Тихомир Тошев: Рекорден ръст от 24% на ипотечни кредити и сделки с имоти за първото тремесечие
Ръст с 24% има в броя на ипотечните кредите у нас за първото тремесечие на годината, заяви кредитният съветник Тихомир Тошев в изявление пред БНР.
Това е рекордно нарастване след 5 следващи тремесечия на спад на растежа на ипотечни заеми и покупко-продажби с парцели. Годината стартира ненадейно интензивно за нас анализаторите, изясни той.
„ Със сигурност приемането ни в еврозоната може да докара до скок в покупко-продажбите парцелите, само че не е съществена причина. По-голямата част - 96% от заемите, са с плаваща рента, което значи, че идващите 25 – 30 години кредитът ще „ плава “ в взаимозависимост от икономическата обстановка в страната.
При влизане в еврозоната тази година ще се задържи лихвата и може да има, и леко понижение в края на годината “, предвижда Тихомир Тошев.
И добави, че „ спестяванията на хората набъбнаха над 80 милиарда лева в банките и растежът на приходите направи хората по-покойни “.
Увеличен растеж има и на покупко-продажбите с парцели:
" Този интерес към покупка ще докара до покупко-продажби на тази година и нарастване на цената на парцелите с до 3 – 5% до края на годината. Сега идва от ниското предложение и високото търсене, въпреки многото издадени разрешителни за градеж. Минимално е предлагането на подготвени жилища. "
Тихомир Тошев предложи хората да бъдат деликатни в еуфорията си, с цел да не рискуват изключително 25 – 30-годишни в огромните градове, които нямат спестявания и по-смело задлъжняват с заеми, от порядъка на 250 -300 000 лева
„ Сега плаващата рента е 2,3% – само че може да отиде на 4 - 4,5%. Хората да са по-внимателни и да плануват по какъв начин ще се развиват финансите им. Ако видят, че компанията им има затруднения и ще им намалеят приходите, да плануват, тъй като ипотечните заеми се отпускат за 30 години. Кредитните консултанти обясняваме рисковете във вероятното задлъжняване. Ако в този момент лихвата е 2% по заема, може да стане 4 – 4,5% “, изясни кредитният анализатор.
Той обясни, че в нощта на влизане на България в еврозоната заемите ще се превалутират, както приходите и ще се обслужват в евро.
„ Не чакам, че влизането в еврозоната ще ощетите кредитоискателите “, съобщи Тихомир Тошев.
Но след 3 – 4 години „ в случай че банките решат, че желаят запас и оферират рента по депозитите, ще подвигат и по заемите, нормално два пъти в годината се прави това. Хората би трябвало да знаят, като подписват контракт за заем, от какво зависи лихвата им и по кое време се трансформира “.
Има растеж и на потребителските заеми, само че „ не е толкоз огромен – по мъчно се хваща % на растежа, тъй като са по краткосрочни “.
Тошев препоръча да се теглят заеми за значими неща – поправки, фамилен автомобил и т. нат., само че не е рационално да се задлъжнява за почивки и първокласни артикули.
С 9% са се нараснали спестяванията спрямо 2023 г.
„ Над 80 милиарда лева държим като депозити в банковата система, приходите набъбнаха поради инфлацията. Хората поради войната се насочиха да икономисват. Този растеж ще продължи и през 2024 година може да отчетем, че са имали 90 милиарда лева “, разяснява Тихомир Тошев.
Той сподели, че заемите в бизнеса също порастват, тъй като бизнесът е постоянен, 2023 година е била добра финансова година и „ в този момент гледат да се уголемяват и усъвършенстват мощностите си “.