Публикуваме пълен превод на речта на Путин и дискусиите след

...
Публикуваме пълен превод на речта на Путин и дискусиите след
Коментари Харесай

Путин: Естествена част от голяма Евразия може да бъде и нейния западен край - Европа. Еднополюсният свят е минало

Публикуваме цялостен превод на речта на Путин и полемиките след нея по време на Валдайския конгрес, който се организира на 27 октомври, 2022 година Към него са приложени и видеата с български надписи. Превод за " Гласове ": Маринела Шаронова
Следвайте " Гласове " в 


Фьодор Лукянов: Скъпи другари, уважаеми посетители! Откриваме заключителната пленарна сесия на 19-ия годишен конгрес на Международния спорен клуб “Валдай ”. Много се веселя да ви видя всички в залата и още повече се веселя да показва нашия посетител на пленарното съвещание - президента на Руската федерация Владимир Владимирович Путин.
Владимир Владимирович, здравейте! Очакваме Ви всяка година, само че в този момент нетърпението беше по-голямо от нормално. Имаме доста тематики за разискване.
Владимир Путин: Да, мога да се досетя

- Самият конгрес е главно е отдаден на тематиката за международния ред, по какъв начин се трансформира и най-важното кой в този момент държи властта в свеа, кой ръководи. Ние обсъждаме тези тематики като наблюдаващи, а вие като участник, тъй че апелирам споделете мнението си с нас.
- Благодаря ви доста! 
Уважаеми участници в пленарната сесия, дами и господа, другари! Запознах се с полемиките, които се водиха тук предните дни - доста забавни и съдържателни. Надявам се, че не съжалявате, че сте пристигнали в Русия и поддържате връзка между тях. Радвам се да ви видя всички. 
В платформата на Валдайския клуб нееднократно сме говорили за тези промени - съществени, огромни промени, които се случват в света - за рисковете, които са свързани с деградацията на международните институции, с ерозията на правилата на груповата сигурност, със замяната на интернационалното право с по този начин наречените правила. Исках да кажа, че е ясно кой ги е измислил, само че и това не е доста тъкмо. Изобщо не е ясно кой ги е измислил, на какво се основават и какво съдържат тези правила. Явно има опит да се утвърди единствено едно предписание, тъй че ръководещите - приказвам за световната власт - да имат опция да живеят без никакви правила и да им е разрешено всичко - каквото и да създадат да им се размине. Ето това са разпоредбите, които непрекъснато, както споделя народът, ни набиват в главите, т.е. непрекъснато приказват за тях.
Ценността на полемиките във Валдай е в това, че тук се чуват най-различни оценки и прогнози. Колко са правилни, демонстрира самият живот - най-строгият и справедлив проверяващ. Така се вижда какъв брой правилни са били нашите полемики в предходни години.
Уви, събитията не престават да се развиват по отрицателен сюжет, за който сме говорили нееднократно или два пъти на предходни срещи. Освен това тези събития, прераснаха в огромна, систематична рецесия и то освен във военно-политическата, само че и в икономическата и филантропичната сфера.
Условно нареченият Запад - несъмнено, там няма единение - е доста комплициран конгломерат, все пак да кажем, че този Запад предприе редица стъпки за ескалация през последните години и изключително през последните месеци. В интерес на истината те постоянно играят на обостряне, тук също няма нищо ново. Това е разпалването на война в Украйна, това са провокациите към Тайван, дестабилизирането на международните хранителни и енергийни пазари. Последното, несъмнено, не беше направено преднамерено, в това няма подозрение, а заради редица систематични неточности на тези западните управляващи. И както виждаме в този момент, плюс към това е разрушаването на общоевропейските газопроводи. Това е напряко нещо извънземно, само че все пак сме очевидци на тези тъжни събития.
Залогът в играта на така наречен Запад е властта над света, 
само че тази игра сигурно е рискова, кървава и, бих споделил, мръсна. Отрича се суверенитетът на страните и народите, тяхната еднаквост и уникалност, заличават се ползите на други страни. Във всеки случай, даже в случай че не се приказва непосредствено за изтриване, то на процедура става дума точно за това. Никой, с изключение на тези, които формулират тези правила, за които загатнах, няма право на своеобразно развиване: всички останали би трябвало да бъдат подравнени към тези правила.
В тази връзка дано ви припомня за предложенията на Русия към западните сътрудници за създаване на доверие и система за групова сигурност. През декември предходната година те още веднъж бяха захвърлени настрани. Но в актуалния свят е малко евентуално това да остане по този начин. Който сее вятър, ще пожъне стихии, както се споделя. Кризата в действителност закупи световен темперамент, визира всички. И тук няма потребност да храним илюзии.
Сега човечеството в действителност има два пътя: или да продължи да натрупа задължение от проблеми, които неизбежно ще смажат всички, или ще се опитаме дружно да потърсим решения, даже и несъвършени, само че работещи, способни да създадат нашия свят по-стабилен и по-безопасен.
Знаете ли, постоянно съм вярвал и имам вяра в силата на здравия разсъдък. Затова съм уверен, че рано или късно както новите центрове на многополюсния международен ред, по този начин и Западът ще би трябвало да стартират равносилен диалог за нашето общо бъдеще и колкото по-скоро, толкоз по-добре. И в тази връзка ще очертая някои от най-важните акценти за всички нас.
Днешните събития засенчиха екологичните проблеми. Колкото и да е необичайно, само че бих желал да стартира с това. Изменението на климата към този момент не е преди всичко в дневния ред. Но тези фундаментални провокации не са изчезнали, те не са преодоляни, а само нарастват. Една от най-опасните последствия от нарушаването на екологичния баланс е намаляването на биоразнообразието в природата. 
А в този момент преминавам към главната тематика, за която всички се събрахме: по-маловажно ли е другото многообразие – културно, обществено, политическо, цивилизационно?
В същото време опростяването, заличаването на всевъзможни разлики съвсем се трансфораха в същина на актуалния Запад. Какво стои зад това опростяване? На първо място, това е изгубването на креативния капацитет на самия Запад и желанието да се ограничи, блокира свободното развиване на други цивилизации. Има, несъмнено, и директен финансов интерес: налагайки своите полезности, потребителски стандарти, унификация, нашите съперници - ще ги нарека деликатно - се пробват да разширят пазарите за своите артикули. Всичко, в последна сметка, на тази писта е доста примитивно.
Неслучайно Западът твърди, че точно неговата просвета и светоглед би трябвало да бъдат универсални. Ако не споделят това непосредствено - макар че те и това постоянно вършат - само че в случай че не споделят това директо, то по този начин се държат. С тяхната политика те упорстват и постановат, че в реалност точно тези полезности би трябвало да бъдат абсолютно признати от всички останали участници в интернационалната връзка.
Ще изтъквам от известната Харвардска тирада на Александър Исаевич Солженицин. Още през 1978 година той отбелязва, че Западът се характеризира с „ непрекъсна слепота на превъзходството “ – и това към момента се случва – което „ поддържа концепцията, че всички големи области на нашата планета би трябвало да се живеят и да се развиват по отношение на актуалните западни системи.... ". 
1978 година! Нищо не се е трансформирало! 
През миналия съвсем половин век тази слепота, за която приказва Солженицин – намерено расистка и неоколониална по природа – закупи просто грозни форми, изключително след появяването на по този начин наречения еднополюсен свят.
Какво желая да кажа с това?
Увереността в личната безпогрешност е доста рисково положение: тя е единствено на крачка разстояние от желанието на самите „ непогрешими “ просто да унищожат тези, които не им харесват.  Както се споделя  да ги “отменят ” (cancel). Нека се замислим за смисъла на тази дума!
Дори в разгара на Студената война, на върха на борбата сред системи, идеологии и военно съревнование, на никого даже не му е хрумвало да отхвърля самото битие на просвета, изкуство, просвета на други нации - техни съперници. На никого даже не му е минавало през мозъка! Да, бяха наложени известни ограничавания върху просветителните, научните, културните и, за жалост, спортните връзки. Въпреки това и руските, и американските водачи от това време имаха задоволително схващане, че филантропичната сфера би трябвало да се третира внимателно, да се учи и почита съперника, от време на време заимствайки нещо от него, с цел да се резервира, най-малко за в бъдеще, основата за здрави, ползотворни връзки.
А в този момент какво се случва? 
Едно време нацистите изгаряха книги, а в този момент западните „ пазители на либерализма и напредъка “ стигнаха до запрещение на Достоевски и Чайковски. Така наречената " просвета на анулацията ", само че в действителност - за това към този момент сме говорили доста пъти - същинско унищожаване на културата покосява всичко живо и креативно, не разрешава на свободната мисъл да се развива на никое място - нито в стопанската система, нито в политиката, нито в културата.
Самата демократична идеология през днешния ден се е трансформирала до неразбираемост. 
Ако в началото класическият демократизъм схваща свободата на всеки човек като свобода да казваш каквото искаш, да правиш каквото искаш, то още през 20 век либералите стартират да декларират, че по този начин нареченото " отворено общество " има врагове, става известно, че “отворено общество ” има врагове,  а свободата на такива врагове може и би трябвало да бъде ограничавана, даже премахвана. Сега се стигна до парадокса всяка различна позиция да се афишира за подривна агитация и опасност за демокрацията.
Каквото и да идва от Русия, всичко е „ конспирация на Кремъл “.
Но да се погледнем, толкоз ли сме мощни? Всякаква рецензия към съперниците ни - всякаква! – се възприема като „ машинациите на Кремъл “, „ ръката на Кремъл “. Това са някакви нелепости. До къде пропаднахте? Поне си раздвижете мозъка, измислете нещо по-интересно, изкажете по-концептуално гледната си точка. Невъзможно е всичко да се изяснява с машинациите на Кремъл.
Всичко това е оракулски предсказано от Фьодор Михайлович Достоевски още през 19 век. Един от героите в неговия разказ „ Бесове “, нихилистът Шигальов, разказва измисленото от него ярко бъдеще по следния метод: 
“Излизайки от безграничната независимост, аз приключвам с извода за безграничния абсолютизъм “ - до такава степен стигнаха нашите западни съперници. Той се повтаря от различен воин на романа - Пьотър Верховенски, който твърди, че е належащо всеобщо изменничество, изобличение, шпионаж, че обществото не се нуждае от гении и висши качества: 
“Езикът на Цицерон е отсечен, очите на Коперник са извадени, Шекспир е погубен с камъни. "  Ето до какво стигат нашите западни съперници. Какво е това, в случай че не актуалната западна " просвета на анулацията "? Имаме велики мислители и аз съм признателен, почтено казано, на моите помощници, които откриха тези цитати.
Какво може да се каже за това? 
Историята, несъмнено, ще сложи всичко на мястото си и ще анулира не най-великите творби на всепризнатите гении на международната просвета, а тези, които през днешния ден по някаква причина са решили, че имат право да се разпореждат с тази международна просвета по свое убеждение. Самомнението на такива фигури е оттатък опциите им, само че никой даже няма да помни имената им след няколко години. 
А Достоевски ще живее както Чайковски и Пушкин, колкото и да не му се желае на някого.
Именно върху уеднаквяването, върху финансовия и софтуерния монопол, върху заличаването на всички и всевъзможни разлики е построен и западният модел на глобализация, неоколониален по своята същина. Задачата е ясна - да се укрепи безусловното владичество на Запада в международната стопанска система и политика и в негова услуга да се слагат естествените и финансовите запаси, интелектуалните, човешките и икономическите благоприятни условия на цялата планета, с цел да се залее всичко със соса на по този начин наречената нова световна взаимосвързаност.
Тук бих желал да напомня различен съветски мъдрец - Александър Александрович Зиновиев, чийто стогодишен празник ще отпразнуваме безусловно след ден - на 29 октомври.
Още преди повече от 20 години той сподели, че за оцеляването на западната цивилизация на достигнатото от нея равнище е „ нужна цялата планета като среда за битие, нужни са им всички запаси на човечеството “. На това и претендират. Така е. Точно по този начин е.
Освен това в тази система Западът в началото даде голяма преднина за себе си, защото самичък създаде своите правила и механизми, а сега те са неразбираема " черна дупка " - никой не ги знае. Но незабавно щом незападни страни започнаха да извличат изгоди от глобализацията,  преди всичко приказваме за огромните страни в Азия, Западът незабавно промени или изцяло анулира доста правила и по този начин наречените свещени правила за свободна търговия, икономическа отвореност, равнопоставена конкуренция, даже правото на благосъстоятелност, внезапно бяха изцяло забравени. Щом се случи нещо неизгодно за тях, незабавно трансформират разпоредбите в придвижване, в хода на играта - още един образец за замяна на понятия и смисли.
Години наред западните идеолози и политици повтарят на целия свят: демокрацията няма опция. Вярно, говореха за западния, така наречен демократичен модел на народна власт. Всички останали разновидности и форми на народна власт пренебрежително и - желая да подчертая това - устно надменно отхвърлят. 
Този фасон се е развил от дълго време, още от колониалните времена: считат всички за хора втора класа, а себе си за изключителни. И по този начин продължава до през днешния ден от епохи. Но в този момент безспорното болшинство от международната общественост изисква народна власт в интернационалните връзки и не приема каквато и да е форма на властнически диктат от обособени страни или групи страни. Какво е това, в случай че не директно използване на правилата на демокрацията на равнище интернационалните връзки?
А каква е позицията на " цивилизования ", в кавички, Запад? 
Ако сте демократи би трябвало да приветствате това естествено предпочитание за независимост на милиарди хора, само че не! Западът го назовава подриване на демократичния ред, учреден на правила и започва стопански и търговски войни, наказания, протести, цветни революции, приготвя и организира всевъзможни преврати.
Един от тях докара до трагични последствия в Украйна през 2014 година - те го поддържаха, даже споделиха какъв брой пари са похарчили за този прелом. Изобщо - изнагляха, замаяха се, просто, не се срамят от нищо. Те убиха Солеймани, иранския генерал. Може да попитате, за какво пък да не се отнасят със Солеймани както желаят? Защото това е чиновник на друга страна! Убиха го на територията на трета страна и споделиха: да, убихме го. 
Какво е това въобще? Къде живеем?
По табиет Вашингтон продължава да назовава настоящия международен ред демократичен по американски, само че всеки ден този прославен „ ред ” умножава хаоса и, бих добавил, става все по-нетолерантен даже към самите западни страни, към опитите им да демонстрират някаква самостоятелност. Всичко унищожават напряко от корена и постановат от ден на ден наказания против личните си съдружници - без никакво съмнение! А те се съгласяват с всичко, свеждайки ниско глави.
Така да вземем за пример юлските оферти на унгарските парламентаристи за консолидиране на уговорката към европейските християнски полезности и просвета в контракта за Европейски Съюз бяха възприети даже не като засегнатост, а като неприятелски бойкот. 
Какво е това? Какво значи? Да, на някои хора им харесва, на други не.
В продължение на хиляда години ние в Русия сме развили неповторима просвета на взаимоотношение сред всички международни религии. Няма потребност да отменяме нищо - нито християнските, нито ислямските, нито еврейските полезности. Имаме и други международни религии. Просто би трябвало да се почитаме един друг. В редица райони на страната – просто знам това от първа ръка – хората живеят дружно, честват християнски, ислямски, будистки, еврейски празници и го вършат с наслада, поздравяват се и се почитат един на различен.
Но тук не! Защо не? Поне да го бяха разискали. Удивително!  Без пресилване всичко това даже не е систематична, а доктринална рецесия на неолибералния модел на американския международен ред. Те нямат хрумвания за съзидание и позитивно развиване, те просто нямат какво да предложат на света, с изключение на да поддържат господството си.
Убеден съм, че същинската народна власт в един многополюсен свят допуска на първо място опция за всяка нация – желая да го подчертая – всяко общество, всяка цивилизация да избере своя път, своя обществено-политическа система. Ако Съединени американски щати и страните от Европейски Съюз имат такова право, то сигурно такова право имат страните от Азия, ислямските страни, монархиите от Персийския залив и страните от други континенти.
Разбира се, нашата страна Русия също го има и никой в никакъв случай няма да може да диктува на нашите хора какво общество да изградим и на какви правила.
Пряка опасност за политическия, икономическия, идеологическия монопол на Запада е, че в света могат да зародят по-ефективни различни обществени модели, желая да подчертая това - по-ефективни, по-ярки, по-привлекателни от тези, които съществуват. Такива модели несъмнено ще се развиват - това е неизбежно. Между другото, американски политолози и специалисти пишат непосредствено за това. Наистина, държавното управление им към момента не се вслушва доста, макар че не могат да не виждат тези хрумвания, които се показват на страниците на политическите списания и в полемиките.
Развитието би трябвало да протича точно в разговора на цивилизациите, учреден на духовни и морални полезности. Да, другите цивилизации имат друго схващане за индивида, за неговата същина - постоянно друго единствено на повърхността - само че всеки признава най-висшето достолепие и духовна същина на индивида и е извънредно значимо да имаме обща основа, върху която можем и би трябвало да градим нашето бъдеще.
Какво желая да подчертая тук? 
Традиционните полезности не са някакъв закрепен набор от постулати, към които всеки би трябвало да се придържа. Разбира се, че не. Тяхната разлика от по този начин наречените неолиберални полезности е, че във всеки случай те са неповторими, тъй като произтичат от традицията на обещано общество, неговата просвета и исторически опит. Следователно обичайните полезности не могат да бъдат наложени на никого - те би трябвало просто да бъдат уважавани и деликатно третирани поради това, че даден народ е избрал да живее с тях от епохи.
Това е нашето схващане за обичайните полезности и този метод се споделя и приема от по-голямата част от човечеството. Това е естествено, тъй като точно обичайните общества на Изтока, Латинска Америка, Африка, Евразия са в основата на международната цивилизация.
Зачитането на особеностите на народите и цивилизациите е в полза на всички. Всъщност това е в интерес и на по този начин наречения Запад. Загубвайки господството си, той бързо се трансформира в малцинство на международната сцена. И, несъмнено, правото на това западно малцинство на лична културна еднаквост, желая да подчертая това, би трябвало да бъде обезпечено абсолютно, би трябвало да бъде третирано с почитание, само че на равна основа с правата на всички останали.
Ако западните елити мислят, че могат да инжектират в съзнанието на своите хора и своите общества, странни, новомодни тенденции като десетки типове джендъри и гей паради, тогава по този начин да бъде. Нека си вършат каквото желаят! Но това, на което сигурно нямат право е да изискват от другите да вървят в същата посока.
Виждаме, че в западните страни протичат комплицирани демографски, политически и обществени процеси, които са си тяхна вътрешна работа. Русия не се меси в тези въпроси и няма да го прави. За разлика от Запада, ние не прескачаме в непознатия двор, само че се надяваме, че прагматизмът ще надделее и разговорът на Русия с същинския, обичаен Запад, както и с други равноправни центрове на развиване, ще има значим принос в построяването на многополюсен международен ред.
Ще прибавя, че многополярността е действителен и в действителност единствен късмет същата тази Европа да възвърне своята политическа и икономическа субектност. Честно казано всички разбираме и в  Европа също се приказва, че през днешния ден тази правосубектност на Европа е, казано меко, с цел да не се обиди някой, доста лимитирана. Светът е многолик по своята същина и опитите на Запада да сложи всички под един знаменател са обективно обречени, нищо няма да излезе.
Арогантното предпочитание за международно водачество, а в действителност за тирания или за опазване на водачеството посредством диктат, води до понижаване на интернационалния престиж на водачите на западния свят, в това число САЩ и увеличение на недоверието в способността им да договарят като цяло. Днес приказват едно, на следващия ден - друго, подписват документи, на следващия ден ги анулират, вършат каквото си желаят. Няма никаква непоклатимост. Напълно неясно е по какъв начин се подписват документите, какво са говорили, на какво може да се надява човек.
Ако по-рано единствено няколко страни си позволяваха да спорят със същата тази Америка и това изглеждаше съвсем като сензация, в този момент към този момент е всекидневно, когато разнообразни страни отхвърлят на Вашингтон негови неоснователни претенции, макар обстоятелството, че той към момента се пробва да оказва напън върху всички. Една безусловно неправилна политика, просто за на никое място. 
Е, дано бъде по този начин, техен избор.
Убеден съм, че народите по света няма да си затварят очите за политиката на насила, която се дискредитира и всякога Западът ще би трябвало да заплаща от ден на ден и повече за опитите да резервира хегемонията си. На мястото на тези елити на Запад бих се замислил съществено за сходна вероятност, по този начин както някои политолози и политици в Съединени американски щати мислят за това, както към този момент споделих.
В сегашните условия на тежък спор ще кажа някои неща непосредствено. 
Русия като самостоятелна, самобитна цивилизация, в никакъв случай не се е считала и не се счита за зложелател на Запада. Американофобия, англофобия, франкофобия, германофобия са същите форми на расизъм като русофобията и антисемитизма - като всяка демонстрация на ксенофобията.
Трябва ясно да се разбере, че има, както споделих преди, два Запада - най-малко два, а може би и повече, само че най-малко два.
Западът на обичайните, най-вече християнски ценности, независимост, национализъм, най-богатата просвета, ислямските полезности също - в този момент забележителна част от популацията на доста западни страни изповядва исляма. Този Запад ни е непосредствен по някакъв метод, имаме доста общи неща, даже антични корени. 
Но имадруг Запад - нападателен, вселенски, неоколониален, настоящ като инструмент на неолибералните елити. 
Точно с диктата на този Запад Русия в никакъв случай няма да се помири.
Ще помня постоянно това, с което се сблъсках през 2000 година откакто бях определен за президент, каква цена платихме за унищожаването на терористичното гнездо в Северен Кавказ, което Западът  практически намерено поддържаше. Всички възрастни тук, множеството от вас, присъстващи в тази зала, схващат защо приказвам. Знаем, че по този начин беше - финансова, политическа, осведомителна поддръжка. Всички сме го претърпели.
Освен това [Западът] освен интензивно поддържаше терористите на съветска територия, само че и подхранваше тази опасност по доста способи. Ние го знаем. Въпреки това, след стабилизирането на обстановката, когато главните групировки на терористите бяха победени, посредством и на смелостта на чеченския народ, ние взехме решение да не поглеждаме обратно, да не се вършим на афектирани, да вървим напред, даже да построяваме връзки с тези, които фактически са работили против нас, определяне и насърчаване на връзки с всички, които го желаят, въз основата на взаимна полза и почитание един към различен. Мислеше се, че е в общ интерес. 
Русия, Слава Богу, претърпя всички компликации на това време, устоя, укрепна, оправи се с вътрешния и външния тероризъм, стопанската система оцеля и стартира да се развива, отбранителната й дарба стартира да нараства. Опитахме се да изградим връзки с водещите страни на Запада и с НАТО. Посланието беше същото - да спрем да бъдем врагове, да живеем дружно, да водим разговор, да градим доверие, а оттова и мир. Бяхме безусловно откровени, желая да подчертая това, ясно разбирахме сложността на такова доближаване, само че го направихме.
И какво получихме в подмяна? Накратко, получихме „ НЕ “ във всички съществени области на допустимо съдействие. Получавахме все по-голям напън и основаване на огнища на напрежение по нашите граници. И каква е задачата, в случай че мога да попитам, на този напън? Да потренират малко ли, какво? Разбира се, че не. Целта е Русия да стане по-уязвима. Целта е Русия да се трансформира в инструмент за реализиране на личните им геополитически цели.
Честно казано, това е универсално предписание: те се пробват да трансфорат всеки в инструмент, с цел да  го употребяват за личните си цели. И тези, които не се поддават на този напън, отхвърлят да бъдат инструмент, им се постановат наказания, правят се всевъзможни стопански ограничавания против тях, приготвят се или, където е допустимо, се правят преврати и т.н. И в последна сметка, в случай че нищо не може да се направи, остава единствено една опция – заличаване и изтриване от политическата карта. Но подобен сюжет не се получи и в никакъв случай няма да може да се разгърне и осъществя във връзка с Русия.
Какво бих желал още да прибавя? 
Русия не провокира елитите на Запада, Русия просто пази правото си да съществува и да се развива свободно. В същото време ние самите няма да се превърнем в някакъв нов хегемон. Русия не предлага да се размени еднополярността с биполярност, триполярност и така нататък, господството на Запада с господството на Изтока, Севера или Юга. Това неизбежно би довело до нова задънена улица.
И тук желая да изтъквам думите на великия съветски мъдрец Николай Яковлевич Данилевски, който смяташе, че напредъкът не се състои в това всички да вървят в една посока, към което ни тласкат някои от нашите съперници. Такъв напредък скоро ще спре, споделя Данилевски, а същинският е, когато " цялото поле, съставляващо историческата активност на човечеството, върви в разнообразни направления ". 
И прибавя, че “никоя цивилизация не може да се гордее, че съставлява най-високата точка на развиване. ” Убеден съм, че на диктатурата може да се опълчи единствено свободата на развиване на страните и народите, на деградацията на личността - любовта към индивида като създател, на примитивното опростяване и забрани - цветущата трудност на културите и традициите.
Смисълът на днешния исторически миг е точно в това, че пред всички цивилизации, страни и техните интеграционни обединявания, в действителност се откриват благоприятни условия за личен, либерален, автентичен път на развиване. И на първо място, ние имаме вяра, че новият международен ред би трябвало да се основава на закон и право, да бъде свободен, автентичен и обективен. Така международната стопанска система и търговия би трябвало да станат по-справедливи и отворени. 
Русия счита за неизбежно образуването на нови интернационалните финансови платформи, в това число за задачите на интернационалните разплащания. Такива платформи би трябвало да са отвън националните юрисдикции, да бъдат сигурни, деполитизирани, автоматизирани и да не зависят от нито един надзорен център. 
Възможно ли е да се направи това? Разбира се, че да. Това ще изисква доста старания, сливане на доста страни, само че може да се случи. Това ще изключи опцията за злоупотреби в новата световна финансова инфраструктура и ще направи допустимо ефикасното, преференциално и безвредно ръководство на интернационалните транзакции без $ и други по този начин наречени аварийни валути. Използвайки $ като оръжие, Съединени американски щати и Западът като цяло, дискредитираха институцията на интернационалните финансови запаси. 
Първо заради инфлацията, доларът и еврото се обезцениха, а по-късно безусловно - цап-царап - прибраха в джобовете си златните и валутните ни запаси.
Преходът към сетълменти в национални валути интензивно ще набира скорост, неизбежно е. Това, несъмнено, зависи от положението на емитентите на тези валути, от положението на техните стопански системи, само че те ще се засилят и сходни калкулации, несъмнено, последователно ще стартират да преобладават. Такава е логиката на суверенната икономическа и финансова политика на многополюсния свят. Днес новите международни центрове към този момент разполагат с неповторими технологии и научни разработки в разнообразни области и могат сполучливо да се конкурират със западните транснационални компании в доста области. Очевидно имаме общ, много прагматичен интерес от почтен и открит теоретичен и софтуерен продан. Заедно всеки печели повече, в сравнение с поотделно. Трябва да печели болшинството, а не обособени свръхбогати корпорации.
Как вървят нещата през днешния ден? 
Ако Западът продава медикаменти или семена от хранителни култури на други страни, тогава той  унищожава националните фармацевтика и произвеждане. На процедура всичко се свежда до това - доставят ни машини и съоръжение и унищожават локалното машиностроене. Докато бях министър-председател, разбрах това: щом пазарът се отвори за избрана продуктова група, местният производител „ ляга “ и е съвсем невероятно да вдигне глава. Така се градят връзките. Така се реализира завземането на пазари и запаси, страните се лишават от техния софтуерен, теоретичен капацитет. Това не е напредък, а заробване, свеждане на стопанските системи до примитивно равнище.
Технологичното развиване не би трябвало да усилва световното неравноправие, а да го понижава. Така Русия обичайно организира външната си софтуерна политика.  Например, строейки атомни електроцентрали в други страни, ние в същото време сътворяваме центрове за подготвеност, образоваме национални фрагменти, не просто построяваме дружество, а сътворяваме цяла промишленост. Всъщност ние даваме опция на други страни да създадат същински пробив в своето научно и софтуерно развиване, да понижат неравенството, да изведат силата си на ново равнище на успеваемост и екологичност.
Отново наблягам, че суверенитетът, самобитното развиване никога не значи изолираност, автаркия (самодостатъчност), а в противен случай - допуска интензивно, взаимноизгодно съдействие на обективни и равнопоставени правила.
Ако демократичната глобализация е обезличаване, налагане на западния модел на целия свят, то интеграцията, в противен случай, е откриване на капацитета на всяка цивилизация в полза на цялото, в името на общата полза. 
Ако глобализмът е диктат и до това се свежда всичко, то интеграцията е взаимно създаване на общи тактики, които са от изгода за всички.
В тази връзка Русия счита за значимо по-активното задействане на механизми за основаване на огромни пространства, построени върху взаимоотношението на прилежащи страни, чиято стопанска система, обществена система, ресурсна база и инфраструктура се допълват взаимно. Такива огромни пространства в действителност са основата на многополюсния международен ред – икономическата основа. 
От техния разговор се ражда същинското единение на човечеството, доста по-сложно, автентично и многоизмерно, в сравнение с в опростените показа на някои западни идеолози. Единството на човечеството не се гради на заповедите " прави като мен " и " бъди като мен ", а се образува, като се вземат поради и въз основа на мненията на всички, с деликатно отношение към идентичността на всяко общество и народ. Именно на този принцип може да се развива дълготрайно съдействие в един многополюсен свят.
В тази връзка може би си коства да се има поради, че структурата на Организацията на обединените народи, в това число нейния Съвет за сигурност, отразява в огромна степен точно многообразието на международните райони. В края на краищата утрешният свят ще зависи доста повече от Азия, Африка и Латинска Америка, в сравнение с се счита през днешния ден и такова увеличение на тяхното въздействие сигурно е позитивно.
Напомням, че западната цивилизация не е единствената, даже в общото ни евразийско пространство.Освен това по-голямата част от популацията е концентрирано точно в източната част на Евразия - там, където са зародили центровете на най-древните цивилизации на човечеството. Ценността и смисъла на Евразия е, че този континент е самодостатъчен комплекс с великански запаси от всевъзможен тип и големи благоприятни условия. И колкото повече работим за увеличение на свързаността на Евразия, за основаване на нови пътища, форми на съдействие, толкоз по-впечатляващ триумф реализираме.
Успешната активност на Евразийския стопански съюз, бързото повишаване на престижа и въздействието на Шанхайската организация за съдействие, огромните начинания в границите на „ Един пояс, веднъж “, проектите за многостранно съдействие по използването на транспортен кулоар север-юг и доста други планове в тази част на света, сигурен съм, е началото на нова епоха, нов стадий в развиването на Евразия. Интеграционните планове тук не си опонират, а взаимно се допълват, несъмнено, в случай че се реализират от прилежащи страни в техен интерес, а не се вкарват от външни сили за разединение на евразийското пространство, превръщането му в зона на блоково опълчване.
Естествена част от огромна Евразия може да бъде и нейният западен край - Европа. Но доста от неговите водачи са възпрепятствани от убеждението, че европейците са по-добри от другите, че не е уместно да вземат участие в някои инициативи наедно с останалите. Зад тази надменност те някак си не виждат, че са се трансформирали в нечия външна страна, всъщност са се трансформирали във васали, постоянно без право на глас.
Скъпи сътрудници!
Разпадането на Съветския съюз унищожи салдото на геополитическите сили. Западът се почувства победител и прогласи еднополюсен международен ред, в който единствено неговата воля, неговата просвета, неговите ползи имат право на битие. Сега този исторически интервал на неотлъчно владичество на Запада в международните каузи е към своя край.
Еднополюсният свят се трансформира в нещо от предишното. Стоим пред исторически крайъгълен камък, пред евентуално най-опасното, непредвидимо и в това време значимо десетилетие, след края на Втората международна война. Западът не е в положение самичък да ръководи човечеството, само че обезверено се пробва да го прави и множеството нации по света към този момент не желаят да се помиряват с това.  
Това е главното несъгласие на новата епоха. 
По думите на един класик обстановката е до известна степен революционна - висшите съсловия не могат, а низшите съсловия към този момент не желаят да живеят по този начин. Това положение на нещата е изпълнено с световни спорове или цяла верига от такива, които са опасност за човечеството, в това число за самия Запад. Конструктивно и градивно разрешаване на това несъгласие е днешната съществена историческа задача. Смяната на различин епохи е мъчителен развой, само че натурален и неминуем. 
Бъдещият международен ред се образува пред очите ни. И в този международен ред би трябвало да се съобразяваме с всяка позиция, да се вслушваме във всеки народ, общество, просвета, всяка система от светогледи, хрумвания и религиозни вярвания, без да постановяваме нито една истина на никого. Само на тази основа, разбирайки нашата отговорност за ориста на народите, на планетата, да изградим една симфония на човешката цивилизация. 
В този миг бих желал да завърша изказванeто си с признателност за търпението, което проявихте! Благодаря Ви!

Дискусия
Ф. Лукянов: Много благодаря за изчерпателната тирада, Владимир Владимирович. Не мога непринудено да не се хвана за последните ви думи, с които припомнихте революционната обстановка - върха и низините. Тези които са малко по-големи са учили всичко това в учебно заведение, несъмнено. Вие с кого сте повече обвързван - с върха или с низините?
- С низините, несъмнено, аз съм от низините. Майка ми беше... доста пъти съм приказвал за това, че съм от работещо семейство. Баща ми беше работник, накрая се труди като занаятчия, приключил е колеж. Майка ми нямаше даже приблизително обучение, тя беше работничка - бавачка в болница, пазач, нощен надзирател. Помня, че не искаше да ме пуска в детска градина, в ясла. Затова, Слава Богу, постоянно доста тънко съм усещал пулса на това, с което живее елементарният човек.
- Значи на световно равнище сте на страната на тези, които „ не желаят “?
- Част от моите отговорности, несъмнено, е да следя какво се случва в света. Аз съм за това, което преди малко споделих - за демократични връзки, отчитащи ползите на всички участници в интернационалния връзка, а освен ползите на по този начин наречения златен милиард.

- Разбирам. Запознахме се тъкмо преди година, когато атмосферата и интернационалната конюнктура към този момент бяха много напрегнати. Когато погледнем предишния октомври от днешна позиция, наподобява, че тогава живеехме в идилия. Много неща се трансформираха за една година, безусловно светът се обърна с главата надолу, както споделят някои. Лично за Вас какво се промени през тази година, във Вашето усещане за света, страната?
- Това, което се случи и се случва в украинско направление, не са събит
Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР