Свободните офис площи в София растат
Ръст на свободните офис площи в София, приключени нови планове, увеличение на наетите площи и удържане на наемните цени - това демонстрират данните на трите огромни консултантски компании за бизнес парцели у нас - Cushman&Wakefield Forton, MBL и Colliers.
Въпреки плавното повишаване на наетите площи през второто тримесечие на годината, към момента е рано да се каже дали пазарът се възвръща от рецесията от Covid-19.
" Офисният пазар към момента изпитва усложнения да се върне трайно на предкризисните равнища. Високият % отдалечена работа и нестабилните темпове на възобновяване на стопанската система въздействат върху търсенето ", разяснява Йордан Кръстев, управител " Офис площи " в Cushman & Wakefield Forton (CWF).
" Въпреки че пазарът на офис площи в София отбелязва повишена наемна интензивност през последната половин година, той към момента е в начален стадий на възобновяване и занапред чакаме да доближи равнищата от преди пандемията. Към днешна дата се следи известна неустановеност измежду ползвателите на офис площи по отношение на техните дълготрайни проекти. Това води до закъснение в процеса на обмисляне и взимане на решения. Въпреки това чакаме пазарната интензивност да се усили през идващите тримесечия, което ще докара до повече нови покупко-продажби за наем ", разяснява Асен Лисев, шеф на MBL.
Новите покупко-продажби
През второто тримесечие на годината пазарът на офиси отбелязва забележим растеж с 53 592 кв. м наети площи. Общият размер надвишава междинните равнища за последните 5 години с 33%, като една от аргументите е натрупването на отсрочено търсене в резултат на пандемията, сочи отчетът на CWF. По негови данни общо за първото полугодие на годината новите покупко-продажби са за 69 665 кв.м офис площи.
Сходна е статистиката на Colliers, която регистрира за полугодието 70 330 кв. м нови покупко-продажби за офис площи. Това е с 6 на 100 по-високо като стойност от първото полугодие на 2019 г.
По-различни са данните на MBL. Компанията регистрира общо 50 000 кв. м покупко-продажби за офис площи в София за първото полугодие на годината, което е забележителен растеж съпоставено с 15 000 кв. м офиси наети през втората половина на 2020 г.
Скромно обаче остава чистото асимилиране на офис площи през втора четвърт на годината - към 3300 кв.м, демонстрират данните на MBL. Докладът на CWF обаче регистрира чисто асимилиране от 26 418 кв. м, като са включени приключени нови планове с огромен дял на авансово отдадени площи в тях.
Три съществени бранша не престават да са мотори на пазара на офис площи за полугодието. Това са ИТ и аутсорсинг промишлеността (73%), професионални услуги (11%) и търговията (8%), регистрира Colliers.
Преместванията и подновяванията преобладават измежду покупко-продажбите за наем на офиси. Те са подбудени от устрема на фирмите да консолидират и усъвършенстват пространствата си, демонстрира изследването на CWF.
Данните за общия размер ва първокласните офис площи в столицата (клас А и Б) варират от 2.19 млн. кв. м (KWF) през 2.3 млн. кв. м (MBL) до 2.5 млн. кв. м (Colliers) към края на юни 2021 г.
Ръст на свободните площи
И трите консултантски компании регистрират растеж на свободните офис площи, който доближава 15 - 16% (около 83 000 кв. м офиси са празни). Това е най-високата точка за този индикатор от 2015 година насам, показват от MBL. За съпоставяне през първото тримесечие на годината незаетите офиси бяха 11 – 12%.
Това се дължи най-много на новото предложение, което излезе на пазара. Завършването на плановете Garitage Park (фаза 3), NV Tower, Park Lane Office Center, Balkan Business Center, Ring Tower и други, показват консултантите.
Голяма част от новите здания се намират по бул. " Цариградско шосе ", бул. " Г. М. Димитров ", в региона на Бизнес парка и квартал " Хладилника ".
По данни на MBL площите в развой на интензивно строителство са близо 234 000 кв. м. От тях 95 000 кв.м се чака да бъдат приключени до края на годината.
CWF обаче регистрират осезателен спад при плановете в градеж през второто тримесечие на годината. Към момента в развой на създаване са 212 184 кв. м, което е с близо 40% по-малко по отношение на началото на 2021 г.
Обемът офиси клас А и Б, които интензивно се оферират на пазара, както в съществуващи, по този начин и в здания в градеж доближава 557 000 кв. м за второто тримесечие на годината, което е лек растеж по отношение на предходното тримесечие. 83% от тези площи се намират в периферните региони, като са разпределени главно сред бул. " Цариградско шосе " и квартал " Хладилника ", показва MBL.
Наемните цени
Напрежението върху наемните равнища както за клас А, по този начин и за клас Б офис планове се чака да се задържи в резултат на огромния размер съвременни площи в предложение, счита MBL.
През първото полугодие на 2021 година разликата сред офертната и договорната цената нараства, като това зависи от местоположението, постройката и стадия, в който се намира, показват от Colliers.
Средните офертни наемните равнища се задържат. В офиси клас А те са 14 евро/кв.м - съвършен център, 12.5 евро/кв.м - за необятен център и 12 евро/кв.м - за периферни зони, демонстрират данните на трите консултантски компании.
От MBL чакат постройките на атрактивни местоположения, където е концентрирано търсенето, да задържат относително по-високи офертни равнища, до момента в който плановете във второстепенни региони ще поемат по-голям напън.
Доходността от първокласни активи се намалява до 7.5% през второто тримесечие, което е с 25 пункта по-ниско по отношение на началото на 2021 година, сочат данните на CWF.
Прогноза
От Colliers чакат през втората половина на годината гладко увеличение на каузи на чиновниците в офисите, като това ще зависи от бранша, световните или районните корпоративни политики.
Компаниите от аутсорсинг промишлеността ще останат с най-висока интензивност на пазара на офиси, като с изключение на в столицата се чакат да не престават да уголемяват наличието си и в районните градове.
" Не единствено у нас, само че и на други места в Източна Европа има намаляване на строителната интензивност в резултат на намаленото търсене. Очаквам това задържане да даде опция за по-бързо асимилиране на новите площи, като поддържа равнищата на незаетите пространства и наемите умерени ", разяснява Йордан Кръстев от CWF.
Източник: Mediapool
Източник: econ.bg
КОМЕНТАРИ