Прогресивни уеб приложения – защо са по-добри
PWA са особено приспособени версии на уеб страници, които имитират обичайни приложения
(снимка: CC0 Public Domain)
Достъпът до различни магазини за мобилни приложения може да реши казуса с неналичието на някои специфични типове програмен продукт в формалните канали. В това отношение потребителите на Android постоянно са били привилегировани – на тях им е разрешено доста повече в сравнение с притежателите на iOS устройства. Но в един миг се появи опция освен в магазините за приложения, само че и в… самите приложения. Какво може да замести елементарните приложения ?
Става въпрос за така наречен прогресивни уеб приложения (, PWA). Това са особено приспособени версии на уеб страници, които имитират обичайни приложения. Когато консуматор отиде на уеб страница с подобаваща оптимизация, на екрана се появява интерфейс, който е характерен за приложението, а не за уеб страницата. Той няма адресна лента, странично меню или други детайли, които да ви припомнят, че сте на уеб страницата. Но не това е преимуществото на PWA.
Прогресивните уеб приложения от дълго време са стигнали до стадий, в който могат освен да се конкурират, само че и да заменят десктоп приложенията. Ето основните им преимущества:
Както виждаме, прогресивните уеб приложения имат доста преимущества. Но това не е задоволително за Гугъл. Наскоро интернет компанията се зае с възстановяване на PWA, с цел да трансформира тези приложения в нов стандарт освен за мобилните платформи, само че и за настолните. Сега някои от прогресивните уеб приложения могат безусловно да бъдат конфигурирани и деинсталирани тъкмо като обичайните. Тази иновация акцентира многостранността на PWA.
още по тематиката
Традиционно, разработчиците не са склонни да приспособяват мобилно приложение за настолни платформи и назад, защото няма гаранция, че различната версия ще бъде известна. А в това време ще би трябвало да се положат доста старания за адаптиране. В последна сметка това е освен оптимизация за новата платформа, само че и прекрояване на интерфейса.
Но в тази ситуация с уеб страници, които могат да бъдат превърнати в PWA, нещата са доста по-прости. Разработчиците отделят по-малко време и старания за адаптирането и получават повече обсег.
PWA имат всички шансове да се трансфорат в и да я трансформират по най-драматичния метод. Ако разработчиците се заинтересуват от PWA и стартират да приспособяват своите уеб страници, с цел да дават отговор на условията на стандарта, магазините за приложения могат да станат изцяло безсмислени.
В последна сметка куп известни услуги могат да бъдат трансферирани към PWA – от обществени мрежи и мигновени известия, които апропо имат и уеб-версии, до помощни стратегии в тежка категория и даже игри.
Как е допустимо това? Тук облачните технологии ще ни се притекат на помощ. Очевидно, в случай че разработчиците са съумели да трансферират и с помощта на това ги извършват на смарт телефони, няма нищо невероятно в стартирането на приложения като редактори на фотоси или стратегии за редактиране на видео по същия метод.
За потребителите няма разлика дали софтуерът е стартиран на тяхното устройство или на отдалечени сървъри. На първо място, за тях е значим резултатът. PWA и облакът могат да им го дадат.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ