Ръководството на най-големия германски автомобилостроител Фолксваген (Volkswagen) проведе в сряда

...
Ръководството на най-големия германски автомобилостроител Фолксваген (Volkswagen) проведе в сряда
Коментари Харесай

Фолксваген в криза - съкращава служители в Германия

Ръководството на най-големия немски автомобилостроител " Фолксваген " (Volkswagen) организира в сряда сериозна среща с служащи и синдикати в централата си в опит да ги убеди, че съкращенията на разноските, включващи и съкращения на личен състав, са неизбежни. Главният финансов шеф Арно Антлиц и ръководителят на марката " Фолксваген " Томас Шефер оповестиха детайлности за проектите на автомобилния производител на срещата във Волфсбург, показва Ройтерс. Даниела Кавало, която управлява синдиката на работещите в компанията, която беше определена от служащите, пък обясни позицията си на " гневна опозиция " против съкращенията още в понеделник.

Перспективата за затваряне на обекти в една от най-реномираните компании в Германия подвигна повече паники за най-голямата стопанска система в Европа, която се бори с болнав напредък, по-слабо експортно търсене, по-високи разноски и мощна конкуренция от чужбина.

Кавало предизвести, че страстите порастват и управлението би трябвало да се почувства " доста неловко " по време на на срещата, която продължи няколко часа.

Водещият европейски производител на коли разгласи през декември предходната година детайлности към проекта си за понижаване на разноските, посредством който се надява да увеличи възвръщаемостта си до 6,5 на 100 до 2026 година по отношение на 2,3 на 100, регистрирани от началото на годината. 

Мерките, изброени за реализиране на тази цел, включват понижаване на административните разноски на марката " Фолксваген " с една пета, икономисване на 1 милиард евро до 2028 година посредством понижаване на циклите на създаване на артикули до три години по отношение на сегашните 50 месеца, редуциране на времето за произвеждане, както и загърбване на желанията за нов център за научноизследователска и развойна активност за 800 милиона във Волфсбург.

По този метод тази година " Фолксваген " би трябвало да записва спад на разноските си с до 4 милиарда евро.

Германският министър на труда Хубертус Хайл даде обещание поддръжка, като съобщи, че " Германия би трябвало да остане мощна автомобилна страна ". Той обаче не посочи какъв тип поддръжка и сподели, че компанията би трябвало първо да свърши работата си, с цел да обезпечи работни места и да предотврати затварянето на обекти.

Подчертавайки сложния декор за договарянията, бизнес настроенията в немската автомобилна промишленост като цяло се плъзнаха още повече в негативна територия през август, демонстрира изследване на мюнхенския икономическия институт " Ифо " (Ifo) в сряда.

Синдикатите и управлението на компанията в Германия би трябвало да договарят за нарастване на заплатите през октомври, само че представителите на служащите желаят да продължат това и да проведат широкообхватна полемика по отношение на опциите на автомобилния производител, съобщи Томас Кнабел, представител на синдиката " И Ге Метал " (IG Metall).

" Трябва да се споразумеем за разпоредбите на играта ", сподели той.

Докато управлението упрекна за финансовите си проблеми влошаващата се икономическа среда в Германия и навлизането на нови съперници на пазара, представители на труда обявиха, че индустриалната тактика на автомобилния производител е неефективна и вземащите решения са били прекомерно мудни в вложението, с цел да произведат електрическо транспортно средство за всеобщия пазар.

Каквато и да е повода, компанията би трябвало да вземе бързи решения за това къде да понижи разноските, споделиха вложители и анализатори - предизвикателна задача за тръст с подобен размер и със комплицирана властова конструкция, образувана през нейната 87-годишна история.

" В сложни времена управлението и синдикатите имат способността да реализират консенсус ", сподели Филип Ушоа, анализатор в аналитичната компания " Джефрис " (Jefferies) и добави, че това няма да мине безпрепятствено.

На 3 септември немският министър на стопанската система Роберт Хабек разгласи, че е нужна интервенция на държавното управление в Берлин по отношение на проблемите на автомобилния тръст.

Роберт Хабек означи, че автомобилните компании в страната и техните снабдители са добър шеф за десетки хиляди служащи и чиновници. Той добави, че " би трябвало да бъдат подхванати ограничения ", с цел да бъде обезпечено, че Германия ще остане главен производител на коли и ще бъде конкурентоспособна на интернационално ниво.

" Фолксваген " и други автомобилни корпорации изпитват компликации на фона на прехода към производството на електрически транспортни средства, който е свързан от екологичните условия на Европейския съюз. Автомобилостроителните компании се сблъскват със спад на търсенето на електрически автомобили и на ниска цена импорт на китайски електрически коли, показват пазарни анализатори.

В изказване по-рано през седмицата от " Фолксваген " показват, че концернът също се усеща заставен да приключи своята стратегия за сигурност на работните места, която съществува от 1994 година, като се прибавя, че всички ограничения ще бъдат разисквани със синдикатите. Според това съглашение компанията изключва насилствени редуциране до края на 2029 година

Ръководството на компанията е уверено, че " марката " Фолксваген " би трябвало да бъде изцяло преструктурирана и актуалните старания за понижаване на работната мощ посредством пакети за по-ранно пенсиониране и доброволни заплащания при овакантяване няма да бъдат задоволителни " за реализиране на тези цели, се добавя в известието.

В края на предишния месец в изявления в немската преса бе посочено, че " Фолксваген " изпитва усложнения да реализира задачата си за понижаване на разноските с 10 милиарда евро (11,14 милиарда долара), поради ниски равнища на продажби и компликации при доставката на разнообразни елементи.

Кои фабрики на " Фолксваген " в Германия могат да бъдат наранени от съкращения?

Всички заводи се намират в северозападната провинция Долна Саксония, като се изключи завода в град Касел, провинция Хесен, в Централна Германия, добавя Ройтерс.
Брауншвайг
В най-стария цех на компанията работят към 7400 служащи към 2022 година в град с към 250 000 души население. Произвежда съставни елементи като челен и заден мост, кормилно ръководство и акумулаторни системи, както и машини, съоръжение, принадлежности и форми. Той също по този начин създава акумулатори за новите коли на " Фолксваген " с модулна електрическа матрица MEB от 2019 година
Емден
Основан през 1964 година, с цел да се възползва от близкото морско пристанище, заводът в началото е профилиран в производството на " Бийтъл " (Beetle), в този момент създава модели на марката като " Пасат " (Passat) и " Фолксваген електрик Ай Ди 4 " (VW electric ID.4). Повече от 8000 чиновници работят във фабриката, която създава към 180 000 автомобила годишно, спрямо население от към 50 000 души в град Емден.
Хановер
Във фабриката в провинция Долна Саксония работят към 14 000 души. Това е мястото, където производството на " Були " (Bulli) стартира през 1956 година и в този момент създава шестото потомство на кемперите, включваща ванове и миниванове, както и пикапа " Амарок " (Amarok). Освен транспортни средства, той създава и елементи като цилиндрови глави и всмукателни колектори.
Касел
Част от концерна от 1958 година, заводът в Касел е най-големият цех за съставни елементи на " Фолксваген " в света и създава повече от четири милиона ръчни и автоматизирани трансмисии годишно. Заводът е най-големият шеф в северен Хесен, споделят от компанията, като в него работят към 16 500 души. Общото население на Касел е към 200 000 души. Компонентите, създадени в Касел, се употребяват в групата на " Фолксваген ", както и в коли " Фолксваген камършъл вийкълс " (VW Commercial Vehicles), " Сеат " (Seat), " Ауди " (Audi), " Шкода " (Skoda), " Порше " (Porsche) и " Ламборгини " (Lamborghini).
Залцгитер
Открита през 1970 година за производството на модела " Кей 70 " (K70), фабриката към 2023 година е наела към 7500 служащи, в град с малко над 100 000 души население. Сега той създава разновидности на мотори, както и съставни елементи за електрически транспортни средства, а " Фолксваген " разгласи инвестиция от 2 милиарда евро (2,21 милиарда долара) през 2021 година за трансформиране на главния цех за мотори в главен цех за акумулаторни кафези за групата.
Волфсбург
Огромният цех във Волфсбург, Долна Саксония, е в центъра на производството на групата и е централата на корпорацията. " Фолксваген " споделя, че в завода, който покрива повърхност почти колкото 910 футболни стадиони, работят почти 70 000 души.

Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР