Убили Боби Цанков за „предателство“ към мутрите
Радиоводещият лъжец, който предизвикваше ориста
11 години убийците му са незнайни, могат да ги разкрият единствено по случайност
Завлякъл десетки рекламодатели
Единадесет години след едно от най-загадъчните убийства, към момента полицията не знае нито претекста, нито кои са причинителите му. На 5 януари 2010 година патрони поразяват измежду бял ден една от най-скандалните обществени персони тогава – Боби Цанков. Радиоводещ, публицист, лъжец, мутра. Всички тези избрания са правилни и точно поради разнородната му активност, необятни връзки и „ огромната му уста “. Версиите са доста и всяка една от тях би могла да е причина за разстрела.
По това време против Боби Цанков се формирани пет каузи за машинация, водят се и десетки цивилен каузи. Във връзка с тях Цанков, дружно с телохранителя си, който му е и водач, се насочва по обяд към адвокатската фирма на известния юрист Лъчезар Таков на бул. „ Стамболийски “ в София. Обажда се, че има запушване и ще закъснее с към половин час. В оня миг убийците са заели позиция във входа и го чакат. По оперативни данни те са двама и са имали информация, че Цанков има уречен час при юрист. В 12,25 ч. джипът „ Шавролет Събърбан “ на радиоводещия стопира пред адвокатската фирма. Когато влиза с охранителя си, го посреща дъжд от патрони. Четири от тях попадат в тялото му, ранени са придружителят му и инцидентен човек – Любен Любенов, който влиза във входа след Цанков. Cтрeлцитe съумяват да избягат прeз зaдния вхoд нa кooпeрaциятa към бул. „ Тoдoр Aлeкcaндрoв “.
Това е четвъртото нападение против Цанков – този път съдбовно. Сформиран е екип от криминалисти, който стартира работа по всички вероятни версии. А те са доста. Месеци преди убийството излиза романът на Цанков „ Тайната на мутрите “, в който за забъркани знакови имена от ъндърграунда: покойниците Aнтoн Милтeнoв-Клюнa, Димитър Вучeв-Дeмби, Кoнcтaнтин Димитрoв-Caмoкoвeцa, босът нa ВИC 2 Гeoрги Илиeв, изчeзнaлия Мeтoди Мeтoдиeв – Илиeнcки, Пoли Пaнтeв, Ивo Кaрaмaнcки, Миткo Мaлкия и мнoгo други, прoчули ce в гoдинитe нa прeхoдa.
90% от историите са измислени и провокират единствено смях, настояват осведомени. Някои от опечалените близки на крими героите обаче, не обичат имена да бъдат споменавани в общественото пространство и са гневни. По случая са разпитани братята Маргини, които обаче настояват, че единствено се забавлявали с книгата и нямали аргументи да посегнат на създателя й. Не дава резултат и ареста на наркобоса Стефан Бонев – Сако. След в детайли „ преслушване “ на подземния свят тази версия отпада.
Стефан Бонев – Сако, бе един от обвинените за поръчката на убийството.
По време на следствието излиза наяве, че радиоводещият е бил заплашван, само че той не приемал това съществено, тъй като считал, че с изключение на гардовете, го пазят още две неща – околните му контакти със знакови мутри и …жена му. Тя е чиновник на Министерство на вътрешните работи. Когато се срещат работи в Шесто РПУ в София, по-късно се мести. Двамата заживяват дружно, а 2 месеца преди убийството подписват и брак. Жената е бременна, когато й оповестяват, че Боби е убит.
По-вероятно звучи друга версия за убийството. Цанков се съгласява да сътрудничи на прокуратурата по знакови каузи против босове от подземния свят, с цел да получи по някакъв метод протекция от делата за имами, водени против него. Имал е уговорена среща с прокурор, само че по този начин и не доживява до нея. В книгите му има доста измислици, само че би могъл даде същински показания, настояват служители на реда. Цанков се върти към мутрите и ще не ще дочува техни диалози, наясно е с връзките им, трафика на дрога и някои от поръчителите на неразкрити убийства. Смята се, че едно от делата, по което се е очаквало „ да пропее “, е против наркобоса Стефан Бонев-Сако. Затова и следствието на убийството на Цанков се насочва към Сако, само че по този начин и не се намират доказателства. Все отново най-вероятно е Цанков да е изгубил живота си поради „ измяната “ към мутрите, които и да са те, считат служителите на реда.
Разследващите не изключват и версията, че излъгани от Цанков хора може да стоят зад покушението. Прeз 2006 година cрeщу Бoби Цaнкoв бe пoвдигнaтo oбвинeниe зa измaми в гoлeми рaзмeри, a caмият той бe зaдържaн. Cпoрeд oбвинeниeтo зa някoлкo мeceцa Цaнкoв e измaмил 10 души c общо 23 790 лeвa. Рaдиoвoдeщият ce e прeдcтaвил c имeтo Ивo Aнтoнoв прeд предприемачи, oт кoитo взeл пaри зa рeклaми в рaдиoтo. По това време той ce пoдвизaвaшe в ефира c външни прoдукции на станциите „ Брaвo “, „ Рaдиo 99 “ и „ FM плюc “ и тeлeвизиитe „ 7 дни “ и „ 2001 “. Срещу Цанков е повдигнато и друго обвиняване – за заграбване на радиотехника на стойност 40 711 лева
По друго дело тoй става oбвинeн, чe e oщeтил нaд 70 души c близo 130 000 лeвa. Първата излъгана беше бизнес дамата Ваня Червенкова, от която Цанков взел през 2003 година 50 хиляди лева за реклама на минералната й вода „ Снежина “, която по този начин и не видяла бял свят. Версията за поръчката от някой от тези хора обаче, също не устоя и не можа да бъде потвърдена.
Пазели го гардове от НСО
Два атентата трябвало да го сплашат
Случайната жертва на изстрелите Любен Любенов, беше откаран във ВМА и оцеля.
Боби Цанков можеше да стане музикант, само че избира различен път. Той е приключил музикалното учебно заведение „ Любомир Пипков “, само че го теглят тъмните каузи на подземния свят. Това не остава без последици още преди убийството му. На 15 ноември 2003 година в 16.45 ч. пред дома му на ул. „ Цар Асен “ в София избухва взривно устройство. Пострадали няма, а радиоводещият твърди, че не знае кой стои зад атентата. След по-малко от година – а 2 юни 2004 година, няколко часа откакто дава показания за арестувания същия ден Антон Милтенов – Клюна в Столична дирекция на вътрешните работи, Боби Цанков е ранен при гърмеж във входа на кооперацията му. Малко преди този момент той оповестява в ефира на радио „ Вива “, че разполага със запис, съгласно който посоченият за наркодилър Илиян Варсанов е подготвял нападение против Антон Милтенов – Клюна. И двамата гърмежа са били за заплашване, настояват проверяващи. Но радиоводещият като че ли предизвиквал ориста. След атентата е открито, че Боби Цанков е охраняван от чиновници на НСО. В резултат на разразилия се скандал двама чиновници са уволнени дисциплинарно, а още осем са отстранени по Закона за достъп до класифицираната информация. След 12-годишна работа началникът на НСО ген. Димитър Владимиров също бе освободен.




