Радваме се, че голяма част от мерките бяха одобрени от

...
Радваме се, че голяма част от мерките бяха одобрени от
Коментари Харесай

След КСНС: Синдикати и работодатели - с резерви за антикризисните мерки на кабинета

Радваме се, че огромна част от ограниченията бяха утвърдени от работодатели и синдикати. Беше разисквано предлагането за индексация на пенсиите. Основният пакет ограничения са ориентирани към източниците на инфлация по линия на вносните горива и по линия на питателните артикули, където инфлацията идва непосредствено от цените на зърното на интернационалните пазари.

Това съобщи вицепремиерът Асен Василев на брифинг след съвещанието на Националния съвет за тристранно съдействие (НСТС). От изказванията на бизнеса и синдикатите обаче стана ясно, че те имат забележки по част от препоръчаните антикризисни ограничения.

Любомир Костов от КНСБ сподели, че синдикатите са резервирани: „ Според нас няма ограничения за поддръжка на семействата от позиция на техните приходи. Подкрепяме болшинството от ограниченията, по-конкретно: понижаване на данъчната основа. Това е някаква форма на необлагаем най-малко. Настояваме минималната заплата да бъде увеличена на 760 лева “.

От синдикатите настояха и за по-широка социална полемика за данъчната система в страната.

„ Когато приказваме за ограниченията, би трябвало да си дадем сметка каква част от тях са антикризисни и каква част не са. Надявам се този спор да прерасне и в спор за актуализация на бюджета “, акцентира Костов.

„ Смятаме, че тези добавки за пенсионерите би трябвало да не престават да се изплащат до тогава, до момента в който не престават спешните интервали “, подчертаха от синдиката. От КНСБ желаеха спор за оптималния размер на пенсията: „ КНСБ по принцип смята, че таванът на пенсиите би трябвало да падне “.

Васил Велев, от името на работодателките организации, изрази мнение, че има два съществени казуса. Първият е инфлацията: „ Има приблизително 40% растеж на цени на производител “. Според него към момента не е адресиран казусът с инфлацията. Като източник на инфлация уточни повишените цени за електрическа енергия: „ Проектът за решение на КЕВР минира едно положително решение за отплата на цените на електрическата енергия. Високата инфлация с изключение на, че обезценява приходите, само че и прави това със спестяванията на хора и опциите им за вложения “. Той акцентира, че работодателите се борят за по-висока междинна работна заплата.

Велев сподели, че не поддържа увеличението назад на 20% на Данък добавена стойност: „ Също по този начин не считаме, че вярно са адресирани ограниченията за поддръжка поради скъпите горива. Подкрепят се всички, а би следвало да се поддържат единствено тези, които не могат да си го разрешат. Ние оставаме в очакване на решението за компенсиране на цените за електрическата енергия “.

В брифинга взе присъединяване и Георги Гьоков: „ Максималният застрахователен приход ще се усилва. Работим по формула, която до края на годината ще стане ясна “.

„ Инфлацията в България е 12,1%, а в еврозоната е 8%. При нас главно се усеща инфлацията в силата и храните. Това, че инфлацията е по-висока е резултат от това, че в потребителската кошница тези артикули заемат главно място “, отговори Азен Василев на журналистически въпрос по отношение на равнищата на инфлацията в България и в Европейски Съюз.
https://www.facebook.com/novinite.nova/videos/3318995854998575
Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР