Рано е да обобщаваме настоящия археологически сезон. През 2024 година

...
Рано е да обобщаваме настоящия археологически сезон. През 2024 година
Коментари Харесай

Проф. Николай Овчаров: Влизаме под нивата на XIII-XIV век

Рано е да обобщаваме сегашния археологически сезон. През 2024 година работим повече от четири месеца - започнахме на 8 юли и планираме да продължим до 15 ноември. Това сподели за предаването “България, Европа и светът на фокус " на Радио “Фокус " археологът проф. Николай Овчаров.

“Разкопките ни не престават, в този момент сега влизаме под равнищата на XIII-XIV век, където са античните, римските здания, а под тях са и олтарите от по-ранния интервал. Тези неща ще станат ясни към края на октомври и към началото на ноември. Дано да имаме шанс с времето, към този момент то е с нас. Аз не се надявам  нещо особено да изскочи от разкопките, на мен ми е прелестно, когато застана долу в южния квартал, където работим в този момент и видя нагоре, чак до Акропола, здания, здания, здания, просто един град, който изниква от земята. Ето това е нещото, което ми доставя същинско наслаждение ", разяснява Овчаров.

Попитан за последното им изобретение на Перперикон, археологът изясни:

" Не съм споделил, че са открити хобити, а че има жилища, които наподобяват  на тези на хобитите, както Толкин ги е описал.  В Перперикон ние намерихме здания от ХIII-XIV век, които се намират в руините на остарелия древен град. В средновековния интервал се основават кварталите на бедните, отвън крепоста и замъка през това време. Там е имало  камари от камъни, руини от старите римски здания. Хората  от XIII век ги разчистват и стартират да вършат тези полуземлянки, които нямат външни лица, а единствено вътрешно лице. Те са били вкопани в руините, от горната страна са били с дървени структури, затрупани със земя и плява, тъкмо като тези на хобитите на Толкин. 

 

Това са действителни жилища и методът, по който го изяснявам, желая да кажа на хората какво съставляват тези полуземлянки.  Що се отнася до финансирането на Перперикон, освен Перперикон, пет са предпочитаните обекти за тази година. Това са Хераклея Синтика, Мисионис край Търговище, Провадия, солниците на акад. Васил Николов, фамозното праисторическо населено място и Рациария, римската легионна столица край Видин. Те са със особено, предпочитано финансиране, много по-голямо от останалите обекти, за развиването на културния туризъм в съответните региони, с изключение на тяхната научна стойност. Видяхме статуите от Хераклея Синтика, невероятните крепостни уреди непокътнати до 5 метра в Мисионис край Търговище. Наскоро Васил Николов разгласи откриването на следващи невероятни  фигури от  праисторическата ера, чакаме резултатите и от Рациария. Няма различен метод, с изключение на посредством съсредоточаване на средства да можем да имаме действителни резултати. А на Перперикон, този интервал, за който приказваме, е единствено един от интервалите, който изследваме ", означи археологът.

По думите на проф. Николай Овчаров Перперикон може би ще бъде оголен от последващи генерации хора. " Такава е ориста на всички градове, градовете не се копаят за година-две, това не са гробници. На Перперикон тази година е 25-та година от огромните изследвания и все пак сме разкрили към 30%. Но към този момент това е най-главното нещо, че хората могат да се разхождат по улици, по площади, да влизат в храмове, дворци и така нататък Това е методът, по който един обект от този тип може да бъде трансфорат в обект на културно-историческия туризъм ", означи проф. Николай Овчаров.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР