Работодателските организации най-после намериха подкрепа от народните представители в дългогодишното

...
Работодателските организации най-после намериха подкрепа от народните представители в дългогодишното
Коментари Харесай

Парламентът силно оряза задължителния финансов одит на фирмите

Работодателските организации най-сетне откриха поддръжка от народните представители в дългогодишното си гледище дребните компании да бъдат освободени от задължението всяка година да одитират финансовите си доклади. При второто четене на измененията в Закона за счетоводството в бюджетна комисия, по предложение на Делян Добрев от ГЕРБ, двойно бяха повишени праговете за балансова стойност на активите и приходите от продажби, под които самостоятелен финансов одит не се изисква.

Така аршин за наложителен одит стават 4 милиона лв. балансова стойност на активите при настоящи 2 милиона, а на чисти доходи от продажби - 8 милиона лв. при настоящи 4 милиона. Третият аршин - за междинен брой чиновници от 50 души, остава неизменен.

Години наред в Закона за счетоводството критериите за наложителен финансов одит бяха четирикратно по-ниски от праговете за категоризиране на дребните компании. За по-голямата част от тях наложителното показване на финансовите доклади за самостоятелен одит бе усложнение и сериозен спомагателен разход. Бизнесът обвиняваше законотворците и финансовото министерство в лобиране за инспекторите. Одиторската колегия от своя страна мощно се противопоставяше на стесняване на обсега на компаниите за одитиране, като обясняваше, че това ще е в ущърб на вложители, контрагенти, банки и страната, тъй като ще ги лиши от надеждна информация.

В законопроекта на Министерство на финансите в началото се оферираше леко завишение на въпросните прагове - с 25% поради инфлацията, която подвига финансовите индикатори на всички компании. Така разновидността, който бе гласуван на първо четене в пленарна зала, бе наложителен одит да се прави на компании с активи над 2.5 млн. лева и продажби над 5 милиона лв. годишно.

Интересно за какво при първото четене на измененията на Закона за счетоводството от ГЕРБ не чуха апелите на работодателските организации и не внесоха предлагането си за по-рязко повдигане на праговете за одит.

Самият Добрев изясни във вторник пред комисията, че от одиторски компании са му звънели по телефона и се държали " безочливо " в опит да си запазят бизнеса. От думите му се разбра, че това го амбицирало да затегне кранчето за одиторската колегия. " Колкото повече, толкоз по-добре. Освобождаваме компаниите от административни спънки " - по този начин депутатът от ГЕРБ изясни за какво предлага по-рязкото повдигане на праговете.

От ПП-ДБ оповестиха, че също имат предложение за понижаване на тази административна тежест за дребните компании, само че то е по-скромно от това на ГЕРБ. " Ние предлагаме балансовата стойност на активите да е 3 милиона лв., а на приходите от продажби - 6 милиона лв.. По-рязко повдигане на праговете за наложителен финансов одит може да има отрицателно въздействие. Искаме да избегнем компании от вида " Исторически парк " да лъжат вложителите ", уточни Венко Сабрутев от ПП-ДБ.

Финансовият министър Людмила Петкова уточни, че с гласуваните по-високи прагове за активи и доходи единствено 2850 дребни компании ще останат със обвързване да дават докладите си на самостоятелен одит. В момента броят им е към 6800. Преди няколко години от Асоциацията на индустриалния капитал бяха пресметнали, че сходна законодателна смяна ще спести 13 милиона лв. на бизнеса. Сега евентуално сумата е доста по-голяма.

В същото време в Закона за счетоводството още веднъж поради инфлацията се трансформират финансовите индикатори за установяване на микро, дребни, междинни и огромни предприятия. С 25% се завишават сегашните прагове за балансова стойност на активите и приходите от продажби. От МФ показват, че това настрана ще докара до значително понижаване на административната тежест за 3700 предприятия, които ще сменят категорията си от дребни на микропредприятия. и 350 междинни предприятия, които ще сменят категорията си на дребни предприятия, като огромна част от тях ще се възползват от облекчена форма за финансова отчетност.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР