Пустинята може и да не е първото място, където бихте

...
Пустинята може и да не е първото място, където бихте
Коментари Харесай

Китай изгражда „слънчева Велика стена“, която може да захранва с енергия Пекин и други градове

Пустинята може и да не е първото място, където бихте очаквали раздвижване, само че пустинята Кубучи в Северозападен Китай сега не се подчинява на тази наклонност, защото упорит план за създаване на „ Слънчева велика стена “ продължава да преобразява пейзажа.

След като бъде приключен - чака се това да стане през 2030 година - слънчевият парк ще бъде необятен 5 км и ще се простира на 400 км по пясъка. Това може да наподобява много малко спрямо Великата китайска стена, която е дълга 21 196 км, само че нейното великолепие се дължи на мощността, а не на дължината.

Според държавния вестник „ Чайна дейли “ оптималният потенциал на слънчевия парк се чака да бъде 100 гигавата, като до момента са конфигурирани 5,42 гигавата. Този потенциал ще бъде обезпечен от милиони слънчеви панели, които ще употребяват почти 3100 часа слънчево греене годишно в пустинята.

China Building “Solar Great Wall ” That Could Power Beijing And Beyond | Holly Large, IFLScience

If successful, the solar farm could power the entire capital city by 2030.

Adesert might not be the first place you’d expect to be a hive of activity, but northwestern China’s Kubuqi…
— Owen Gregorian (@OwenGregorian)
Надяваме се, че след завършването си голямата слънчева електроцентрала ще създава задоволително електрическа енергия, с цел да зарежда столицата на страната Пекин.

Според China Daily през 2023 година Пекин ще употребява 135,8 милиарда киловатчаса (kWh) електрическа енергия. Очаква се до 2030 година фермата да генерира към 180 милиарда kWh електроенергия; в случай че енергийните потребности на столицата не се отклонят доста повече от сегашните, това ще бъде задоволително за зареждане освен на Пекин, само че и на близките региони. Това е и доста повече от годишното произвеждане на най-голямата слънчева плантация в света (също в Китай), което е относително скромните 6,09 милиарда kWh годишно.

Понастоящем Китай е най-големият емитент на парникови газове в света, като през 2021 година е изпомпал 10,8 милиарда тона въглероден диоксид. Изчислено е, че слънчевият парк може да понижи въглеродните излъчвания в района с към 31,3 млн. тона, споделя Ли Кай, чиновник в енергийната администрация, пред China Daily.

Надяваме се също, че слънчевата плантация ще способства за непрекъснатото озеленяване и попречване на по-нататъшното разпространяване на пустинята Кубуки, като администрацията на плана има за цел да обработи близо 27 милиона хектара пустиня. Това би могло да се случи, като слънчевите панели „ фиксират “ пясъка, действайки като спирачка за ветровете, които другояче биха разрешили на дюните да се движат, и обезпечават сянка за растежа на растенията.

Идеята не е изцяло неоснователна. Някога лишена от растителност заради непрекъсната паша, в продължение на близо 40 години плановете са довели до връщането на зеленина в една трета от пустинята Кубуки - 10,7 кв. км в и към съществуващата слънчева електроцентрала Джунма.

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР