Глоба за Рилския манастир заради замърсяване на река Друшлявица
Районният съд в Дупница удостовери санкция от 1000 лв. (511,29 евро) за Рилския манастир, наложена на Светата обител от Регионална инспекция за опазване на околната среда - Перник поради замърсяване на река Друшлявица, излиза наяве от решение, оповестено на уеб страницата на правораздавателното ведомство.
Замърсяването е открито през 2024 година В отпадните води на Светата обител, заустени в реката, е намерено съществуване на нефтопродукти.
При взетите от инспекторите проби за второто шестмесечие на 2024 г. е регистриран резултат от 1,15 mg/dm3 при възможни 0,5 mg/dm3.
Светата обител има издадено позволение да зауства отпадни води в река Друшлявица и в река Рилска, само че до избрани правила, отбелязва БНР.
Опасен разлив в София: Моторно масло почерни водите на река Беравица (СНИМКА)
В жалбата си от манастира показват, че замърсяването е от чешмите в двора и региона, което правосъдният състав отхвърля като несъстоятелно.
" Възможен източник на сходно замърсяване в такава значима централизация и стойност би било само едно трайно изпускане на нефтопродукти от инсталациите (за отопление, готвене и т.н.), употребявани всекидневно ", написа в решението.
От години Рилският манастир има план за създаване на пречиствателна станция за отпадни води, само че реализирането му се бави, споделят от община Рила.
Решението предстои на обжалване пред Административния съд в Кюстендил.




