният състав отхвърля като несъстоятелно.
" Възможен източник на сходно замърсяване в такава значима централизация и стойност би било само едно трайно изпускане на нефтопродукти от инсталациите /за отопление, готвене и т.н./, употребявани всекидневно ", написа в решението, представено от БНР.
От години Рилският манастир има план за създаване на пречиствателна станция за отпадни води, само че реализирането му се бави, споделят от община Рила.
Решението предстои на обжалване пред Административния съд в Кюстендил.
Източник: glasnews.bg
КОМЕНТАРИ




