ПСЖ спечели убедително голямото дерби срещу Монако от 13-ия кръг

...

ПСЖ срази Монако в резултатен мач

ПСЖ завоюва безапелационно огромното дерби против Монако от 13-ия кръг на френската Лига 1. Парижани се постановиха с 5:2 и прекъснаха отрицателната си серия от три следващи мача в шампионата без победа против " монегаските ".

Шампионите започнаха мача вихрено и остро подаване откри Килиан Мбапе, който напредна в половината на противника, само че стража на гостите Филип Кьон се намеси уместно и открадна топката от краката на звездата.

В 7-ата минута пристигна и първият прецизен удар в мача. Рамош получи подаване на границата на пеналтерията и стреля рисково, само че Кьон още веднъж бе на мястото си и опази мрежата суха.

Пет минути по-късно и гостите имаха своята първа опция. Балогун се оказа безусловно непокрит и засече центриране с глава, което Донарума мазета в ъглов удар.

Четвърт час след началото гостите вкараха гол, който основният арбитър анулира поради засада. Балогун стреля рисково, Донарума мазета, а при добавката Вандерсон я заби в мрежата на парижани. След това обстановката бе преразгледана и посредством системата VAR, което единствено препотвърди нередовността на попадението.

Около пет минути по-късно и домакините стигнаха до гол, който пристигна след безобразна неточност на Филип Кьон. Нападател на домакините стреля остро, стражът на гостите хвана топакат в началото, само че след това я изпусна, а там наоколо дебнеше Гонсало Рамош, който наказа противника.

Съвсем скоро монегаските се върнаха в мача, като този път Донарума сгреши съдбовно. Така топката се озова в краката на Такуми Минамино, който нямаше по какъв начин да сгреши и наказа домакините, изравнявайки резултата.

След двата гола противниците започнаха да внимават малко повече и офанзивите секнаха. Първи ново нахлуване пробваха домакините, които половин час след началото пропуснаха преференциална опция, когато Мбапе стреля и настана същинска суматоха в отбраната на монегаските, които доста мъчно почистиха топката от наказателното си поле.

Около пет минути преди края на постоянното време на първото полувреме домакините си върнаха преимуществото в резултата. Нова груба неточност в защитата на Монако докара до неразчетени дейности от страна на Магаса, който събори собствен противник в своето наказателно поле и съдията уточни бялата точка. Зад топката застана Мбапе, който бе праволинеен и изведе домакините още веднъж напред в резултата.

Почти незабавно по-късно гостите можеха още веднъж да изравнят след страховит пробив на Головин, чийто удар обаче бе отразен от Донарума.

Второто полувреме стартира ужасяващо за гостите. След тежък конфликт Денис Закария падна и остана дълго време на земята, като останаха подозрения за травма, само че по-късно се изправи и остана в игра.

Домакините по-късно постановиха териториален напън, до момента в който техните противници разчитаха на контраатаки. Като цяло действителните голови обстановки липсваха и противниците разчитаха повече на единоборства, разигравания и статични положения.

Логично парижани стигнаха до трети гол към 20 минути преди края на постоянното време. Усман Дембеле доближи до съвършено подаване и стреля тъкмо в десния ъгъл.

По-малко от 120 секунди по-късно домакините дефинитивно съкрушиха очакванията на противника, като Витиня изригна със ужасно попадение.

Монегаските обаче не заслужаваха цялостен погром и относително скоро върнаха едно попадение, с което направиха очертаващата се загуба една концепция по-почетно. Фоларин Балогун получи преференциално подаване от създателя на първия гол Минамино, проби напред в наказателното поле на парижани и вкара второто попадение за своите.

В последните секунди на постоянното време гостите можеха да върнат още един гол и да създадат продължението доста забавно, само че Донарума бе ослепителен при отразяването на удара на Висам Бен Йедер, а по-късно Головин прати неакуратен удар в навън.

В добавено време, което бе шест минути, остана време и за Рандал Коло Муани да запише името си измежду голмайсторите и да оформи крайното 5:2.

След тази победа ПСЖ усили задатъка си на върха в Лига 1, като към този момент има 30 точки в актива си, с четири повече от състава на Ница, който е с мач по-малко. Монако пък се намира на трета позиция с 24.