Ню Йорк таймс: Кога Индия ще се превърне в сила от ранга на Китай или САЩ
Публикуваният през вчерашния ден отчет на Организация на обединените нации, съгласно който се чака в средата на тази година Индия да стане най-многолюдната страна в света и да изпревари Китай по население с съвсем 3 милиона души, през днешния ден е измежду водещите тематики в американския и английския щемпел.
Лидерите на Индия рядко пропущат опцията да се похвалят с многочислените оценки на страната си - от статута ѝ на най-голямата по население народна власт в света до новото ѝ класиране като петата по величина международна стопанска система, откакто неотдавна изпревари някогашния си колониален стопанин Англия, написа в днешния си брой в. " Ню Йорк таймс ".
Населението на Индия, което надвишава 1,4 милиарда души, ѝ дава геополитическата, икономическата и културната мощност, към която от дълго време се стреми. Страната разполага с млада работна мощ, която се усилва, освен това на фона на застаряване и понижаване на трудоспособното население в множеството индустриализирани страни, в това число и в Китай.
Кога обаче Индия ще се трансформира в действие от ранга на Китай или Съединени американски щати, пита се американското издание.
" Младите хора имат голям капацитет да допринесат за стопанската система ", споделя Пунам Мутреджа, изпълнителен шеф на Фондацията за популацията на Индия. " За да стане това обаче, страната би трябвало да влага освен в обучение, само че и в опазване на здравето, в продоволствения бранш и в квалифицирането на фрагменти ", добави тя, представена от " Ню Йорк таймс ".
Индийските водачи се гордеят с това, че оглавяват най-многолюдната народна власт в света, а връзките на Делхи със Съединени американски щати са по-добри, в сравнение с с Китай. В продължаващата световна конкуренция сред демокрации и автокрации Делхи може да се окаже основен състезател. Но към момента не е ясно навръх чия страна ще бъде тя, заключава " Ню Йорк таймс ".
Индия се надява, че жителите ѝ на възраст сред 15 и 24 година, които възлизат на 254 милиона, в идните години ще могат да оказват помощ на икономическия ѝ напредък, написа през днешния ден в. " Вашингтон пост ". Същевременно Китай се бори със застаряването на популацията си и с демографския си застой, което поражда упованието, че демографските промени могат да отворят пътя на Индия към превръщането ѝ в основен стопански и световен фактор.
Младите жители на Индия могат да бъдат мотор на стопанската система й години наред, само че също по този начин те елементарно биха могли да се окажат и проблем, в случай че не им бъде обезпечена съответна трудова претовареност, отбелязва изданието.
Някои икономисти предизвестиха, че въпреки и индийската стопанска система да е измежду най-бързо разрастващите се, безработицата в страната е повишена паралелно с демографския растеж, написа още " Вашингтон пост ".
" Епъл " е измежду фирмите, които се надяват да трансфорат Индия в евентуален индустриален център и реалокира там някои от индустриалните си обекти, основани преди този момент в Китай.
Индия претърпя феноменална промяна - от бедна страна, каквато беше през 1947 година, тя се трансформира в разрастваща се международна мощ и в третата по величина стопанска система в Азия, оценена на 3 трилиона $. Тя е главен експортьор на програмен продукт и ваксини, а милиони хора се избавиха от бедността и станаха част от растяща и амбициозна междинна класа, обобщава американският вестник.
Но в Индия има безработица. Според статистически данни на Центъра за наблюдаване на индийската стопанска система предходната година едвам 40% от индийците в стопански дейна възраст са били трудово заети, показва " Вашингтон пост ".
Британското издание " Гардиън " се стопира на реакцията на Пекин на оповестените от Организация на обединените нации данни за демографските трансформации в Азия.
" Населението е значимо, само че гениите също са от огромно значение. Китай е подхванал дейни ограничения, с цел да се оправи със застаряването на популацията си ", съобщи Ван Вънбин, представител на китайското външно министерство.
Миналата година популацията на Китай е намаляло за първи път от шест десетилетия насам. Очаква се този демографски спад да продължи дълго и да докара до дълбоки последствия за китайската и за международната стопанска система, предизвестява " Гардиън ".
Демографските трендове не се посрещат еднопосочно и от самите индийци, добавя изданието. Резултатите от изследване на публичното мнение, извършено от Фонда на Организация на обединените нации за популацията сочат, че в Индия, както и в Бразилия, Египет и Нигерия, множеството респонденти считат, че всяка от тези страни има " прекомерно огромно население и равнището на раждаемост е прекомерно високо ".
" Проучването в Индия демонстрира, че необятната общност изпитва все по-голямо безпокойствие по въпроса за демографията ", съобщи Андреа Войнар, представител на организацията на Организация на обединените нации за Индия.
" И въпреки всичко броят на популацията не трябва да провокира да бъде възприеман като мотив за паника. Хората би трябвало да виждат в него знак на напредък, развиване и желания, в случай че бъдат предпазени техните персонални права и свободи ", добави тя, представена от " Гардиън ".
Източник Българска телеграфна агенция
Последвайте ни към този момент и в Телеграм и Туитър!