Работната група приключи своята работа с категорично заключение, че изпълнителната

...
Работната група приключи своята работа с категорично заключение, че изпълнителната
Коментари Харесай

Цачева: Изпълнителната власт не може да предприеме никакви действия по делата с "царските имоти"

" Работната група завърши своята работа с изрично умозаключение, че изпълнителната власт в лицето на Министерски съвет не може да предприеме никакви дейности, тъй като висящите каузи са от компетенцията на самостоятелната правосъдна власт ". Това сподели на брифинг министърът на правораздаването Цецка Цачева за делата за „ царските парцели ", предава „ Фокус ".

„ Както ясно е посочено в решението за мораториума, признат от 41-вото Народно заседание през 2009 година, действието му се простира до приемането на специфичен закон, който е от компетентността на законодателната власт ", изясни тя.

„ Правните последствия от оповестяването на противоконституционност на Закона за оповестяване на държавна благосъстоятелност парцелите на фамилиите на някогашните царе Фердинанд I и Борис III и на техните наследници могат да бъдат решени единствено по законодателен път при отчитане на влезлите в действие правосъдни решения ", уточни министърът.

„ Има заведени 3 тъжби в Страсбург от наследниците, само че министерството няма информация по хода на тези каузи ", посочи Цецка Цачева.

„ Припомням, че неотдавна от Европейския съд за правата на индивида страната беше наказана за така наречен „ Синя къща " в Пловдив, чието реституиране не бе осъществено в действителни граници. Би могло да се разсъждава в посока, че най-добре би било уреждането на тези висящи правосъдни разногласия да се извърши по планувания в закона ред ", сподели още тя.

По молба на Министерството на районното развиване и благоустройството за 6 месеца бяха спрени делата за дворците „ Врана " и „ Царска Бистрица " и бе основана работна група, която да се произнесе по какъв начин може да действа страната по въпросните каузи.

Симеон Саксскобургготски получи назад парцелите си, когато беше министър председател през 2002 година, само че през декември 2009 година бе гласуван мораториум, забраняващ му да се разпорежда с реституираното си имуществото. Впоследствие той заведе дело против мораториума. Делата за чифлика „ Кричим ", къщата в Ситняково и хижата „ Саръгьол " завършиха в интерес на страната.

В петъчния парламентарен надзор на 1 декември министър Николай Нанков съобщи, че страната не се е оказала от „ царските парцели " и в случай че въпросът не се реши извънсъдебно, делата ще продължат. В правосъдното министерство беше образувана работна група за разискване на въпросите за собствеността на парцелите.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР