Лудото време започва с градушка и 100 литра на квадратен метър
Районите, маркирани с жълт цвят, напълно скоро ще бъдат наранени от гръмотевични стихии, предизвести Метео Балканс. По-късно денем явленията ще доближат и нашата страна. Подгответе се за местни превалявания в зоните, обрисувани с оранжев цвят. Не се чакат рискови феномени, като количества над 100 л/кв.м, само че градушката ще бъде постоянно срещано събитие.
Започва интервал на майски жеги и на мощни гръмотевични стихии.
През идващите дни чакаме нов дъждовен интервал, само че и по-високи дневни температури, което ще усили вероятността за появяването на мощни гръмотевични стихии.
Ще следим удобни условия за развиването на добре проведени гръмотевични стихии над Сърбия, Западна и Централна България и Румъния. Температурите също ще се покачат и на доста места дневните ще надминат 24 градуса по Целзий. Очакват се и температури над 25 градуса по Целзий, най-вече в Дунавската низина и то за интервала 4,5 и 6 май, само че по-късно температурите постепенно ще се намаляват.
По данни на SPM до края на интервала през страната ще минават серия вълнови разстройства. Очакваме по дневния ход да се образуват и гръмотевични стихии, и то с огромен капацитет. Валежите към 4-8 май ще бъдат обилни по количество, като ще има условия и за междинна по мярка градушка.
Съветваме да се обърне внимание на речните корита и язовирите, намиращи се в Западна, Централна и Южна България, защото предстоящите превалявания над тези региони ще надминат 60-100 л.кв/м.
Очакваните превалявания доникъде май ще покачат доста равнищата и на подпочвените води и в страната, което ще увеличи риска и от активизиране на свлачища и вероятни наводнения в Западна, Южна и Централна България.




