Публикация на г-н Димитър Радев, управител на БНБ, в тримесечния

...
Публикация на г-н Димитър Радев, управител на БНБ, в тримесечния
Коментари Харесай

През 2019 г. ще има повишени предизвикателства пред банковия сектор

Публикация на господин Димитър Радев, шеф на Българска народна банка, в тримесечния бюлетин на Асоциацията на банките в България, бр. 56, януари 2019 година Оригиналното ѝ заглавие е:  ПРЕЗ 2019 Г. ОЧАКВАМЕ ЗАПАЗВАНЕ НА ПОЛОЖИТЕЛНИТЕ ТЕНДЕНЦИИ В БАНКОВИЯ СЕКТОР, НО ПРИ ПОВИШЕНИ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА

Банковият бранш през 2018 година продължи да поддържа високи нива на финансова адекватност и ликвидност, като дружно с това генерира исторически висока годишна облага. Депозитите в банковата система се увеличаваха, кредитирането нарастваше, а делът на необслужваните заеми намаляваше. Положителната динамичност в бранша като цяло чакаме да продължи и през 2019 година

Кредитните портфейли съставляват първокачествен източник на действен приход за банките у нас, само че растежът на заема по формулировка е съпроводен с вдишване на нов риск. В сегашния стадий на кредитна агресия, банките би трябвало да продължат да поставят съответни старания за ръководство на натрупващия се в техните салда кредитен риск.

Голяма част от последните дейности на централната банка, в качеството ни на регулатор и контролен орган за банковата система, е фокусирана върху риска, обвързван с банковото кредитиране. Управителният съвет на Българска народна банка взе решение за активиране на антицикличния финансов буфер от тази година. През декември 2018 година Народното събрание одобри законови промени, препоръчани от Българска народна банка, които ни дават спомагателен макропруденциален инструментариум от ограничения във връзка с банковото кредитиране. Тук влизат да вземем за пример нови пълномощия за Българска народна банка да пожелаваме налагане на ограничавания за съотношението сред заем и поръчителство или сред заем и приход на кредитополучателя. 

Вероятността от материализиране на кредитния риск би повишена изключително при забавена икономическа интензивност или обстановка, която е по-неблагоприятна от следената през последните няколко години. Към момента виждаме все по-силни индикации за вероятни проблеми и нараснала неустановеност - на световно равнище и в еврозоната - които по избрани канали биха могли да донесат отрицателни резултати и у нас.

От позиция на бранша 2019 година ще премине също под знака на прегледа на активите и стрес теста в няколко банки. Намираме се на етапа на привършване на подготовката за практическото осъществяване на тези процеси. Те се управляват от Европейската централна банка, само че с дейното подпомагане от страна на Българска народна банка.

Прегледът на активите, стрес пробата и синхронизирането на надзорните ни практики с Европейската централна банка са доста значим, въпреки и не единствен, детайл от напъните, свързани с проектите на България за включване на лв. във валутния механизъм ERM II и за присъединение на България към Единния контролен механизъм. Тези стратегически стъпки следва да бъдат осъществени по едно и също време, според проекта и договореностите с европейските ни сътрудници.

През 2019 година чакаме като цяло опазване на позитивните трендове в банковия бранш, само че евентуално при съществуване на нараснали провокации, свързани с общата стопанска среда, в която оперират банките. Заедно с това в околните месеци ще станем очевидци на процеси с евентуално дълготрайни последици, директно засягащи бранша, ориентирани към постигането на качествено по-висока степен на интеграция на България в европейската финансова и институционална инфраструктура.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР