Ръстът на жилищните кредити продължава да се ускорява въпреки мерките,

...
Ръстът на жилищните кредити продължава да се ускорява въпреки мерките,
Коментари Харесай

Финансист: В условията на прегряване на пазара на труда сме, не е нормално да имаш 2% инфлация и средногодишен ръст от 17% на работната заплата

Ръстът на жилищните заеми продължава да се форсира макар ограниченията, които Българска народна банка вкара през есента. С над 26% е нарастването на годишна база. Нарастване има и на месечна база. През октомври кредитирането скача с 507 млн. лева Какво споделят тези цифри за пазара жилищното кредитиране и работят ли ограниченията на централната ни банка?

Като естествена дефинират обстановката в областта на жилищното кредитиране, финансисти. Освен над 26% растеж в жилищното кредитиране, има скок в продажбата на недвижими парцели - с 12%

" Това ни споделя, че имаме повишаване на размерите на жилищните заеми, само че нямаме повишаване в бройките на жилищните заеми. Покачването на цените на недвижимите парцели си има своята логичност и това от една страна е покачването на приходите в страната. През последните години, инфлацията, която всички знаем, че я има ", сподели пред Българска национална телевизия Янко Ценов, финансов съветник.

" Ръстът на заплатите е тъкмо толкоз колкото пораства потреблението в тази сфера, в региона на парцелите, което значи, че няма някакво отделяне в тази ситуация от бранша. Общото кредитиране е повишено с 8% по отношение на същия интервал на м.г. - т.е. тъкмо толкоз с колкото почти се е нараснал Брутният вътрешен продукт ", сподели Любомир Дацов, финансист.

Това значи, че кредитирането е в синхрон с икономическите трендове в страната. От октомври Българска народна банка вкара критерии при отпущането на жилищни заеми. Сред тях ограничаване до 30 години на интервалът за връщане на заема, а вноските да не са повече от 50% от приходите на кредитополучателя. Финансисти изясняват, че тези ограничения са здравословни и целят да няма необезпечено финансиране, само че държавното управление би трябвало да предприеме дейности към пазарът на труда, с цел да се избегне рецесия.

" В момента те работят, само че защото, не бих споделил проблем, главният мотор е развиването на пазара на труда и повишаването на приходите. Ако има някой, който в тази ситуация да предизвестява, не бих споделил, че нещата са безусловно безрискови за идната година, което не е доста ясно накъде ще се развие, то това би трябвало да е държавното управление. Както виждате държавното управление, не подхваща никакви ограничения и няма политика за ограничение на бумтящия пазар на труда, тъй като бих споделил, че сме в изискванията на прегряване на пазара на труда. Не е обикновено да имаш 2% инфлация и да имаш средногодишно растеж от 17% на работната заплата, на бюджетния бранш да е приблизително сред 22-24% ", сподели Любомир Дацов.

" Разбира се, част от хората ще бъдат наранени от това нещо, само че то по-скоро е здравословно. Повечето банки прилагаха тези коефициенти, когато изчисляваха дали клиент, може да вземе заем или не ", уточни Янко Ценов.

Търсенето на жилища, подбудено от предпочитание за личен дом или за инвестиция на средства поради неналичието на добре развъртян финансов пазар, ще поддържа интереса в бранша. Това значи, че цените на жилищата не се чака да поемат надолу.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР